fbpx
Ogród

Pracowita jesień w ogrodzie

• Zakładki: 62


Lato rozpieszczało nas w tym roku wyjątkowo. Było nie tylko ciepło, ale i bardzo wilgotno. Efektem tego były niesamowicie bogate plony. Drzewka owocowe wprost uginały się pod ciężarem owoców. Głównym zajęciem – oprócz zbierania i zjadania owoców – było organizowanie podpórek pod krzewy i drzewka. Niestety nie tylko ja miałam smak na aromatyczne owoce. Czasami musiałam rywalizować o przysmaki z ptakami. Mój ogród wyglądał dość osobliwie. Krzewy wyglądały jak panny młode, a drzewka jak stragan jarmarczny. No cóż, ale jednym z bardziej skutecznych sposobów na ocalenie plonów było okrycie borówek starymi firankami i zawieszenie kolorowych, błyszczących wstążek na gałązkach.

Jesienne porządki

Teraz mamy piękną jesień. To doskonały czas na uporządkowanie ogrodu i zebranie ostatnich plonów. Gdy z drzew zbierzecie ostatnie gruszki i zgrabicie liście z ogrodu, czas przystąpić do prac porządkowych. Ktoś z Was może zapytać: a co jest do zrobienia w ogrodzie przed zimą? Okazuje się, ze całkiem sporo!

Zanim nadejdzie zima…

Ostatnie miesiące roku potrafią obfitować w dość kapryśną pogodę. W dzień temperatury osiągają nawet kilkanaście stopni. Taka aura może wprowadzić nas w błąd i uśpić naszą czujność. Dlaczego? Otóż podczas gdy w dzień słońce świeci w najlepsze, to w nocy nasz słupek naszego termometru może spaść poniżej zera. A dlaczego to takie ważne, że aż warte jest wspomnienia? Ponieważ tak duże skoki temperatur w ciągu doby potrafią nieźle dać w kość roślinom. Jesień, wczesna zima i wiosna, to pory roku, w których rośliny najbardziej narażone są na przemarzanie. Można jednak temu zaradzić…

Kołderka dla drzewka

Rośliny, które źle znoszą niskie temperatury powinny być odpowiednio osłonięte. W tym celu warto użyć odpowiedniej agrowłókniny zimowej. Nie wystarczy tylko kupić kawał agrowłókniny i jakkolwiek owinąć krzaczek. Żeby ochrona była właściwa, trzeba starannie owinąć całą roślinkę. Zanim zakupisz arkusz agrowłókniny, albo taką sprzedawaną na metry, zmierz dokładnie, jak dużo agrowłókniny będzie Ci potrzebne. Zmierz wysokość i obwód całego krzewu lub drzewa. Nie zapomnij dodać trochę zapasu na zakładki i na dole. Agrowłóknina musi być przysypana na dole, tak by chłodne powietrze nie mogło się przedostać. Widziałam też gotowe rękawy i takie „poszewki” na drzewka. To też bardzo wygodne rozwiązanie!

Pamiętajcie, żeby nie owijać roślin zbyt szybko. Temperatura pod przykryciem jest nieco wyższa niż otoczenia. Jeżeli więc przez kilka dni będzie przygrzewać słonko, to istnieje niebezpieczeństwo, że roślina wypuści nowe pędy, a to zaburzy jej prawidłowy rytm. Przecież jesienią powinna przygotowywać się do należytego odpoczynku.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
107 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *