Pośród różnych elementów wyposażenia pokoju dziecięcego bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie. Mowa tu zarówno o dostępie do światła dziennego – słonecznego, jak i o oświetleniu sztucznymi źródłami światła – lampami.
Umożliwiają one przemieszczanie się, zabawę, naukę, a tym samym właściwy rozwój malucha. Podpowiadamy, jakie lampy powinny się znaleźć w pokoju dla najmłodszych członków rodziny.
Jakie funkcje spełnia oświetlenie w pokoju dziecka?
By dobrać odpowiednie źródła światła w pokoju dla dzieci, należy rzecz jasna precyzyjnie określić funkcje, jakie to pomieszczenie będzie pełnić. To zaś w dużej mierze zależy od wieku dziecka. Inaczej powinno bowiem wyglądać oświetlenie w pokoju, gdzie mieszka noworodek niż tam, gdzie mieszka kilkulatek lub dziecko, które już rozpoczęło naukę szkolną. W każdym z tych przykładowych wnętrz należy kłaść nacisk na zupełnie inne elementy i urozmaicone typy lamp.
W pokoju dla najmłodszych dzieci, czyli takich które jeszcze się samodzielnie nie przemieszczają, główna lampa sufitowa nie będzie koniecznym – niezbędnym elementem. W wielu przypadkach wręcz warto zrezygnować z takiej lampy albo umieścić ją miejscu, gdzie nie będzie podrażniać delikatnych oczu niemowlaka, który spędza prawie cały czas w pozycji leżącej.
W przypadku dzieci starszych przydatne będzie z kolei solidne główne oświetlenie, które pozwoli na swobodną zabawę, a także na bezpieczne przemieszczanie się. W kolei u starszaków dobrze postawić na zadaniowe lampki stołowe – przydadzą się one np. do czytania czy też do odrabiania zadań domowych. Bez względu na wiek potomka warto z kolei zastosować lampki nocne, przy czym dobrać je do upodobań, a przede wszystkim realnych potrzeb malucha.
Jakie powinny być lampy w pokoju dla dziecka?
Dobierając oświetlenie w pokoju dla najmłodszych członków rodziny, powinno się zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych elementów. Oto czym muszą się wyróżniać elementy oświetleniowe w pokojach dla dzieci.
Bezpieczeństwo jest wartością nadrzędną
Nie podlega dyskusji, że każdy rodzic dla swojego dziecka na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo. Tak samo rzecz ma się również w przypadku oświetlenia. Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż bezpieczeństwo jeśli chodzi o lampy można analizować w następujących aspektach:
- kwestie typowo konstrukcyjne – w pokojach dla dzieci należy postawić na produkty, które są wykonane z materiałów trwałych, czyli odpornych na mechaniczne uszkodzenia, warto więc zrezygnować z lamp, posiadających elementy szklane, natomiast warto postawić na tworzywa sztuczne – te nie ulegają zniszczeniom w czasie zabaw i raczej nie powinny pokaleczyć malucha, należy wybrać lampy wykonane z surowców o takiej powierzchni, która nie będzie się nagrzewać zbyt mocno, gdyż mogłoby to doprowadzić do poparzeń delikatnej skóry malucha;
- dobór odpowiednich parametrów źródeł światła – zapewnia to odpowiednie, komfortowe warunki do wykonywania wszelakich czynności, właściwie dobrane natężenie oraz barwa światła stanowią gwarancję komfortu i ochronę wzroku dziecka.
Efektywność i funkcjonalność, czyli budowanie spójnej przestrzeni
Pokój dla dziecka, podobnie zresztą jak i każde inne pomieszczenie, wymaga zastosowania w nim pełnego systemu oświetleniowego. Należy w związku z tym wybrać kilka różnych źródeł światła, które będą pełnić funkcję oświetlenia głównego, a także zadaniowego oraz dekoracyjnego. Trzeba je zróżnicować jeśli chodzi o wielkość oraz typ, przy tym dopasować je do wymagań i potrzeb przestrzeni. Dobór źródeł oświetlenia powinien uwzględniać kwestie funkcjonalności i efektywności kosztów. Warto więc pomyśleć np. o energooszczędnych żarówkach LED, gdyż dzięki nim wysokość rachunków za energię elektryczną znacząco się obniży.
Różnego rodzaju lampy do pokoju dziecięcego znaleźć można w sklepach stacjonarnych i internetowych z oświetleniem. Ciekawe rozwiązania dostępne są też w wielkopowierzchniowych marketach budowlanych i meblowych, jak np. Obi, Castorama, IKEA czy Leroy Merlin.
Dekoracyjność, czyli budowanie królestwa zabawy
Pokój dziecka jest jego królestwem! Warto w związku z tym poszukać opraw oświetleniowych, które zbudują przyjemny nastrój w pokoju, będą dobrze komponować się z meblami i innymi elementami wyposażenia oraz przypadną do gustu maluchowi. Lampy w pokoju dziecięcym powinny być dekoracyjne, a do tego przyjemne dla oka. Warto wybrać np. wielobarwne rozwiązania, które wpiszą się w stylizację całości.
Należy jednak zaznaczyć, iż nie muszą to być koniecznie modele ozdobione różnego rodzaju motywami np. z ulubionych filmów animowanych itp. Zdecydowanie można postawić na rozwiązania uniwersalne, które w pełni będą pasować do przestrzeni pokoju malucha. Sprawdzą się lampy kolorowe, piękne oraz przyjazne najmłodszym członkom rodziny.
Oświetlenie pokoju dziecka, czyli lampy do zadań specjalnych
Wybór odpowiednich lamp w pokoju dziecięcym wymaga trochę czasu, by znaleźć rozwiązania optymalne, funkcjonalne, wygodne, a przy tym bezpieczne dla maluchów. Warto więc kierować się tymi podpowiedziami i brać pod uwagę upodobania naszych pociech. To sprawi, że pokój dziecka będzie dla niego idealnym miejscem do odpoczynku, zabawy oraz miłego spędzania czasu z jego kolegami lub rodzicami.