fbpx
Budowa domu

Poradnik budowlany – czy można murować w niskich temperaturach?

• Zakładki: 10


Niskie temperatury na zewnątrz nie muszą oznaczać całkowitego zawieszenia prac budowlanych. Jeśli wykorzysta się specjalne produkty, zachowa odpowiedni reżim na budowie i uważnie śledzi prognozy pogody, można nawet zimą wznosić mury. Jakiej zaprawy użyć i jakich zasad należy przestrzegać?

Murowanie na zimie

Największym utrudnieniem w czasie zimy na budowie jest mróz. Dotyczy to zwłaszcza produktów zawierających w sobie znaczny procent wody. Z tego właśnie względu w temperaturze poniżej +5 C nie można używać tradycyjnych zapraw do murowania. Jeśli woda uległaby zamrożeniu w trakcie wiązania zaprawy, kryształki lodu rozsadziłyby wiązanie. Mur nie uzyskałby pożądanej wytrzymałości i, co ważne, nie byłaby ona jednorodna w całej jego strukturze. A to mogłoby doprowadzić nawet do znacznego obniżenia trwałości konstrukcji.

Zaprawa na trudne warunki pogodowe

Na rynku dostępne są nowoczesne produkty, które umożliwiają kontynuowanie prac budowlanych w niekorzystnych temperaturach. Zimowa biała zaprawa cienkowarstwowa przeznaczona jest do łączenia bloczków z betonu komórkowego i silikatów.

Murowanie w niskich temperaturach – przygotowanie do budowy

Wznoszenie murów zimą jest możliwe, jednak wymaga bardzo ścisłego przestrzegania zasad. Używanie nawet najlepszej zaprawy będzie na nic, jeśli nie dochowamy odpowiedniej staranności. Beton komórkowy i silikaty charakteryzują się mrozoodpornością, nie tracą swoich właściwości, jeśli gotowa przegroda nawet wielokrotnie poddana zostanie procesowi zamarzania i odmrażania.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
20 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *