fbpx
Budowa domu

Profil okapowy krok po kroku – rodzaje, opinie, porady

• Zakładki: 26


Podczas budowy domu warto zadbać o każdy detal. Jednym z nich jest profil okapowy zlokalizowany nad balkonem czy tarasem. Listwa okapowa pełni bardzo ważną funkcję ochronną dla elewacji budynku. Listwy okapowe balkonowe czy tarasowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Jaki profil okapowy wybrać? Jaka jest jego cena? O tym wszystkim w artykule poniżej.

Profil okapowy – rodzaje oraz funkcje

Okapnik balkonowy czy okapnik tarasowy? Do czego służy?

Listwa okapowa to bardzo ważny element balkonu czy tarasu. Każdy okapnik balkonowy to nie tylko estetyczne wykończenie, ale także ochrona elewacji. Obfite deszcze czy topniejący śnieg może spływać po ścianach budynku powodując ich stopniowe niszczenie. Profil okapowy z powodzeniem odprowadza wodę poza elewację i zapobiega powstawaniu niechcianych oraz nieestetycznych zacieków.

Balkon czy taras to nie jedyna możliwa lokalizacja listwy okapowej. Może być ona również zamontowana nad drzwiami czy nad oknami. Profil okapowy zapobiega przedwczesnemu niszczeniu elewacji domu i pozwala cieszyć się jej doskonałym wyglądem przez długi czas. Montaż okapnika balkonowego czy okapnika tarasowego nie jest skomplikowany. Listwa okapowa może być przyklejona przykładowo do płytek za pomocą specjalnej zaprawy uszczelniającej.

Systemy balkonowe bardzo często wykorzystują plastikowe lub aluminiowe profile z uwagi na ich wysoką funkcjonalność. Listwy okapowe balkonowe charakteryzują się prostą budową, estetycznym wykończeniem oraz bardzo dobrymi opiniami. Z powodzeniem mogą pełnić także funkcję dekoracyjną i dostosować się do całej konstrukcji balkonu.

Plastikowe czy aluminiowe profile?

Okapnik tarasowy czy balkonowy zazwyczaj wykonany jest z dwóch różnych rodzajów materiału. Zarówno wykorzystanie PCV, jak i aluminium ma swoje wady i zalety. Warto zapoznać się z charakterystyką obu profili balkonowych.

Okapnik plastikowy zwykle jest niższej jakości, ale za to w korzystniejszej cenie. Listwy okapowe balkonowe wykonane z PCV nie zawsze wyglądają dobrze w połączeniu z elewacją czy płytkami. Niestety także ich trwałość w porównaniu do aluminiowych profili jest zdecydowanie niższa. Z uwagi na szkodliwe czynniki pogodowe profile balkonowe powinny być przede wszystkim trwałe. 

Aluminium jest materiałem, który będzie odporne na działanie czynników zewnętrznych takich jak długotrwałe opady czy mocne nasłonecznienie. Z drugiej jednak strony zarówno plastikowy, jak i aluminiowy profil okapowy będzie odporny na pojawienie się korozji. Opinie zdecydowanie lepsze posiada listwa okapowa balkonowa wykonana z aluminium.

Listwa okapowa – wiodący producenci i porady praktyczne

Biorąc pod uwagę zalety posiadania profili balkonowych, ich zakup nie będzie dużym wydatkiem. Nie warto rezygnować z ich montażu wyłącznie dla oszczędności finansowych. Brak profili okapowych może wiązać się z dużo większymi kosztami w przyszłości podczas remontu elewacji. Cena poszczególnych profili okapowych zależna jest od materiału, z jakiego są wykonane, ich kształtu oraz długości. Na całkowity koszt składa się nie tylko zakup profili, ale także odpowiedniej zaprawy uszczelniającej, aby móc je przymocować do płytek.

Montaż okapników do płytek nie jest skomplikowany i czasochłonny. Mając jedynie szczyptę umiejętności budowlanych można tą czynność wykonać samodzielnie. Jest również opcja wynajęcia fachowej ekipy, która raz dwa upora się z montażem profili okapowych. Wszystko zależy od umiejętności i możliwości finansowych.

Do wiodących producentów okapników balkonowych zalicza się takie uznane firmy jak Ceresit czy Renoplast. Zakup listew okapowych tych producentów to zawsze inwestycja w najwyższą jakość i najlepsze rozwiązania.

Podsumowując, profile okapowe to bardzo praktyczne rozwiązanie. Pełnią funkcję ochronną dla elewacji budynku, ale także poprawiają jego walory estetyczne. Z drugiej jednak strony nie rzucają się mocno w oczy, dlatego nie zaburzą całej harmonii domu.

Montaż okapników balkonowych czy tarasowych jest niezwykle łatwy nawet dla majsterkowiczów-amatorów. Zawsze można także skorzystać z usług specjalistycznej ekipy remontowej. Koszt całej inwestycji nie jest wysoki, dlatego warto się zastanowić nad listwami okapowymi.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
26 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *