fbpx
Aranżacja wnętrz

Parkiet czy deski podłogowe? Co wybrać i jaki rodzaj drewna będzie najlepszy?

• Zakładki: 50 • Komentarz: 1


Remontując lub urządzając dom od podstaw, staramy się dobrać elementy wykończenia w taki sposób, by były eleganckie, trwałe i estetyczne. To w pełni zrozumiałe, że chcemy, by wnętrza naszych domów prezentowały się doskonale. Jednak wiadomo, że w codziennym życiu mało kto z nas ma czas, by starannie pielęgnować wnętrza. Dlatego urządzając dom, warto zdecydować się na rozwiązania funkcjonalne, solidne, a przy tym eleganckie.

Z tych powodów warto postawić na drewno na podłodze. Takie rozwiązanie jest ponadczasowe i doskonale komponuje się z wnętrzami urządzonymi zarówno w klasycznym stylu, jak i nowoczesnej stylistyce. Pozostaje jednak dylemat związany z wyborem rodzaju drewnianej podłogi – lepszym rozwiązaniem będzie parkiet czy może deska? Niełatwy jest też wybór rodzaju drewna. Czym się kierować, co warto wiedzieć?

Elegancka deska podłogowa

Drewno na podłodze to doskonały wybór niezależnie od wielkości domu, czy wystroju wnętrza. Podłogi wykonane z drewnianych desek dodają wnętrzu ciepła i łatwo utrzymać je w czystości. Jeżeli zdecydujemy się na deski podłogowe, należy pamiętać, że każda deska powinna być wolna od wad – nie może mieć spękań, ani sęków. Takie wady mogą mieć wpływ na trwałość drewnianej podłogi i spowodować jego niszczenie.

Drewniane deski należy układać zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych, ewentualnie wzdłuż dłuższej ściany pokoju. Do montażu desek najczęściej stosuje się metody mocowania na zakładkę lub pióro-wpust, a dobór metody zależny jest od rodzaju deski. Podłogę z desek możemy odnawiać i dowolnie wykończyć. Piękna faktura naturalnego drewna doda wnętrzu charakteru.

Ponadczasowy parkiet z drewna

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest parkiet z drewna. Parkiet wykonuje się z niewielkich rozmiarów klepek, które układane są w różne wzory: mozaikę, szachownicę, jodełkę. Wybierając parkiet, musimy pamiętać, że jest on już sam w sobie ozdobą, co warto wziąć pod uwagę, dobierając inne elementy wystroju wnętrza. Jednocześnie parkiet pozwala nam na większą dowolność, łączenie ze sobą różnych wzorów drewna i różnych jego odcieni, dzięki czemu możemy uzyskać niezwykłe kompozycje.

Niezależnie od tego, czy wybierzecie deskę podłogową, czy parkiet, warto zdecydować się na trwałe drewno. Najlepszym wyborem będzie dąb lub jesion. Podłogę z tych rodzajów drewna można poddać cyklinowaniu i odnowić.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Julomax.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
134 wyświetlenia
bookmark icon

One thought on “Parkiet czy deski podłogowe? Co wybrać i jaki rodzaj drewna będzie najlepszy?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *