fbpx
Budowa domu

Poradnik. Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej?

• Zakładki: 15


Blacha trapezowa jest chętnie wybieranym materiałem pokryciowym, ze względu na swoją budowę, wymaga odpowiedniego montażu. Ważną kwestią jest to, jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej i ustalić ich prawidłowe rozmieszczenie. Poniżej praktyczne wskazówki montażowe krok po kroku.

Gdzie sprawdza się montaż blach trapezowych?

Najprościej byłoby, gdyby wybór tego pokrycia dachowego był przewidziany już na etapie dokumentacji projektowej. Blacha trapezowa jest materiałem wytrzymałym i nienasiąkliwym. Dobrze radzi sobie ze zmiennymi warunkami pogodowymi, jest odporna na działanie wilgoci oraz stosunkowo lekka. Szczególnie ostatnia cecha wpływa na jej uniwersalność. Szacuje się, że m2 blachy trapezowej może być nawet kilkanaście razy lżejszy niż m2 dachówki ceramicznej. Dzięki temu blacha trapezowa nie wymaga masywnej więźby.

Co więcej, istnieje możliwość montażu na istniejących już budynkach. Wymiana pokrycia dachowego nie musi wiązać się z koniecznością wymiany więźby, co jest dość dużym atutem. Blacha trapezowa może posiadać dowolną kolorystykę i wiele wariantów wykończenia. Dzięki temu sprawdzi się wszędzie tam, gdzie montaż dachówki ceramicznej będzie niemożliwy lub zbyt kosztowny.

Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej?

Pierwszą kwestią montażową są odpowiednie wkręty dachowe. Powinny one być dobrane do specyfiki połączenia. W przypadku łączenia dwóch arkuszy blachy przeważnie stosuje się wkręty dachowe o długości 20 mm i średnicy 4,8 mm. W przypadku montażu blachy do drewna należy zastosować wkręty o długości 35 mm i standardowej średnicy 4,8 mm. W ofercie sprzedaży znajdziemy także wkręty o innych rozmiarach. Dobieramy je adekwatnie do wymagań projektowych konkretnego dachu.

Chcesz wiedzieć, co ile montować wkręty i ile wkrętów potrzeba na każdy m2 blachy trapezowej? Właściwe rozmieszczenie wkrętów jest kluczem do udanego montażu całego pokrycia dachowego. Dokładne rozmieszczenie wkrętów będzie uzależnione od kształtu i rozmiaru połaci dachowej. Przyjmuje się, że na m2 dachu przypada 6 – 8 wkrętów. Dla przykładu typowa blacha trapezowa z profilem wysokości 20 mm przeważnie wymaga zastosowania 6 wkrętów na m2 swojej powierzchni. Co ile zaplanować rozmieszczenie wkrętów dachowych?

Standardowe rozmieszczenie to jeden wkręt w co drugiej podstawie profilu trapezu (typowy wkręt dachowy o długości 35 mm i średnicy 4,8 mm). Z kolei w przypadku miejsc łączenia poszczególnych arkuszy blachy, stosuje się rozmieszczenie jednego wkrętu łączącego na każdy metr bieżący (w tym wypadku stosujemy wkręty dachowe o długości 20 mm i średnicy 4,8 mm). Na tej podstawie możesz obliczyć, ile wkrętów potrzeba na połacie dachowe o określonych rozmiarach.

Pamiętaj też o uszczelnieniach, które powinny być odpowiednio dopasowane do konta nachylenia połaci dachowej. W przypadku dachów nachylonych pod kątem 10 do 15 stopni stosuje się jedno uszczelnienie. Pokrycie dachowe na połaci o kącie nachylenia poniżej 10 stopni wymaga wykonania dwóch uszczelnień (od góry i od dołu płyty). Z kolei w przypadku dachów o większym kącie nachylenia, przewyższającym 15 stopni, uszczelnienie płyt blachy trapezowej nie jest już wymagane.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
125 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *