fbpx
Aranżacja wnętrz

Parkiet – wszystko co musisz wiedzieć?

• Zakładki: 7


Podłoga drewniana to ponadczasowe rozwiązanie, to klasa i elegancja we wnętrzu. Przed jej zakupem, warto prześledzić kilka ważnych aspektów, tak aby ostatecznie dokonać trafnego wyboru i móc cieszyć się piękną drewnianą podłogą przez długie lata. W przypadku parkietu drewnianego kolor tutaj nie będzie pełnił wyznacznika.

Rodzaj deski

Klepki parkietowe mogą być wykonane z drewna litego lub drewna warstwowego – klejonego. Ten drugi typ, ze względu na cenę, a także swoje właściwości jest popularniejszym rozwiązaniem. Lite drewno to idealne rozwiązanie dla wszystkich, których priorytetem jest trwałość podłogi. Ma jednak swoje minusy. W znacznie większym stopniu reaguje na zmiany wilgotności w pomieszczeniu, jako że nie posiada kilku warstw, które mogłyby wzajemnie ograniczać swoją pracę. Deski wykonane z drewna klejonego, mają w swoim przekroju kilka warstw, co wbrew pozorom zapewnia im większą odporność na wilgoć i działanie mechaniczne. Parkiety z drewna klejonego są tańsze, od tych z litego drewna.

Gatunek drewna

Drewno – drewnu nierówne. Bardzo istotną rolę przy wyborze parkietu będzie odgrywał gatunek drewna, z jakiego jest on wykonany. Co za tym idzie? Każdy gatunek to inna twardość, a także struktura i kolor. Oczywiście najbardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych będą egzotyczne gatunki drewna jak np. teak czy merbau. Doskonałym jakościowo jest również nasz rodzimy dąb, a cenowo wygrywa przy egzotykach. Najgorzej sprawdzi się sosna – jest ona najmiększym drewnem, słabo odpornym na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, lubi posiadać w swojej strukturze dużo sęków i niejednolitości.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
10 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *