fbpx
Ciekawe rozwiązania

Praktyczny poradnik krok po kroku, jak zbudować domek na drzewie dla dzieci

• Zakładki: 26


Marzeniem wielu dzieciaków jest dom na drzewie. Do najfajniejszych zabaw najmłodszych należy bez wątpienia wspinanie się po drzewach i budowanie baz. Sprawianie maluchom takiego domku na drzewie w przydomowym ogrodzie to nie lada frajda dla nich. Przedstawiamy krótki poradnik, jak krok po kroku zbudować domek na drzewie. Podpowiadamy również czy są dostępne w sprzedaży gotowe takie domki dla dzieci.

Jak zrobić projekt prostego domku drewnianego na drzewie?

Już na samym początku należy zaznaczyć, że konstrukcja takiego domku powinna zostać dopasowana do drzewa, na którym budowla ta ma się znaleźć. Zdecydowanie rzadko opiera się cały taki drewniany domek dla dzieci na pniu. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie domku dodatkowo na mocnych i stabilnych wspornikach – a to w celu zachowania jak największego bezpieczeństwa maluchów.

W celu wykonania szczegółowego projektu domku, trzeba dokładni wymierzyć pień oraz rozpiętość drzewa, żeby przygotować najlepszy możliwy plan usytuowania domku. Można poprosić o pomoc profesjonalne firmy lub przynajmniej skonsultować z bardziej doświadczonymi majsterkowiczami. Projekt powinien też uwzględnić materiały, jakie mają być zastosowane do budowy domku. Budowa takich domków jest możliwa nie tylko z drewnianych desek. Można rozważyć też palety lub płyty OSB.

Budowa domek na drzewie krok po kroku

Jak już plan konstrukcji jest gotowy, można przejść do kolejnego etapu, czyli zacząć budowę naszego domku na drzewie. Na początek należy wykonać wsporniki. Dobrze, aby konstrukcja domku została wykonana w fundamentach punktowych, to sprawi, że taki domek drewniany będzie stabilniejszy. Następny etap prac to wykonanie podestu. Podłogę można zrobić z mocnych desek – to rozwiązanie pozwoli na utrzymanie ciężaru całej konstrukcji. W przypadku, gdy podest ma być dosyć spory, to wart, by konstrukcja ta opierała się na ułożonych wcześniej belkach. Podłogę najlepiej wykonać poprzez przytwierdzanie desek przy użyciu wkrętów.

Teraz przychodzi czas na wykonanie ścian. Należy w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę na to, by konstrukcje tych ścian były jak najprostsze. Dzięki temu, ich zamocowanie na drzewie nie powinno stwarzać trudności. Bardzo ważne jest wcześniejsze przycięcie i zaimpregnowanie poszczególnych elementów drewnianych. Po wykonaniu impregnacji, warto pomalować poszczególne elementy, aby nie wykonywać tego na wysokości.

Domek montuje się przy użyciu wkrętów. W sytuacji, gdy wymiary różnych elementów są większe, warto skorzystać z kątowników. Następny etap to przygotowanie dachu – można go wykonać z desek lub płyt OSB. Wymiary tego dachu, muszą być rzecz jasna, dopasowane do założeń planu. Dach również wykonuje się jeszcze zanim przystąpi się do jego montażu na domku. Ostatni krok budowy domku na drzewie to wykonanie schodów lub drabinki. Wejście do domku na drzewie musi być stabilne i bezpieczne. Pamiętaj, że ostatecznie taki gotowy już domek musi być dokładnie sprawdzony zanim oddasz go do użytku i zabawy dla dzieci.

Domek na drzewie dla dzieci – bezpieczeństwo najważniejsze!

Pamiętaj, że na każdym etapie budowy takiego domku musisz zadbać o bezpieczeństwo. Wszystkie jego elementy muszą być bezpieczne. Należy zatem stosować tylko stabilne elementy, charakteryzujące się odpowiednią nośnością. Trzeba je też solidne przymocować. Nie można też zapominać o zabezpieczeniach w postaci barierek, których zadaniem jest ochrona dzieci przed ewentualnym upadkiem. Barierki te powinno się zamontować na schody, ale również na podeście. Odpowiednio zabezpieczyć trzeba też okienka i drzwi domków – pod żadnym pozorem nie mogą one stwarzać ryzyka wypadnięcia!

Gotowy dom drewniany na drzewie

Jednak pomysł na wykonanie domku na drzewie nie zawsze wiązać się musi z koniecznością samodzielnego jego wykonania. Co prawda, takie rozwiązanie sprawi nam najwięcej satysfakcji, a nasz młody majsterkowicz może nam w tym pomóc – to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu ojca z synem, synami, czy w ogóle z dziećmi. Lecz można też zamówić taki domek już gotowy – jeśli brakuje na to z różnych powodów czas, czy nie mamy wystarczających umiejętności.

Gotowe domki na drzewie wykonywane przez profesjonalne firmy mogą być wykonane na wspornikach, być wyposażone nie tylko w schody, lecz także w zjeżdżalnię lub huśtawkę. Firmy, które zajmują się wykonywaniem na zamówienie domów na drzewie to m.in.: Introflor czy Enjoiner. Dzieci, które mają swój domek na drzewie, będą się z pewnością cieszyć z zabaw na świeżym powietrzu, a wspólna budowa może rozwijać wyobraźnię i umacniać więzi rodzinne.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
193 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *