fbpx
Majsterkowanie i remonty

Podłoga pływająca czy klejona – którą wybrać?

• Zakładki: 15


Przyszedł czas na wymianę podłogi. Zakładamy, że zdecydowałeś się na materiał, który spełni twoje potrzeby nie tylko w zakresie estetyki, a czy już wiesz, jaką technikę montażu wybierzesz? Sposób montażu jest prawie tak samo ważny, jak sam materiał podłogowy. Wybór na ogół sprowadza się do klejenia lub „zostawienia oddechu” między materiałem a podłożem. Jeśli chcesz poznać zalety i wady podłogi pływającej lub klejonej, dowiedzieć się, który typ montażu będzie lepszy w przypadku poszczególnych materiałów, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Podłoga pływająca, czyli jaka?

Jest to taki rodzaj podłogi, który nie posiada sztywnego połączenia z podłożem. Podłoga nie jest trwale przytwierdzona do podłoża, ścian lub innych elementów konstrukcyjnych budynku. Połączone ze sobą panele stanowią jednolitą płaszczyznę. Pomiędzy podłogą a ścianami pozostawia się szczelinę o szerokości ok. 1 cm. Jest to tak zwana dylatacja obwodowa. Sprawia ona, że podłogi drewniane mogą zmieniać swoje rozmiary pod wpływem działania czynników zewnętrznych – temperatury lub wilgoci. Listwy przypodłogowe montuje się bezpośrednio przy ścianach, by nie ograniczać „pracy” podłogi i delikatnej zmiany rozmiaru. Przez to, że nawierzchnia nie łączy się ze ścianami, nie przenosi dźwięków uderzeniowych, czyli działa jak izolacja akustyczna.

Podłoga klejona

Jak sama nazwa wskazuje elementy podłogowe mocowane są do podłoża oraz ścian przy pomocy kleju. Ten rodzaj montażu sprawdzi się zarówno w przypadku desek drewnianych, jak i warstwowych. Jest to proces dosyć czasochłonny, gdyż po każdorazowym nałożeniu kleju i ułożeniu kilku rzędów podłogi, należy odczekać pewien czas, by móc ułożyć kolejny panel lub deskę. Po zakończonym montażu również trzeba odczekać (kilka dni), by klej mógł dobrze wyschnąć i związać deski z podłożem. Jest to z pewnością trwalsze rozwiązanie niż podłoga pływająca, ale z różnych przyczyn nie zawsze możemy sobie na nie pozwolić. Aby wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie procedurę, zapoznaj się z zaletami i wadami poszczególnych rozwiązań.

Zalety podłogi pływającej

Łatwość montażu i demontażu

Brak kleju, łączników, oczekiwania aż klej dobrze wyschnie – o tym wszystkim możesz zapomnieć w momencie zdecydowania się na podłogę pływającą. Dzięki technologii zatrzasków montaż jest znacznie prostszy i możesz zająć się nim samodzielnie. Podłogę pływającą łatwo zdemontować lub naprawić. Wystarczy odpiąć elementy łączące deski, by je usunąć i wymienić.

Atrakcyjna cena

Prosty montaż wiąże się z brakiem konieczności wynajmowania specjalistów, co obniża ogólny koszt wykonania podłogi. Nie potrzebujesz dodatkowych materiałów (klej) i narzędzi i nie będziesz musiał zawracać sobie głowy cyklinowaniem.  Sprawa może wyglądać nieco inaczej w przypadku starego budownictwa, gdzie pojawia się konieczność wyrównania powierzchni. Jeśli nie zajmiesz się tą kwestią, panele mogą wypinać się podczas eksploatacji i kaskadować.

Trwałość materiałów

Choć istnieje kilka typów podłóg, które mogą pływać, najczęściej podłogi pływające tworzone są z wielu warstw zagęszczonego drewna, które jest trwalsze niż inne materiały.

Sprawdzi się w wielu miejscach

Pływająca podłoga radzi sobie znakomicie ze zmianami temperatur i wilgotności. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, które jest suche. Jako że deski podłogowe i panele drewniane nie powinny być narażone na stałe działanie wilgoci, podwyższony jej poziom, nie zaleca się montowania podłóg pływających w kuchniach i łazienkach. 

Wady podłogi pływającej

Tylko częściowa izolacja akustyczna

Podłoga pływająca chroni przed dźwiękami pomiędzy piętrami, może jednak dawać większy pogłos podczas chodzenia. Ten problem można zminimalizować, decydując się na grubsze, cięższe deski.

Podłoga pływająca nie sprawdzi się w kontakcie z cięższymi meblami

Podłoga pływająca nie jest tak sztywna jak klejona, więc jest mniej stabilna. Nie powinna być obciążona bardzo ciężkimi meblami, szczególnie takimi z nierównomiernie rozłożoną wagą. Możesz w ten sposób uszkodzić złączenia i doprowadzić do powstawania wybrzuszeń. Prowadzi to do unieruchomienia podłogi. To sprawia, że podłoga przestaje być pływająca. Możesz w ten sposób doprowadzić do uszkodzenia złączeń oraz do powstawania wybrzuszeń. Jeśli w twoim domu mieszkają zwierzęta, ich codzienne spacery wokół mebli, mogą spowodować, że lekkie komody lub szafy z czasem zaczną lekko się chybotać.

Nieodpowiednia dla ogrzewania podłogowego

Pływająca podłoga zmniejsza wydajność ogrzewania podłogowego. Jeśli zatem rozważasz taką formę ogrzewania, postaw jednak na podłogą klejoną.

Jakie podłogi lubią montaż pływający?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup podłogi laminowanej, to więcej niż pewne, że musisz postawić na montaż pływający.  Ten typ podłogi może rozszerzać się i kurczyć pod wpływem temperatury w domu, więc centymetrowy oddech jest w tym przypadku wręcz zalecany. Choć podłogi winylowe można kleić do podłoża, bardzo często mamy do czynienia z wersją, która zawiera małe pióra i wpusty, więc idealnie nadaje się do łączenia z inną deską bez pomocy kleju. Pływać lubi również drewno konstrukcyjne, szczególnie nowoczesne modele podłóg dostępne na rynku. Zostały stworzone, by umieszczać je na podłożu bez żadnego montowania.

Jakie rodzaje podłóg można kleić?

Podłogi winylowe sprawdzają się zarówno w wersji pływającej, jak i klejonej. Wersja przeznaczona do klejenia charakteryzuje się większą trwałością niż wersja pływająca. Jest to obecnie najpopularniejszy materiał podłogowy do klejenia. Jako że winyl jest wodoodporny możesz przykleić go w każdym pomieszczeniu, łącznie z łazienką. Przykleić można również większość podłóg drewnianych. Niestety drewno nie jest materiałem wodoodpornym, więc jeśli nie chcesz bawić się w konserwację, to odpuść sobie montowanie takiej podłogi w łazience. Zachowaj ostrożność w przypadku ogrzewania podłogowego. Niektóre rodzaje kleju mogą pogorszyć swą jakość pod wpływem ciepła, a nawet uwolnić po podgrzaniu szkodliwe substancje chemiczne. Jeśli szukasz pięknego i trwałego materiału, odpornego na wahania temperatury i wilgoć, wybierz warstwowe drewno konstrukcyjne. W towarzystwie kleju znakomicie czuje się bambus. Marząc o podłodze naturalnej, przyjaznej dla środowiska, zdecyduj się na ten materiał o wysokich parametrach wytrzymałościowych, które idą w parze z umiejętnością wpisywania się w różnorodne style aranżacji.

Zalety podłogi klejonej

Stabilność

Ta technika montażu zapobiega przesuwaniu się desek podłogowych w przestrzeni. Przemieszczając się pod podłodze nie będziesz odnosić wrażenia, że rusza się lub wibruje. O ile w przypadku montażu pływającego podłoże musi być równe, odpowiednio wypoziomowane, o tyle w przypadku podłogi klejonej nie musisz zawracać sobie tym głowy. Klejenie sprawdzi się w przypadku powierzchni nieregularnych i pochyłych. Żaden ciężar umieszczony na podłodze klejonej nie spowoduje przesunięcia desek lub paneli. Nie dojdzie również do uszkodzenia materiału podłogowego. Ciężkie meble z litego drewna tworzą z klejoną podłogą udane duety.

Podłoga klejona zwiększa efektywność ogrzewania podłogowego

Jeśli chcesz zwiększyć efektywność ogrzewania podłogowego, koniecznie zdecyduj się na podłogę klejoną. Jest ona wręcz rekomendowana – wraz z odpowiednim klejem – do takiej formy ogrzewania.  Pozwala na montaż elementów drewnianych o grubości do 14 mm.

Lepsza izolacja akustyczna

Podłoga klejona bardzo dobrze tłumi dźwięki, ponieważ nie ma pustej przestrzeni między elementami. Brak efektu rezonansu zapewnia ciszę i wygodę w codziennym użytkowaniu.

Trwałość na lata

Podłogę klejoną możesz poddawać renowacji i dzięki temu cieszyć się jej pięknym wyglądem przez lata.

Wady podłogi klejonej

Trudny montaż i demontaż

Położenie podłogi klejonej nie jest zadaniem dla osoby, która nie posiada doświadczenia. Ten rodzaj montażu wymaga dużej wprawy i dokładności i trwa znacznie dłużej niż w przypadku podłogi pływającej. Podłoga klejona wymaga stosowania jednolitej warstwy kleju. Brak odpowiedniej techniki nakładania może wiele cię kosztować.  Podłogi klejone są trudne do usunięcia i wymiany, gdyż każda deska (panel) jest przymocowana do podłogi za pomocą warstwy mocnego kleju. Jeśli zdecydujesz się na wymianę przyklejonego elementu, będziesz musiał poświecić sporo czasu na oczyszczenie podłoża z pozostałości kleju.

Podłoga klejona nie dostosowuje się do zmieniających się warunków

Podłoga klejona nie „pracuje” w ten sposób, jak podłoga pływająca. Brak „oddechu” utrudnia rozszerzanie się i kurczenie, przez co podłodze ciężko dostosować się do zmieniających się warunków (temperatura, wilgoć). Jeśli w warunkach domowych panuje dosyć nieprzewidywalne środowisko, może okazać się, że rezygnacja z tego typu montażu przyniesie ci więcej korzyści.

Podłoga klejona czy pływająca – którą wybrać?

Wybór zależy od twoich oczekiwań względem podłoża. Jeśli szukasz rozwiązania trwałego, które wytrzyma kontakt z masywnymi meblami, gromadką dzieci i biegających zwierzaków, pomagając wytłumić odgłosy, postaw na podłogę klejoną. Jeśli chodzi o jak najniższe koszty, szybkie zakończenie montażu, wybierz podłogę pływającą.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
42 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *