fbpx
Aranżacja wnętrz

Panele podłogowe – jakie są ich zalety?

• Zakładki: 6


Marzysz o pięknym, drewnianym parkiecie? Jednak budżet ci na to nie pozwala? Nie musisz rezygnować ze swoich marzeń, ponieważ możesz zastąpić go panelami laminowanymi. Zobacz, jakie mają zalety. 

Imitacja naturalnego drewna 

Jeśli nie możesz położyć naturalnego drewna w mieszkaniu, doskonałą alternatywą będą panele laminowane, które są tańszym rozwiązaniem. Mogą one przypominać do złudzenia prawdziwe drewno, oczywiście w zależności od tego, jaki rodzaj wybierzesz. Imitować drewno doskonale będą panele, których struktura jest drewniana i niejednolita z ryflowaną powierzchnią. 

Łatwa pielęgnacja

Podłoga wykonana z paneli jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Pamiętaj jednak, aby uważać z ilością wody, ponieważ mogą one się przez nią odkształcać. Miękka szczotka będzie ci potrzebna do zamiatania paneli, zaś gdy chcesz usunąć zabrudzenia, wybierz wilgotną szmatkę oraz specjalny płyn czyszczący. 

Możesz usłyszeć opinie, że pomiędzy panelami powstają szpary, w których gromadzi się brud i piasek. Jeśli wybierzesz dobre jakościowo materiały, nie będziesz musiał przejmować się tym problemem, ponieważ w nich każdy element do siebie pasuje. Ponadto staranny montaż uchroni panele przed powstawaniem szczelin. 

Szybki i prosty montaż

Panele laminowane mają dużą przewagę nad naturalnymi deskami pod kątem montażu. Te pierwsze będziesz w stanie samodzielnie ułożyć i to w stosunkowo krótkim czasie, bez pomocy fachowca. Jest to gotowa podłoga, która układasz jak klocki, a w razie potrzeby przycinasz wyrzynarką lub piłką.

Panele laminowane możesz wybrać nawet wtedy, gdy twój dom posiada ogrzewanie podłogowe. Jednak pamiętaj, aby wybierać wtedy materiały wysokiej jakości. 

Trwałość paneli podłogowych

Dzisiaj w sklepach znajdziesz panele, które charakteryzują się różną klasą ścieralności. Jest ich pięć, zgodnie z normą EN 13329. Są nimi w kolejności od najniższej odporności na ścieranie do najwyższej: AC1, AC2, AC3, AC4 oraz AC5. W pokojach takich jak sypialnia, które są mało użytkowane odpowiednia będzie klasa AC2, jednak w kuchni czy przedpokoju lepiej wybrać AC4. 

Panele ponadto klasyfikuje się pod względem przeznaczenia. Możesz spotkać te przeznaczone do domu jak i te kontraktowe, to znaczy te obiektów użyteczności publicznej. Można wyróżnić sześć klas – 21, 22, 23, 31, 32 i 33. Pierwsza cyfra to pomieszczenie. Liczba 2 oznacza te w domu, zaś 3 – wnętrza w obiekcie użyteczności publicznej. Druga natomiast określa intensywność użytkowania podłogi: 1-niska, 2-średnia, 3-wysoka.  Na podstawie tych dwóch kryteriów przypisuje się odpowiednią klasę do panela.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
7 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *