fbpx
Ogród

Przycinanie krzewów i drzewek liściastych

• Zakładki: 21


Twój ogród potrzebuje Cię nawet w zimie! Teraz jest dobra pora na cięcia odmładzające. Sprawdź, co zrobić, zanim chwycisz sekator w dłoń.

Luty to miesiąc, w którym poziom soków krążących w roślinach jest najniższy. Dlatego to dobry termin do przycinania wielu gatunków drzew i krzewów owocowych. Pamiętaj, by przycinać tylko gatunki wymienione poniżej. Zabieg przeprowadzony na roślinach wrażliwych, takich jak na przykład brzoskwinie czy nektarynki, mógłby doprowadzić do zamierania drzew. 

Które drzewa potrzebują cięcia? 

Luty to miesiąc, w którym można dokonać cięć drzew i krzewów owocowych. Każda roślina ma jednak inne wymagania! 

Krzewy: 

 • Agrest 
 • Borówka wysoka 
 • Cytryniec 
 • Jagoda kamczacka 
 • Jeżyna 
 • Maliny jesienne 
 • Pigwa 
 • Porzeczka 
 • Winorośl 
 • Żurawina 

Drzewka: 

Luty to właściwy termin cięć kilku gatunków drzew: 

 • Jabłoni 
 • Leszczyny 
 • Orzecha włoskiego 
 • Świdośliwy
 • Gruszy

Jaki dzień wybrać? 

Do zabiegów pielęgnacyjnych przystępuj zawsze w suchy, bezdeszczowy dzień, kiedy termometr wskazuje temperaturę powyżej zera, Unikaj natomiast cięcia w dni wietrzne, ponieważ większość patogenów i zakażonych zarodników przenosi się z wilgocią i wiatrem. Należy także uważać na mróz. Świeże rany po cięciach są wrażliwe na przemarzanie. Pamiętaj także, by zabezpieczyć rośliny maścią ogrodniczą z preparatem grzybobójczym, który zabezpieczy je przed rozwojem chorób.  

Jak ciąć? 

Krzewy

Jeśli w swoim ogrodzie masz starsze krzewy agrestu, wytnij ponad 4-letnie pędy. Podobnie postępuj w przypadku borówki. Dzięki temu odmłodzisz krzewy i zdołasz pobudzić je do owocowania. Cytryniec i porzeczka wymagają natomiast prześwietlenia, jeśli są zbyt gęste. Prześwietlenie polega na usunięciu pędów, które się krzyżują i rosną zbyt gęsto. 

Jeśli przed ostatnie 5 lat nie przeprowadzałeś zabiegu odmładzania jagody kamczackiej, teraz jest właściwy termin. Usuń stare pędy i przerzedź koronę. Podobnie postępuj w przypadku żurawiny. Obejrzyj też jeżyny – jeśli pędy przemarzły, należy je usunąć. 

Maliny jesienne i pigwa, a w drugiej połowie lutego winogrona będą wymagały zabiegów podstawowych. Poprawna technika polega na cięciu pędu w odległości 1,5 cm nad pąkiem, pod skosem w stronę przeciwną do pąka. Tak, ma to znaczenie! Niepoprawna technika może spowodować, że krzew zacznie“płakać.” “Płacz łozy” to nic innego jak wyciekanie soków z miejsca cięcia, które może być groźne.   

Drzewka

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku drzew owocowych. Jeśli masz na swojej działce lub ogrodzie młode okazy, ogranicz się do cięć formujących koronę. Wycinaj gałązki martwe, uszkodzone, krzyżujące się z sąsiednimi i te, które rosną  do środka korony, zamiast na zewnątrz. 

Stare jabłonie i grusze będą wymagać znacznego przerzedzenia, zwłaszcza jeśli nie były wcześniej podcinane. Sam zabieg odmładzania można podzielić na 2 etapy: usuwanie grubych konarów i wycinanie drobnych gałęzi.

Cięcie grubych konarów zacznij od usunięcia kilku grubych gałęzi, aby światło słoneczne miało dostęp do środka korony. Wycinaj gałęzie za obrączką, czyli za miejscem zgrubienia przy nasadzie lub tuż za rozwidleniem. Pędy natomiast skracamy tuż za zdrowym pąkiem pod kątem 45 stopni.

Cięcie cieńszych gałęzi to zabieg mający na celu przerzedzenie korony, Wytnij pędy, które ocierają się o siebie, krzyżują lub zacieniają się nawzajem oraz te, które rosną do środka korony. 

Czym ciąć drzewka i krzewy owocowe? 

Tak, to też ma znaczenie! Do cięcia zawsze wybieraj narzędzia odpowiednio naostrzone i czyste. Tępy sekator uszkodzi wrażliwe tkanki, co może doprowadzić to zasychania pędów. W przypadku drzewek warto zaopatrzyć się w sekator na drążku teleskopowym, który umożliwi pracę na wysokości bez konieczności wchodzenia na drabinę. Drugim, nie mniej pomocnym narzędziem będzie odpowiednio dobrana pilarka, która będzie służyć niezawodnie w każdej temperaturze i ułatwi cięcie grubszych gałęzi. 

Zdjęcie: materiał partnera

Teraz już wiesz, które drzewa i krzewy owocowe potrzebują Cię na przełomie lutego i marca. Pamiętaj, że zadowalający plon dadzą tylko zadbane rośliny, które mają odpowiednią ilość światła i składników odżywczych. Zabiegi pielęgnacyjne takie jak cięcia odmładzające czy przerzedzanie i odpowiednie nawożenie to prosta droga do sukcesu!  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *