fbpx
Budowa domu

Przydomowa biogazownia rolnicza – co warto o niej wiedzieć?

• Zakładki: 42


Najłatwiejszym sposobem na pozyskiwanie energii z odpadów rolniczych jest biogazownia. Jaki jest schemat biogazowni? Instalacja ta pozwala na wykorzystanie gazów powstających w naturalnych procesach gnilnych. Co to jest biogazownia rolnicza?

Ważną zaletą biogazowni jest możliwość fermentacji dowolnych odpadów powstałych w produkcji rolniczej. Dowiedz się więcej o sposobie jej działania, innych zaletach oraz wadach. Ważną zaletą biogazowni jest możliwość fermentacji dowolnych odpadów powstałych w Odpady rolnicze i odchody zwierząt należy traktować w rolnictwie jako zasób. Ich fermentacja może być sposobem na dostarczenie energii dla całego gospodarstwa. Takie korzyści może przynieść biogazownia rolnicza. Przeczytaj więcej o biogazie jako źródle czystej energii.

Co to jest biogazownia rolnicza?

Jasną rzeczą jest, że procesy gnilne odpadów z owoców i warzyw generują gaz. Prosty eksperyment z zapomnianym workiem na śmieci ze skoszoną trawą czy innymi odpadami pozwoli przekonać się o tym najbardziej dobitnie. Jak sugeruje nazwa, biogazownia to obiekt pozyskujący gazy powstające w trakcie procesów biologicznych. Dzięki kontroli nad nimi i stworzeniu optymalnych warunków można pozyskać pełnowartościowy gaz.

Jak konstruktywnie wykorzystać odpady biologiczne?

Gazy powstałe w procesach gnilnych zawierają ogromne ilości metanu. W zależności od tego, jakie materiały organiczne otrzymuje biogazownia, może to być od 40 do nawet 75% zawartości. To zasób, który w kompostowniach jest marnowany i wypuszczany w powietrze. Także wielu rolników wywożących odpady poprodukcyjne lub nawóz na pola i łąki nie zdaje sobie sprawy z innych możliwości zagospodarowania tego zasobu. Mała biogazownia rolnicza jest w stanie nie tylko przetworzyć odpady, lecz także ograniczyć nieprzyjemny fetor roznoszący się w okolicy wspomnianych łąk. 

Co można przetwarzać w biogazowni? 

Wewnątrz konstrukcji będzie można zatem fermentować:

  •  gnojowicę;
  • bezklasowe owoce; 
  • liście buraków cukrowych, pędy kukurydzy i inne odpady po roślinach uprawnych.

Biogazownia umieszczona w pobliżu zakładów przetwórstwa mlecznego może fermentować serwatkę. W tego typu instalacjach przetwarzane bywają również kiszonki powstałe w zakładach przetwórstwa oraz specjalne rośliny energetyczne. 

Jak działa biogazownia? Fermentacja w zbiorniku

Schemat działania biogazowni jest stosunkowo prosty i z pewnością intuicyjnie nietrudno go zrozumieć. Podstawą całego procesu jest zbiornik, do którego trafiają wspomniane odpady rolnicze. Fermentacja beztlenowa przebiega właśnie w zamkniętym i szczelnym pojemniku. Jest to zjawisko całkowicie naturalne i nieszkodliwe dla środowiska, a nawet przynoszące pewne korzyści. Procesy zachodzące wewnątrz zbiornika są podobne do tych z układu pokarmowego krowy. Dlatego często betonowa mała biogazownia rolnicza nazywana jest betonową krową. 

Co można uzyskać dzięki biogazowni?

Jak działa biogazownia kolejnych etapach? W następnym kroku przetwarza pozyskany gaz. Najczęściej wykorzystuje się go do zasilania agregatów kogeneracyjnych, przetwarzających go na prąd elektryczny. W tym procesie powstaje także energia cieplna, którą można wykorzystać do ogrzewania domu lub obiektów gospodarskich. Produktem ubocznym jest masa lub płyn (nazywany pofermentem), który po okresie przechowywania i zakończenia fermentacji może być wykorzystywany jako nawóz.

Biogazownia jako źródło energii

Szacuje się, że niewielka biogazownia rolnicza przydomowa jest w stanie wytwarzać stale około 10 kW energii. To pozwala na zaspokojenie potrzeb kilkuosobowej rodziny i średniej wielkości gospodarstwa. Do tego, by biogazownia mogła generować energię, potrzebny jest jednak stały dopływ odpadów. Do zasilania takiego niewielkiego generatora wystarczą odpady z kilku hektarów pola uprawnego i kilku zwierząt hodowlanych. Szacuje się także, że biogazownia o podobnych rozmiarach może być zasilana gnojowicą ze stada bydła o liczebności kilkudziesięciu sztuk.

Główne zalety biogazowni

Opisując, jak działają biogazownie, zostało zasygnalizowanych kilka najważniejszych zalet tego typu instalacji. Przede wszystkim udaje się w niej przetwarzać odpady, które zawsze są uciążliwe dla rolników czy hodowców. Ponadto procesy są całkowicie naturalne i do ich powstawanie nie są wykorzystywane żadne dodatkowe substancje. Nie trzeba już nawet wspominać o korzyściach związanych z oszczędnością na ogrzewaniu domu czy wody, jakie wiążą się z działaniem biogazowni. 

Brak emisji nieprzyjemnych zapachów

Wśród innych zalet należy wymienić między innymi brak emisji nieprzyjemnych zapachów. Wiele osób rozważających instalację biogazowni obawia się o przykre zapachy kojarzone głównie z kompostownią. Tymczasem fermentacja beztlenowa nie emituje do atmosfery żadnych zapachów. Jedynie poferment, który jest traktowany jako bardzo wartościowy nawóz, może emitować nieco nieprzyjemny zapach. Jest to jednak cechą charakterystyczną dla każdego typu nawozu.

Jakie są koszty i formalności?

Dzięki korzystnym przepisom prawa dotyczącym OZE budowa biogazowni nie wymaga specjalnych pozwoleń na sprzedaż lub wytwarzanie energii. Traktowana jest podobnie do fotowoltaiki czy pomp ciepła. Na instalację możesz uzyskać dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej, dzięki czemu koszty budowy małej biogazowni rolniczej będą znacznie niższe.

Regularność pozyskiwania energii

Z punktu widzenia zasobów odnawialnych biogazownia jest nadzwyczaj regularną metodą pozyskiwania energii. Można prowadzić w niej fermentację niemal przez cały rok, dlatego energia jest wytwarzana bez przerw. Przy dobrej organizacji pozyskiwania zasobów da się zapewnić stałą moc generatorów na określonym poziomie. Trudno znaleźć inne OZE, które dają gwarancję takiej regularności.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
158 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *