fbpx
Ciekawe rozwiązania

Pergola w ogrodzie – pomysły, inspiracje, porady

• Zakładki: 37


Pergole ogrodowe to bardzo efektowne konstrukcje, które mogą znacznie poprawić walory dekoracyjne posesji czy tarasów. Taka pergola, która zostanie pokryta roślinami pnącymi świetnie będzie się komponować z meblami ogrodowymi czy też naturalnymi elementami ogrodowych dekoracji.Przedstawiamy rodzaje jakie są rodzaje pergoli, jak dokonać najlepszego wyboru, a także na jakie modele warto zwrócić szczególną uwagę.

Najpopularniejsze rodzaje pergoli ogrodowych

Pergole drewniane

Drewno należy do najpopularniejszych materiałów stosowanych w budownictwie. Świetnie się prezentuje na balkonach, a także na tarasach i w aranżacjach ogrodowych. Pergole ogrodowe wykonane z drewna to rozwiązanie uniwersalne, dzięki czemu można je bez trudu dopasować do dowolnego stylu aranżacyjnego.

Wartym podkreślenia jest fakt, iż wykonane z drewna pergole oraz meble ogrodowe dają doskonałe wrażenie spójności z naturą. Idealnie prezentują się w aranżacjach przestrzeni inspirowanych stylem rustykalnym oraz naturalistycznym, ale także nowoczesnym i minimalistycznym. Dostępne są w sprzedaży pergole, które obsadzić można niewielkimi roślinami oraz nieci większe i droższe, na których wspinać się może więcej roślin – czyli bardziej stabilne modele.

Jednak drewno, z którego często wytwarza się pergole, jest materiałem również o pewnych ograniczeniach. Wymaga ono regularnego zabezpieczania czy to przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, czy też przed działaniem wilgoci z gleby. W przeciwnym wypadku pergole drewniane mogą bardzo szybko pokryć się nalotem od grzybów czy pleśni.

Metalowe pergole ogrodowe

Pergole ogrodowe z metalu to kolejne popularne rozwiązanie. Wśród najważniejszych ich zalet wymienia się elegancki wygląd, ale również wysokie dopuszczalne obciążenie statyczne. Pergole metalowe – ogrodowe, balkonowe, tarasowe – dobrej jakości są stabilne. To sprawia, że idealnie nadają się do obsadzenia ich nawet bardzo ciężkimi roślinami pnącymi. Duże średnica metalowych elementów nośnych takich konstrukcji zapewnia zaś wieloletnią ich żywotność.

Doskonale komponują się z metalowymi meblami ogrodowymi, a także na balkon i taras. To umożliwi stworzenie ciekawego oraz spójnego efektu dekoracyjnego. Ponadto metalowe meble do ogrodów często posiadają materiałowe siedziska, a poza tym lekką konstrukcję nośną. To z kolei sprawia, że mogą być rozwiązaniem mobilnym, które dają się dopasować nawet do niewielkich tarasów i balkonów.

Jednak wśród ograniczeń metalowych pergoli ogrodowych należy wskazać na ich podatność na korozję. W związku z tym konieczna jest regularna i odpowiednia konserwacja ich powierzchni. Kolejną niedogodnością jest też szybkie i intensywna nagrzewanie się powierzchni metalowych, które stają niemiłe w dotyku, a skrajnych przypadkach może to też prowadzić do parzenia pędów roślin. Metalowe pergole ogrodowe najlepiej sprawdzają się w miejscach półcienistych lub zacienionych. W przypadku silnie nasłonecznionej ekspozycji południowej znacznie lepiej sprawdzą się pergole drewniane.

Podpowiadamy, jaką pergolę wybrać

Najpopularniejsze modele pergoli ogrodowe

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest pergola drewniana z furtką. Umożliwia ona wizualne oddzielenie przestrzeni ogrodu oraz podjazdu, pozwala także wyznaczyć wejście na ogrodowy taras czy też na wyodrębnienie strefy zarezerwowanej na meble tarasowe. Bardzo modne rozwiązanie to umieszczenie pergoli ponad furtką ogrodzeniową. W ten sposób można uzyskać bardzo ciekawy efekt dekoracyjny. Drewniana pergola z furtką daje bardzo ciekawy efekt wizualny, dzięki czemu może się stać zauważalnym elementem wyposażenia. Można do niej dopasować donice ozdobne, a także meble. Drewniana pergola z furtką najlepiej zaprezentuje się w przypadku większych przestrzeniach.

Inne ciekawe i często wybierane rozwiązanie to pergole drewniane z trejażami, które można oprzeć o powierzchnię ściany domu czy muru ogrodzenia. Takie pergole mogą wznosi się np. nad drewnianą ławką, w ten sposób tworząc bardzo ciekawy efekt dekoracyjny.

Warto postawić na taką pergolę, która będzie się dobrze komponować w określonej przestrzeni, a przy tym podkreśli efekt dekoracyjny. Mogą one zwracać uwagę na ten fragment przestrzeni ogrodu, balkonu lub tarasu, na który chcemy. Mogą one też być zastosowane w celu odwrócenia uwagi od tych elementów wyposażenia przestrzeni, które nie chcemy, aby rzucały się w oczy.

Pergole ogrodowe – wiodący producenci, gdzie kupić

Aby zakupić pergole ogrodowe dobrze zapoznać się z ofertami sklepów dom-ogród – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Dobrym rozwiązaniem jest również wizyta w marketach budowlanych typu: Obi, Castorama, Leroy Merlin, Bricoman czy Bricomarche. Wśród wiodących producentów pergoli do ogrodu, na balkon lub taras warto wymienić takie firmy jak np. Jagram, Vertex, Garden Space, Geisser czy Wolton. Wybór produktów tych uznanych na rynku marek jest zawsze inwestycją w najwyższą jakość i sprawdzone rozwiązania.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
539 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *