fbpx
Instalacje

Porady. Jak skutecznie zapobiec zamarzaniu rur?

• Zakładki: 12


Przy budowie domu i wykonywaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej nie można pominąć zabezpieczenia rur przed mrozem. To ostatni i bardzo istotny etap prac przy wykonywaniu instalacji wodno-kanalizacyjnych – uchroni przed przykrymi niespodziankami i dodatkowymi kosztami związanymi z naprawą instalacji, a w niektórych przypadkach nawet remontem.

Jakie szkody może wywołać zamarznięcie rur?

Bardzo ważnym etapem przy wykonywaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej jest jej zabezpieczenie przez zamarzaniem. Każda domowa instalacja wod.-kan, w naszym klimacie powinna być gotowa na mrozy. Warto pamiętać o tym, że w przypadku, gdy rury wodociągowe i kanalizacyjne w naszym domu są niezabezpieczone nadejście siarczystego mrozu może doprowadzić do trwałych uszkodzeń tych instalacji, takich jak np. rozszczelnienia lub pęknięcia rur.

To z kolei doprowadzić może do zalania pomieszczeń w domu. Kolejne szkody jakie mogą zostać wywołane to pojawienie się zacieków, woda może także przemoczyć elementy strukturalne budynku, a to w przypadku ujemnej temperatury na pewno poskutkuje kolejnymi szkodami. Co za tym idzie może nas czekać generalny remont, który może niestety być przeprowadzony dopiero na wiosnę. Można temu zapobiec odpowiednio zabezpieczając rury przez zamarzaniem

Sprawdzone sposoby na zabezpieczenie rur przed zamarzaniem

Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na to, aby skutecznie zabezpieczyć rury wodociągowe przed zamarzaniem:

  • użycie materiałów izolacyjnych, takimi jak: wełna mineralna, mata słomiana, otulina ze styropianu, otulina z pianki,
  • dogrzewanie instalacji przewodami grzewczymi – układa się na rurach lub wewnątrz rur, mogą być stosowane w instalacjach z rurami metalowymi oraz z tworzywa sztucznego, przewody układa się zazwyczaj wzdłuż rurociągu, a na nie nakłada warstwę izolacji,
  • zamykanie dopływu wody do tej części instalacji, która jest nieużywana w zimie, np. instalacji w ogrodzie,
  • opróżnienie z wody przed zimą i nadejściem mrozów nie używanej części instalacji,
  • wyjeżdżając z domu w okresie zimowym nawet na kilka dni, należy ustawić ogrzewanie na takim poziomie, który zapewni dodatnią temperaturę w tych pomieszczeniach, gdzie instalacja jest cały czas napełniona wodą.
  • jeśli wodomierz umieszczony jest w studni, należy zabezpieczyć jej strop, możne do tego użyć wełny mineralnej lub styropianu, studnię należy również w czasie mrozów dokładnie zamykać,
  • należy sprawdzić drożność instalacji kanalizacyjnej zanim nadejdą silne mrozy.

Na co zwrócić uwagę przy zabezpieczaniu rur przed mrozem?

Należy zwrócić uwagę na parametry otuliny, której zamierzamy użyć, szczególną uwagę na to w jaki sposób dany materiał izolacyjny zachowuje się pod wpływem różnych temperatur. To ważne, gdyż w naszym klimacie mamy do czynienia ze skrajnymi temperaturami. Ma to także duże znaczenie, jeśli rury wodociągowo-kanalizacyjne przebiegają w sąsiedztwie instalacji grzewczych.

Warto także sprawdzić inne właściwości fizyko-chemiczne izolatorów, gdyż mogą one zasadniczo wpłynąć funkcjonalność. Wśród zalet, którymi powinny się cechować materiały izolujące należy wymienić:

  • niepalność,
  • elastyczność,
  • odporność na wilgoć.

Warto także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego ma być wykonany płaszcz otuliny. Dobrym rozwiązaniem na wierzchnią warstwę jest zbrojona folia aluminiowa. Materiał ten sprawi, że zabezpieczenie nabierze dodatkowych cech izolacyjnych, a ponadto zabezpieczy rury przed pogryzieniem przez gryzonie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *