fbpx
Ogród

Piaskowiec – kamień ogrodowy do wielu zastosowań

• Zakładki: 96 • Komentarz: 1


Na piękno ogrodu składa się wiele elementów – odpowiednio dobrane rośliny, ukształtowanie terenu, zagospodarowanie przestrzeni, mała architektura. Jednak najdoskonalszą kompozycję ogrodu tworzy połączenie trzech elementów: flory, naturalnej skały i wody. Kamień ogrodowy jest wyjątkową naturalną ozdobą, która nigdy nie wyjdzie z mody. Rodzajów kamieni stosowanych do zdobienia ogrodu jest bardzo wiele. Najpopularniejszym kamieniem ogrodowym, o największej liczbie zastosowań jest piaskowiec.  Według definicji piaskowiec jest zwięzłą, najczęściej drobnoziarnistą skałą osadową. Wyróżnia się trzy typy piaskowca: kwarcowy, arkozowy i szarogłazowy. Piaskowiec doskonale nadaje się do obróbki, dlatego też od starożytności jest używany, jako materiał rzeźbiarski i budowlany. Dziś opowiemy, jak można wykorzystać piaskowiec w ogrodzie.

Piaskowiec jako kamień ogrodowy na skalniak

Skalniak to niezwykła kompozycja stworzona z połączenia skał i wybranych roślin. Celem tej kompozycji jest stworzenie w ogrodzie namiastki skalistego środowiska dla roślin występujących w rejonach górskich. Piaskowiec doskonale komponuje się z roślinami, dzięki zróżnicowanym kształtom i formom naturalnego kamienia, możliwe jest stworzenie ciekawej kompozycji. Do stworzenia skalniaka doskonale sprawdzi się kamień ogrodowy – piaskowiec murowy. Niewielki bryły piaskowca mają zróżnicowane odcienie i barwę, co dodaje skalniakowi naturalności. W przypadku dużych przestrzeni – dużych ogrodów zieleńców w miejscach publicznych czy w otoczeniu firm doskonale prezentować będą się dużych rozmiarów bryły piaskowców. 

piaskowiec

Kamień ogrodowy do budowy ścieżki

Organizując przestrzeń w ogrodzie, należy pamiętać o wytyczeniu ścieżek pomiędzy rabatami. Klasycznym, ale jakże efektownym sposobem na stworzenie ścieżki jest wyłożenie jej płaskimi piaskowcami. Kamień ogrodowy użyty do budowy ścieżki sprawia prezentuje się niezwykle naturalnie i ładnie komponuje z zielenią trawy. Dostępne są dwa typy kamienia ogrodowego na ścieżki: drobniejszy (10-16 kamieni na m2) oraz większe fragmenty piaskowca (3-6 na m2). Piaskowiec ten jest zazwyczaj cięty piłą na surowo, bez szlifowania. Taką metodą można uzyskać równą powierzchnię, która wygląda naturalnie. 

Oczywiście to tylko kilka sposobów na zastosowanie piaskowca w ogrodzie. Kamień ten doskonale nadaje się do budowania niewielkich murków odgradzających rabaty, a także schodów i skarp. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Kamieniarstwo Pawlik.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
680 wyświetleń
bookmark icon

One thought on “Piaskowiec – kamień ogrodowy do wielu zastosowań

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *