fbpx
Aranżacja wnętrz

Podłoga przyjazna zwierzętom

• Zakładki: 14


Jeśli kochasz swoje psy lub koty miłością absolutną, ale nie zamierzasz spędzać życia na nieustannym czyszczeniu podłogi i denerwowaniu się, że zbyt często trzeba ją wymieniać z powodu dużych zniszczeń, to ten poradnik jest dla ciebie.  Podłoga przyjazna zwierzętom w praktyce oznacza rzadsze czyszczenie, mniej zniszczeń i zero bólu głowy.

Jaka powinna być podłoga dla zwierząt?

Przede wszystkim wytrzymała. Musi bowiem zmierzyć się z pazurami czworonogów, plamami, sierścią, nieprzyjemnymi zapachami i nadaktywnością zwierząt. Tego starcia raczej nie przetrwają dywan, wykładzina dywanowa i drewno z drzew liściastych. Szansę może mieć podłoga z drewna egzotycznego, pod warunkiem, że zostanie wykończona olejem naturalnym. Na szczęście jest kilka naprawdę dobrych materiałów, które nauczyły się żyć w przyjaźni z naszymi pupilami.

Betonowa podłoga dla zwierząt

Trwałe, odporne na plamy oraz zalanie (po odpowiedniej obróbce), nieodkształcające się i łatwe w utrzymaniu podłogi z betonu z pewnością przypadną do gustu właścicielom czworonogów. Betonowa podłoga niesłusznie kojarzy się wyłącznie z przestrzeniami przemysłowymi. Beton można obrabiać na wiele sposobów, co pozwala na uzyskanie różnorodnych efektów wizualnych. Jeśli zdecydujesz się na wylewkę anhydrytową, będziesz mógł zastosować ogrzewanie podłogowe. Wyeliminujesz w ten sposób uczucie zimna, które na ogół towarzyszy betonowej posadzce. Minusem betonowej podłogi może być jej śliskość, co przy szalejących psach może stanowić duży problem.

Płytki porcelanowe lub ceramiczne

To wręcz znakomita opcja dla właścicieli czworonogów. Występują w wielu wzorach i kolorach, wpisując się w niemal każdy styl projektowania.  Mogą kupić wersję matową lub szkliwioną. Ta druga jest odporna na plamy i wnikanie płynów. Płytki bez szwanku przetrwają kontakt z psimi i kocimi pazurami. Jeśli dojdzie do uszkodzenia pojedynczej płytki, bez problemu ją wymienisz, nie naruszając przy tym reszty podłogi.

Podłoga z kamienia naturalnego

Decydując się na podłogę z kamienia naturalnego, który jest ceniony za parametry techniczne i wyjątkową estetykę, rozważ płytki kamiennie o wykończeniu naturalnie łupanym. Jest to zdecydowanie lepszy materiał na podłogę dla zwierząt niż marmur lub granit. Polerowane i szlifowane materiały, które są wykończone „na lustro”, mają tendencję do zarysowań, a kontakt ze zwierzęcymi pazurami nie będzie ułatwiać sprawy. Podłoga o naturalnie nierównej powierzchni i chropowatej teksturze wielokolorowego kamienia pomoże ukryć zanieczyszczenia i sierść.  Codzienne użytkowanie z czasem uszlachetni taką podłogę. Sprawi, że kamień stanie się gładszy. Jeśli pokryjesz kamień środkiem uszczelniającym, stanie się odporny na wnikanie wody i plamy.

Winylowa podłoga dla zwierząt

Luksusowe panele winylowe LVT (skrót od ang. Luxury Vinyl Tiles) dzięki zaawansowanej technologii wytwarzania są grubsze i trwalsze niż tradycyjny winyl, a przez to bardziej odporne na zarysowania i wilgoć. Materiał tłumi hałas. LVT występuje w szerokiej gamie wzorów, imitując inne materiały podłogowe, więc bez problemu dopasujesz ten rodzaj podłogi do stylu swojego domu.

Bambusowa podłoga dla zwierząt

 Jest ponad dwa razy bardziej wytrzymała na eksploatację niż tradycyjne podłogi drewniane.  Gdy nałożysz na nią kilka warstw lakieru i utwardzisz promieniami UV, stanie się również odporna na ścieranie. Żywice użyte w procesie produkcji sprawiają, że podłoga jest odporna na wilgoć i plamy. Minusem tego rozwiązania jest brak zdolności pochłaniania dźwięków. Jeśli nie masz problemu z „klikaniem” paznokci w kontakcie z podłogą, ta drobna wada nie powinna powstrzymać cię przed zakupem bambusowej podłogi.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *