fbpx
Aranżacja wnętrz

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim – ciekawe inspiracje

• Zakładki: 24


Prekursorem stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz i nie tylko jest szwedzki malarz Carl Larsson, lecz większy wpływ na wygląd domu, gdzie mieszkał wraz z żoną Karin, miała właśnie ona. Dom ten, był często odzwierciedlany na obrazach malarza. Miał on jednak niewiele ma wspólnego ze współczesnymi trendami w tym stylu – pełen było w nim mebli w różnym stylu, a ponadto był on kolorowy i przytulny.

Posiadał jednak cechy, które uznawane są za kwintesencję stylu skandynawskiego – łączył on w sonie tradycję, użyteczność i na owe czasy – nowoczesność. Malarstwo Larssona obfituje w sceny z codziennego życia, a w nim proste przedmioty oraz duża rodzina, która spędza wspólnie czas. Z obrazów Larssona bije spokój. Ponoć marzył on aby zapewnić swojej rodzinie spokój, jakiego sam zaznał w dzieciństwie. Jego obrazy były źródłem inspiracji dla Astrid Lindgren, pisarki dla dzieci, projektując pokój dziecięcy w stylu skandynawskim, warto sięgnąć po książki tej autorki, jak np. „Dzieci z Bullerbyn”.

Kolorystyka pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim

Wnętrza w stylu skandynawskim powinny być przede wszystkim jasne, praktyczne zastosowanie tego rozwiązanie – kolor biały dobrze odbija światło, więc wnętrze będzie sprawiać wrażenie jasnego. Ma to duże znaczenie wszędzie tam, gdzie światła naturalnego często brakuje – również w Polsce. Ponadto biel powiększa optycznie wnętrze. Lecz jasny to nie tylko i wyłącznie biały. Dostępne są wszelkie odcienie szarości. Warto więc pomalować ściany na kolor jasny, neutralny, będzie on do wszystkiego pasował. Odpadają zaś pastelowe kolory jak np. róże i brzoskwinki. Jeśli jednak lubisz kolory żywe i wyraziste wzory – możesz je zastosować – lecz z umiarem, jako uzupełnienie. Ściaany pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim powinny stanowić tło dla mebli i innych przedmiotów oraz dla życia, które się tam toczy.

Oświetlenie pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim

Duże, obszerne okna mają miejsce we wnętrzach skandynawskich dokładnie z takiego samego powodu co jasne kolory – to tęsknota za naturalnym światłem. Brak firanek to z kolei raczej uwarunkowania kulturowe – w krajach Skandynawii nikt nie czuje potrzeby zasłaniania się. Lecz w Polsce brak firanek w oknach wciąż często jest powodem krytycznych uwag, z w szczególności pośród starszych członków rodziny. Wciąż w naszym kraju wiele osób nie wyobraża sobie domu czy mieszkania bez firanek. Zastanówmy się, co jest powodem – czy jest to faktyczna potrzeba, a może wielowiekowe przyzwyczajenie? Warto więc w pokoju dla dziecka zrezygnować z firanek

W stylu skandynawskim pomieszczenia oświetla wiele różnych źródeł światła, mogą to być np.:

  • nisko zawieszona lampa główna;
  • różne lampki nocne;
  • lampa do czytania;
  • warto rozważyć lampy na długich kablach, które można przewieszać, dzięki czemu za każdym razem stworzysz nową aranżację.

W pokoju dziecięcym szczególne znaczenie ma dobre oświetlenie biurka oraz lampka przy łóżku. Przenośne lampy świetnie sprawdzają się w czasie zabawy w bazy, zamki czy namioty z koców.

Drewno oraz inne naturalne materiały

W stylu skandynawskim drewno sprawdza się w każdej postaci:

  • drewniane podłogi;
  • drewniane meble;
  • a nawet drewniane zabawki.

Mieszkańcy Skandynawii co i rusz poszukują kontaktu z naturą, a to sprawia, że wybierają oni naturalne materiały i zachowują ich walory, często dobrze je wykorzystują. Drewno pozostaje zatem w naturalnym kolorze lub jest malowane na biało. Meble wykonane z prawdziwego drewna są bardzo trwałe i mogą służyć przez pokolenia. Łatwiej je też zmodyfikować lub naprawić. Podłoga drewniana doskonale sprawdza się w pokoju dziecięcym. Drewno jest ciepłe oraz miłe w dotyku, dywan nie będzie więc tu konieczny. Dobrze zabezpieczone drewno jest łatwe w myciu, w utrzymaniu w czystości. Zaś drobne uszkodzenia stosunkowo prosto naprawić szlifując je i ponownie zabezpieczając.

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim – zastosowanie tkanin

Tkaniny są w stanie oswoić wnętrze i sprawić, że stanie się ono bardziej przytulne. Za pomocą tkanin łatwiej będzie wprowadzić dany kolor i określone wzory. Tkaniny, które można zastosować w pokoju dla dzieci to np.:

  • zasłony;
  • narzuty;
  • poduszki;
  • lecz również „obrazy“ czy „ścianki działowe“ – wykonane z wiszących kawałków tkanin, będą one wygradzać mniejsze przestrzenie pokoju i pozwolą stworzyć strefy funkcjonalne: część do spania, część do nauki itp., świetnie sprawdzą się w pokojach dzielonych przez rodzeństwo.

Najważniejsza zaleta tkanin to to, że można je szybko wymienić.

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim – meble i dodatki

W pokoju dziecięcym w stylu skandynawskim stawia się na eklektyzm – tutaj nowoczesne meble zestawia się ze starociami. Poza naturą, Skandynawowie poszukują też powiązań z ich tradycją lokalną. W tym kontekście, warto sięgać po bogactwo polskiej kultury ludowej, np. po zabawki lokalnych rzemieślników czy też wiklinowe kosze, a także drewniane skrzynie. Takie rzeczy świetnie wpiszą się we wnętrze w stylu skandynawskim.

Meble, taj jak i wszystkie inne elementy wnętrz w stylu skandynawskim, powinny być w pierwszej kolejności funkcjonalne. Znakomicie sprawdzą się lekkie stoły i krzesła, które są łatwe do przestawienia, a ponadto można je dowolnie aranżować w zależności od potrzeb chwili. Im prostsze są meble, tym łatwiej można je zmodyfikować, w zależności od oczekiwań. W poszukiwaniu mebli do pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim, warto zapoznać się z ofertą sklepów IKEA, która sama ma korzenie w jednym z krajów skandynawskich – Szwecji. Ciekawe rozwiązania można też znaleźć w innych sklepach meblowych, jak np. Agata Meble czy Black Red White.

Warto podkreślić, iż styl skandynawski zdąża mocno w kierunku minimalizmu, z związku z tym liczba dodatków i ozdób jest w nim ograniczona. Jeśli już się pojawiają, są to zwykle jednocześnie przedmioty użytkowe, jak np. półki na książki w formie galerii. Jednak pojawiają się też czasami elementy czysto dekoracyjne, np. girlandy lub sznury lampek. Stosowanie elementów ładnych i zarazem praktycznych pozwala na uniknięcie nadmiaru, a przy tym ociepla wnętrze, sprawia, że staje się ono dużo bardziej przytulne. Ozdoby łatwo jest zmieniać, i dostosowywać do bieżących potrzeb czy zainteresowań dzieci.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *