fbpx
Aranżacja wnętrz

Pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim – inspiracje.

• Zakładki: 49


Aranżacja pokoju dla nastolatka to duże wyzwanie. Wnętrze musi charakteryzować się funkcjonalnością, estetycznym wyglądem. Dodatkowo należy wyposażyć je we wszelkie niezbędne młodemu człowiekowi meble, dodatki i dekoracje.

Dobrym pomysłem na urządzenie tego typu pomieszczenia są wszelkie style, w których naczelną rolę odgrywają jasne kolory oraz naturalne materiały, sprzyjające nauce oraz wypoczynkowi. Pokój młodzieżowy szczególnie efektownie prezentuje się zaaranżowany w przytulnym, a jednocześnie przestrzennym stylu skandynawskim. Podpowiadamy, jak urządzić pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim, aby stał się ulubionym wnętrzem każdego nastolatka.

Styl skandynawski – harmonia i naturalność

Styl skandynawski, jak sama nazwa wskazuje, rozwinął się w Europie Północnej. Za jego początek uznaje się ostatnie lata XIX wieku, kiedy szwedzki malarz Carl Larsson zaczął tworzyć bardzo jasne, naturalne akwarele, na których przedstawiał codziennie życie Szwedów. Miały one zaprzeczyć stereotypom, że Szwecja to kraj zimny, ciemny i ponury. Od tamtej pory mieszkańcy państw skandynawskich chętnie rozjaśniają swoje domy, aby wprowadzić do nich jak najwięcej światła i przestrzeni. Tego typu aranżacje są również niezwykle popularne w Polsce. Szczególnie interesującą propozycją jest pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim – jak wiadomo, nastolatki potrzebują przyjemnego i funkcjonalnego miejsca do nauki oraz wypoczynku. Warto więc wybrać jedną z trzech odmian tego popularnego sposobu urządzania wnętrz.

  • Styl duński – bardzo subtelny i romantyczny, charakteryzujący się obecnością pastelowych odcieni błękitu, żółci oraz koloru wrzosowego, idealny dla nastoletniej dziewczyny.
  • Styl fiński – z pewnością spodoba się chłopcom. Można w nim odnaleźć sporo kanciastych form i brył geometrycznych, zaś jasne barwy są przełamywane czernią, grafitem oraz brązem.
  • Styl szwedzki – niezwykle surowy i minimalistyczny, kolorystycznie ograniczający się właściwie tylko do bieli, często bez jakichkolwiek tekstyliów okiennych dla zapewnienia maksymalnej ilości światła.

Pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim: kolory i materiały

Pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim powinien charakteryzować się obecnością jasnych barw. Dopuszczalne są wszelkie odcienie beżu, bieli i lekkie szarości, nadające wnętrzu wrażenia świeżości oraz optycznie je powiększające. Aby pomieszczenie nie nabrało jednak zbytniego chłodu i sterylności, można je złamać poprzez pomalowanie jednej ściany na ciemniejszy brąz, grafit lub delikatne odcienie pastelowe.

Dzięki temu, pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim będzie sprzyjał efektywnej nauce. Jeżeli chodzi o materiały, pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim zyska przytulności, gdy zostanie wyposażony w meble wykonane z ciepłego, naturalnego drewna, np. sosnowego lub modrzewiowego. Obowiązkowo znaleźć musi się w nim biurko, łóżko, pojemna szafa, komoda oraz wiszące półki. Również podłoga powinna być wykonana z drewna – czy to w postaci paneli, czy też naturalnego parkietu.

Tekstylia i dodatki

Pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim znakomicie prezentuje się uzupełniony o miękkie, wygodne tekstylia. Na podłodze warto położyć puszysty dywan w stonowanym kolorze beżu lub brązu. Łóżko będzie zachęcać do wypoczynku, jeśli udekoruje je narzuta oraz poduszki wykonane z bawełny, wełny lub lnu. Aby nieco ożywić pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim i nadać mu nieco weselszego charakteru, można pozwolić nastolatkowi na przywieszenie na ścianach zdjęć w kolorowych, drewnianych ramkach. Pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim to również odpowiednie oświetlenie.

Należy zrezygnować z ciężkich i grubych okiennych zasłon, zastępując się przepuszczającymi dużo promieni słonecznych firankami bądź roletami. Dzięki temu, pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim będzie sprawiał wrażenie przestrzennego oraz pełnego naturalnego światła. Jeśli chodzi natomiast o oświetlenie sztuczne, to pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim pokocha proste metalowe lub szklane lampy, świetnie komponujące się z drewnianymi meblami.

Pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim może stać się prywatnym kącikiem nastolatka do nauki czy wypoczynku. Warto więc znaleźć swoje inspiracje i urządzić swojemu nastoletniemu dziecku piękny pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
46 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *