fbpx
Ciekawe rozwiązania ekologiczne

Piec na pellet – co musisz wiedzieć o kotłach na pellet?

• Zakładki: 32


Dobry piec na pellet jest inwestycją długoterminową, która może się zwrócić w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Przed zakupem takiego kotła należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: właściwa moc grzewcza, sprawność spalania, wyposażenie kotła itd. Co warto wiedzieć o kotłach na pellet i dlaczego zyskują one na popularności? Praktyczne informacje znajdziesz poniżej.

Kotły na pellet coraz częściej wypierają konwencjonalne węglowe źródła ciepła, zarówno w istniejących, jak i w projektowanych kotłowniach na paliwa stałe. Paliwo opałowe, jakim jest pellet, jest zdecydowanie korzystniejszym materiałem niż tradycyjny węgiel czy drzewo. Tego typu kotły wyróżniają się prostotą i wygodną obsługą, dysponując podajnikiem, który zapewnia automatyczne dozowanie paliwa, oraz pozwalają na łatwiejsze utrzymanie czystości – załadunkowi paliwa nie towarzyszy brudzący czarny pył. W dodatku pellet jest biomasą, czyli odnawialnym źródłem energii, który wpisuje się w wymagania przepisów antysmogowych.

Czym jest pellet?

Pellet to paliwo, które w ostatnich latach zyskało na popularności – jego zwolennicy wśród zalet wymieniają czystość, wygodę i brak popiołu. Tworzy się go z odpadów drzewnych, takich jak wióry, trociny oraz zrębki – skutkiem czego powstaje materiał opałowy w postaci granulatu o wysokiej kaloryczności. Mieszanina takich składników sprawia, że w stosunkowo niewielkiej objętości znajduje się sporo substancji, z których w wyniku spalenia uwalnia się ciepło. W trakcie jego produkcji nie używa się sztucznych dodatków, których spalanie może przyczyniać się do zanieczyszczenia atmosfery. Kaloryczność pelletu wysokiej jakości może sięgać nawet do 18 MJ/kg – to niewiele mniej od węgla typu groszek, którego rynkowa wartość opałowa utrzymuje się na poziomie 24 MJ/kg. Oprócz dobrych parametrów energetycznych ważną zaletą pelletu są ich właściwości użytkowe. Są łatwozapalne, do zainicjowania ich zapłonu wystarczy grzałka elektryczna. Mają formę granulatu średnicy 6-8 mm i długości do 40 cm, są łatwe do transportu i przechowywania, stąd pakowane są w worki po 10 lub 20 kg. Świadectwem ich jakości są certyfikaty, np. DIN plus, EN PLUS A1 – potwierdzają one jakość produkowanego pelletu, wysoką kaloryczność i niską zawartość popiołu.

Zalety kotłów na pellet

Obecne na rynku kotły na pellet to urządzenia spełniające wymagania energetyczno-emisyjne klasy 5, a także europejskie wymagania efektywności energetycznej sygnowane certyfikatem EcoDesign. Kotły tego typu posiadają wbudowany podajnik paliwa, pozwalający na kilkudniową bezobsługową pracę kotła. Jego pojemność może sięgać od 200 do nawet 400 dm3. Niektórzy producenci oferują niezależne zbiorniki na pellet pozwalające na przechowanie większych ilości pelletu – pojemność takich zbiorników wynosi od 500 do nawet 1300 dm3. Gdy w kotłowni nie mamy miejsca na zastosowanie dodatkowego zasobnika, problem może rozwiązać podajnik pneumatyczny, transportujący pellet z większej odległości, np. ze zbiornika zewnętrznego.

Na rynku znajdziemy kotły o zróżnicowanych mocach, najmniejsze urządzenia mają moc rzędu 10 kW, największe – nawet 50 kW. Podstawą doboru mocy grzewczej kotła są potrzeby cieplne budynku, w przypadku nowo projektowanego budynku taką wartość znajdziemy w projekcie budowlanym branży sanitarnej. Trudniej oszacować moc kotła grzewczego dla istniejącego domu, zwłaszcza gdy poddajemy go termomodernizacji. Jeśli przed termomodernizacją został przeprowadzony audyt energetyczny, moc przyszłego kotła grzewczego znajdziemy właśnie w takim opracowaniu. Jeśli nie, jego moc warto omówić ze sprzedawcą lub producentem. Dzięki swojemu doświadczeniu będą w stanie doradzić nam optymalne rozwiązania.

Kocioł na pellet to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą się zajmować rozpalaniem i dokładaniem drewna. Jednorazowy zasyp paliwa pozwala na bezobsługową pracę kotła przez kilkanaście godzin, a nad procesem spalania czuwa wbudowana elektronika. Bez względu na to, jaki model wybierzemy – zyskamy praktyczny i ekologiczny system grzewczy, pozwalający na wygodne i ekologiczne ogrzewanie domu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
27 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *