fbpx
Aranżacja wnętrz

Podpowiadamy, jaką wannę wybrać do łazienki?

• Zakładki: 6


Jeśli już wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że wanna to najlepsze z możliwych rozwiązań pozostaje przejść do drugiego etapu analizy – poszukiwań idealnego modelu. Tu jednak zaczynają się „schody”, bo liczba dostępnych produktów jest ogromna, a przeglądnięcie całej oferty dostępnej na rynku mogłoby przesunąć wizję odprężającej kąpieli o kilka miesięcy. Żeby skutecznie skrócić tę drogę, odpowiedź na kilka podstawowych pytań.

Co brać pod uwagę, kupując wannę?

Pierwsze z pytań brzmi, jak dużo miejsca chcesz przeznaczyć na wannę? W małej łazience pole do popisu będzie mocno zawężone, ale nie wiąże się to z ograniczeniem komfortu! W takim pomieszczeniu sprawdzą się wanny narożne oraz wanny prostokątne, które można ulokować przy ścianie, w kącie lub we wnęce. Na większej przestrzeni egzamin zda stylowa wanna wolnostojąca. Możesz uczynić z niej centralny punkt aranżacji, ale pamiętaj o tym, że takie rozwiązanie zajmie bardzo dużo miejsca.

Kolejne pytania dotyczą wymiarów. Szerokość wanny wynosi od 70 do nawet 150 cm, jej długość z kolei waha się w granicach od 100 do nawet 190 cm. Jaki rozmiar będzie najlepszy? Skonfrontuj to nie tylko z przestrzenią, którą masz do dyspozycji, lecz także dostosuj do indywidualnych wymagań, a szczególnie wzrostu Użytkowników – przecież nie chcesz mieć kolan pod brodą lub co gorsza zaryzykować podtopieniem, gdy wanna okaże się za duża. Przyjmuje się, że dla osób mierzących 170 cm najwięcej komfortu zapewnią wanny o długości 160 cm. Aby upewnić się co do prawidłowości wyboru wanny, najlepiej ją też… przymierzyć! 😉 To nie żarty – wyznacz na podłodze obszar o podobnym wymiarze co wanna, usiądź i sprawdź, czy będzie OK.

Poza szerokością i długością zwróć uwagę na głębokość wanny, bezpośrednio związaną z pojemnością. Średnio wynosi ona od około 38 cm do ponad 50 cm, choć w sklepach znajdziesz także płytsze rozwiązania – np. wanny do floatingu.

Ważne! Odpowiednie wymiary wanny to nie wszystko. Zwróć też uwagę, aby pozostawić przed wanną optymalną ilość miejsca do wchodzenia oraz wychodzenia, a także ulokować ją w dostatecznym odstępie od innych sanitariatów.

Odległości w łazience:

  • Wolna przestrzeń przed wanną powinna wynosić 100/120 cm x 70/100 cm.
  • Między wanną a miską WC lub bidetem zachowaj 20 cm odstępu.
  • Między wanną a umywalką pozostaw również około 20 cm wolnej przestrzeni.
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *