fbpx
Aranżacja wnętrz

Oświetlenie LEDowe w kuchni – porady

• Zakładki: 7


Kuchnia to miejsce w domu, które wymaga rozsądnego podejścia do kwestii oświetlenia. Po pierwsze spędzamy tu zazwyczaj dużo czasu, dlatego potrzebujemy źródła o długiej żywotności. Po drugie wykonujemy czynności w różnych strefach roboczych wymagających zróżnicowanego sposobu oświetlenia, a po trzecie oświetlenie to zawsze również kwestia estetyki, o którą warto dbać. Wszystkie te założenia spełnia oświetlenie ledowe, które w kuchni sprawdza się znakomicie, głównie za sprawą różnych form występowania. 

LED – co to jest, opis technologii, zalety i wady

O technologii LED mówi się, że przyniosła największy przełom w dziedzinie oświetlenia od momentu, kiedy wynaleziono elektryczność. Żywotność sięgająca ponad 20 lat wpływa na ekologiczny aspekt takiego wyboru oraz przekłada się na ekonomię, gdyż zużywa znacznie mniej energii niż tradycyjna żarówka. Tą technologię warto wybrać, gdyż posiada wszelkie znamiona nowoczesnego oświetlenia. Żarówki LED mogą być wyposażeniem niemal każdej lampy, którą już posiadamy w domu lub stanowić element wbudowany w dany model.

Samo pojęcie LED jest skrótem od angielskich słów Lighting Emitting Diode, czyli dioda emitująca światło. Proces ten zachodzi na drodze zjawiska nazywanego elektroluminescencją. LED jest elementem półprzewodnikowym, który nie zawiera szkodliwych substancji typu rtęć, czy ołów i odznacza się szybkim czasem nagrzewania, przez co można powiedzieć, że od razu po włączeniu osiągają pełną jasność świecenia. Diody LED (błędne jest określenie żarówki LED) mogą mieć postać okrągłą, choć są rzadsze lub powierzchniową o szerszym kącie świecenia typu SMD. Lampy LED wykazują małą wrażliwość na częste cykle włącz/wyłącz oraz nagrzewanie się w czasie swojej pracy. Największą wadą tego rozwiązania jest wciąż wysoka cena. Można ją jednak usprawiedliwić najdłuższą z możliwych rozwiązań żywotnością.

Aranżacja wnętrz oświetleniem – wybór koloru LED do małej i dużej kuchni

Za pomocą oświetlenia LED możemy pozwolić sobie na większą swobodę jeśli chodzi o aranżację wnętrza przy użyciu światła. Ten typ oświetlenia posiada także wyjątkową moc dekoracyjną. Głównie za sprawą dostępnych barw, które oddziałują na nasze samopoczucie, projektowanie oświetlenia do kuchni warto rozważyć pod kątem odpowiednich warunków dla naszego zdrowia. Druga kwestia to dobór oświetlenia uwzględniający właściwości dekoracyjne i tu szczególną rolę mogą odgrywać taśmy ze sterownikami RGB pozwalającymi osiągnąć zróżnicowaną oraz zmieniającą się kolorystykę.

Oświetlenie LEDowe – diody, taśmy, oświetlacze, lampy

Oświetlenie ledowe w kuchni może składać się z różych jego form. Najczęściej wybierane są jednak oprawy podszafkowe oraz taśmy na bazie diod LED. Jest to również najlepszy sposób na oświetlenie dekoracyjne, gdyż charakteryzuje się najniższym poborem energii. Pozostawienie włączonego punktu świetlnego wyposażonego w diodę LED nie obciąży znacząco naszego budżetu a pozwoli dotrzeć do każdej części kuchni po zmroku bez konieczności zapalania głównego oświetlenia. W kuchni, zwłaszcza w okolicy płyty grzewczej oraz zlewozmywaka konieczny jest wybór diod o podwyższonym stopniu ochrony określanym jako IP. Zaleca się by był on wyższy niż IP21.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
9 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *