fbpx
Budowa domu

Pompa hydroforowa – rodzaje, właściwości, porady przedzakupowe

• Zakładki: 34


Pompy hydroforowe są bardzo ważnym elementem każdego zestawu hydroforowego, przy pomocy którego możemy zaopatrzyć nasz dom jednorodzinny w wodę ze studni. Pompy hydroforowe występują w różnych rodzajach, mogą mieć różną moc silnika, wydajność oraz ciśnienie.

W tym artykule zapoznamy się z pompami hydroforowymi do studni przydomowej, przedstawimy ich zastosowanie, budowę, rodzaje oraz porady przy zakupie i montażu pomp hydroforowych.

Pompa hydroforowa – najważniejsze informacje

Pompy hydroforowe – działanie i zastosowanie

Pompa hydroforowa, której inne nazwy to pompa ssąca lub pompa powierzchniowa, jest jednym z kluczowych elementów w zestawach hydroforowych, dzięki któremu mamy możliwość zaopatrzenia naszego domu w zimną wodę. Pompy te transportują wodę ze studni z odpowiednią wydajnością i ciśnieniem. Są one wstanie zassać wodę z odpowiedniej głębokości, jednak lustro wody nie może znajdować się głębiej niż 8 m od pompy hydroforowej. Należy pamiętać o tym, że woda, którą pompujemy musi być czysta i pozbawiona wszelkiego rodzaju drobinek szlifujących, takich jak na przykład piasek. Takie zanieczyszczenia mogłyby bowiem zarysować i co za tym idzie, uszkodzić urządzenie.

Powinniśmy również pamiętać o tym, że wartości, które są podawane na tabliczce znamionowej pompy hydroforowej są zawsze wartościami maksymalnymi przy zerowym zasysaniu i zerowym tłoczeniu. Parametry te służą do porównania właściwości jednej pompy z drugą. Parametry, które otrzymujemy na końcu węża są zawsze pomniejszone o odległość zasysania oraz tłoczenia. Im dalej od lustra wody, tym wartości są mniejsze. W związku z tym, przy doborze odpowiedniego dla siebie modelu pompy hydroforowej powinniśmy dokładnie wyliczyć odległości i straty.

Pompy hydroforowe to urządzenia, za pomocą których zasilać w wodę możemy domy jednorodzinne, domki letniskowe, gospodarstwa rolne, ogrody, a także małe przedsiębiorstwa i warsztaty. Jedynym warunkiem jest to, żeby posiadały one własne ujęcie. Pompy hydroforowe mogą także obsługiwać instalacje przeznaczone do centralnego ogrzewania oraz do klimatyzacji. Pompy tego hydroforowe mają także zastosowanie do instalacji przeciwpożarowych, a także do urządzeń do zraszania, nawadniania i mycia. Z pomp hydroforowych korzystać mogą na przykład systemy irygacyjne.

Pompy hydroforowe – budowa i porady

Bardzo ważnym elementem każdej pompy hydroforowej jest wirnik, który umożliwia pompowanie wody. W zależności od rodzaju pompy mogą występować różne rodzaje wirników, może być jeden lub więcej wirników. Zawór zwrotny to bardzo istotny element w konstrukcji pompy hydroforowej. Zapobiega on cofaniu się wody do studni. Watro, by zainstalować w pompie zawór z mosiężnym grzybkiem w środku, gdyż są one szczelne i trwałe, inne szybko się zużywają i przepuszczają wodę, co może doprowadzić do uszkodzenia pompy, a wówczas konieczna będzie regeneracja pomp hydroforowych. Regeneracja pomp hydroforowych jest konieczna co jakiś czas, jednak nie będziemy musieli przeprowadzać jej często, gdy w odpowiedni sposób zadbamy o naszą pompę hydroforową.

Musimy także pamiętać o bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o zainstalowaniu zabezpieczenia przed pracą na sucho, gdyż pompa pracująca bez wody szybko ulegnie zniszczeniu. Powinniśmy także pamiętać o tym, aby przed uruchomieniem pompy zalać ją wodą. Pompy hydroforowe posiadają otwór zalewowy lub trójnik zalewowy. W przypadku, gdy nasza pompa ma nam służyć do obsługi pojedynczego kranu, na przykład obsługującego węża ogrodowego, warto zamontować specjalny automat, który wyłączy pompę po zakręceniu kranu.

Na rynku dostępne są pompy hydroforowe dostępne w wielu różnych rodzajach. Spotkamy się między innymi z pompami pery feralnymi, jednostopniowymi pompami hydroforowymi oraz wielostopniowymi pompami hydroforowymi. Pompa hydroforowa może być także żeliwna lub wykonana ze stali nierdzewnej. Pompy hydroforowe występować mogą także jako pionowe lub poziome. Spotkamy także pompy głębinowe. Bardzo ważnym aspektem jest także moc silnika pompy hydroforowej. Spotkamy również pompy, które mają zasilanie jednofazowe lub trójfazowe.

Pompa hydroforowa – rodzaje

Peryferalna pompa do hydroforu

Pompy hydroforowe peryferalne są małymi pompami, które posiadają charakterystyczne wirniki łopatkowe. Pompy te charakteryzują się małymi wydajnością i ciśnieniem. Peryferalne pompy hydroforowe mają zastosowanie przede wszystkim w ogrodnictwie do podlewania wężem ogrodowym.

Jednostopniowa pompa do hydroforu

Jednostopniowe samozasysające pompy wirowe hydroforowe lub jednowirnikowe to urządzenia ekonomiczne, które charakteryzują się średnią wydajnością oraz ciśnieniem. Jednostopniowe samozasysające pompy zaopatrzone w jeden wirnik mają zastosowanie przede wszystkim do dostarczania wody do domów jednorodzinnych, ogrodów oraz domków letniskowych. Tego typu pompa ssąco tłocząca do wody charakteryzuje się zwykle wydajnością wynoszącą od 35 l/min. do 60 l/min.

Wielostopniowa pompa do hydroforu

Wielostopniowa ssąca hydroforowa pompa wirowa nazywana wielowirnikową może występować na przykład jako dwustopniowa pompa, posiada wówczas dwa wirniki. Tego rodzaju pompa ssąco tłocząca do wody charakteryzuje się dużą wydajnością i / lub wysokim ciśnieniem. Dwustopniowa pompa może dostarczać wodę do domowego hydroforu sprawdzi się również do wydajnych zestawów hydroforowych do automatycznego nawadniania. Pompy takie rodzaju sprawdzą się do hydroforów nawadniających skomplikowane systemy zraszające ogrody. Wydajność tego rodzaju pompy hydroforowej powinna wynosić nie mniej niż 100 l/min.

Pompy hydroforowe są kluczowym elementem każdego zestawy hydroforowego. Umożliwiają one transport wody ze studni do naszego gospodarstwa domowego. Pompy hydroforowe zasilać mogą domy jednorodzinne, domki letniskowe, gospodarstwa rolne, ogródki działkowe oraz przedsiębiorstwa i warsztaty. Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp hydroforowych o różnych mocach silnika, wydajności i ciśnieniu.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
35 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *