fbpx
Wnętrza

Prawidłowy montaż okna, czyli patrz monterom na ręce!

• Zakładki: 12


Wybierając nowe okna, nie powinniśmy zapominać o wynajęciu profesjonalnej ekipy montażowej. Szacuje się, że aż 90% usterek zgłaszanych przez użytkowników jest spowodowanych nieprawidłowym montażem. Wiedząc o tym, producenci rekomendują zakup okien w firmowych punktach sprzedaży, które oferują usługi montażowe na sprawdzonym przez producenta poziomie.

Różne rodzaje montażu

Sposobów montowania okien jest wiele, ale fachowcy twierdzą, że można wyróżnić dwa podstawowe: prawidłowy i nieprawidłowy. To oczywiście branżowy żart, ale pokazuje, jak ważnym elementem wymiany okien jest montaż. Nawet najlepszy produkt nie będzie działał prawidłowo, jeśli nie zostanie odpowiednio wkomponowany w ścianę budynku. Różnice dotyczą okien specjalnego przeznaczenia. Inaczej montujemy standardowe okna, inaczej energooszczędne, a jeszcze inaczej okna antywłamaniowe.

Montaż standardowy

Większość użytkowników decyduje się na montaż standardowych okien, które w wystarczającym stopniu spełniają ich wymagania. Sposób montażu dopasowuje się do rodzaju i grubości ściany, a przed przystąpieniem do pracy powstaje projekt wykonawczy. W uproszczeniu można przyjąć, że w ścianach jednowarstwowych okno wstawia się w połowie szerokości, w dwuwarstwowych przy zewnętrznej krawędzi, a w trójwarstwowych na poziomie ocieplenia. Do przymocowania okna stosuje się kotwy lub dyble. O wyborze mocowania decydują montażyści. Pierwsze rozwiązanie stosuje się w przypadku mniejszych okien, a drugie zapewniające większą sztywność konstrukcji do większych okien.

Etapy montażu

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie muru do montażu. Powierzchnię ościeżu, czyli otworu okiennego, należy starannie wyczyścić, aby usunąć wszelkie luźne kawałki muru i innych zanieczyszczeń. Samo okno wstawia się w taki sposób, aby odległość od muru u góry i po bokach była taka sama. U dołu pozostawia się więcej przestrzeni na umieszczenie parapetu lub innego rodzaju podokiennika. Rama okna zostaje unieruchomiona klinami i przychodzi czas na montaż ościeżnicy, do czego wykorzystane zostają wspomniane wcześniej dyble lub kotwy. Po zamontowaniu ościeżnicy następuje izolacja miejsca między oknem a murem. Prawidłowe uszczelnienie jest kluczowe dla spełnienia parametrów izolacyjnych okna.

Ciepły montaż

Nieco innego montażu wymagają okna energooszczędne. W ich przypadku bardzo ważne jest staranniejsze uszczelnienie ościeżnicy w celu zlikwidowania mostków cieplnych, przez które ucieka ciepłe powietrze. Powierzchnię otworu przed montażem wyrównuje się starannie, a do uszczelnienia służą aż trzy warstwy izolacyjne. Pierwsza zewnętrzna warstwa taśmy paroprzepuszczalnej zabezpiecza izolację przed działaniem warunków atmosferycznych. Warstwa środkowa, najczęściej pianka poliuretanowa, znajduje się między oknem a ościeżnicą. Trzecia wewnętrzna warstwa to folia paroszczelna chroniąca piankę przed wilgocią. Tego typu montaż nazywamy nie bez powodu ciepłym montażem, bo pozwala na dużą oszczędność energii cieplnej.

Montaż okien antywłamaniowych

Jeszcze inna jest metoda montażu okien antywłamaniowych. Aby w pełni wykorzystać ich właściwości, należy je zamontować zgodnie z rygorystyczną europejską normą EN-V 1627-30. Są w niej ujęte takie parametry jak rodzaj i rozmiar dybli, odległości między nimi oraz głębokość zamocowania kotw. Jeśli warunki montażu nie zostaną spełnione, okno nie spełni certyfikatu bezpieczeństwa. Dlatego do instalacji okien antywłamaniowych należy koniecznie zatrudnić ekipę montażową rekomendowaną przez producenta, która po wykonaniu pracy wyda odpowiedni dokument gwarancyjny.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *