fbpx
Budowa domu

Płyty karton gips – wszystko co musisz o nich wiedzieć

• Zakładki: 8


Rozpowszechnione we współczesnym budownictwie płyty GK to element, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić szereg remontów, ale również budowanie obiektów od podstaw.

Płyty karton gips – najważniejsze informacje

Rozwiązania zwane rigipsami zostały docenione zarówno przez ekipy budowlane, jak i też inwestorów. Mają wiele zalet, jakie czynią ich użytkowanie prostym. Pozwalają też skrócić odcinki budowy związane z ostatnim etapem przed zasadniczym wykańczaniem wnętrz. Wtedy pomieszczenie jest przygotowywane do tego, by pojawiły się w nim farby, tapety czy kafelki.

Dostępne są rozmaite wymiary płyt GK, ponieważ można je dowolnie docinać. Z uwagi na to, że składają się z gipsu powleczonego warstwą papieru ich obróbka nie sprawia problemów, a do cięcia nadają się nawet mało zaawansowane narzędzia. Grubość płyty GK z reguły mieści się w standardowym przedziale i warianty wykorzystywane do wykańczania wnętrz zazwyczaj są grube na 9,5 do 12,5 milimetra.

Montaż płyt GK

Doświadczeni wykonawcy i fachowcy, jacy pozyskali na wcześniejszym etapie odpowiednią wiedzę, zdają sobie sprawę z tego, że skuteczny montaż płyt tego rodzaju powiedzie się jedynie pod pewnymi warunkami. Na pewno warto mieć pod ręką stelaż pod płyty GK, ponieważ wpływa on silnie na stabilność i trwałość konstrukcji. Warto pamiętać, by płyty do stelaży montować zawsze na tak zwaną „mijankę”. Chodzi o to, by zapewnić przesunięcie spoin, które nie powinny się ze sobą krzyżować. Należy też zwrócić uwagę na pozostawienie szczeliny dylatacyjnej szerokiej na około 10 milimetrów. Pozwoli ona płytom GK odkształcać się swobodnie pod wpływem ciężaru własnego.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
25 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *