fbpx
Aranżacja wnętrz

Oświetlenie łazienki – najważniejsze kwestie

• Zakładki: 6


Oświetlenie łazienki powinno być przede wszystkim było funkcjonalne. Nie musimy jednak rezygnować z aspektów estetycznych. Wręcz przeciwnie – warto wybrać takie oprawy, które podkreślą styl aranżacji i będą stanowiły dekorację wnętrza.

Jakie oświetlenie łazienkowe?

Oświetlenie łazienki jest jedną z kluczowych kwestii przy aranżacji tego wnętrza – zarówno w niewielkim pomieszczeniu, jak i w przestronnym salonie łazienkowym. Komfortu użytkowania łazienki nie określają bowiem tylko odpowiednio rozmieszczone: umywalka, wanna, prysznic, miska sedesowa i ewentualny bidet – ale również prawidłowe doświetlenie poszczególnych stref.

Ogólne oświetlenie łazienki

Zanim przystąpimy do planowania oświetlenia do łazienki, powinniśmy pamiętać, że ma ono spełniać trzy podstawowe funkcje: ogólne, wokół lustra oraz w strefie mokrej. Ogólne oświetlenie łazienki najczęściej występuje w postaci pojedynczej lampy umieszczonej centralnie na suficie. W przypadku większego pomieszczenia dobrze jest uzupełnić je o dodatkowe punkty – w postaci „oczek” w podwieszeniu z płyt gipsowo-kartonowych lub pojedynczych opraw natynkowych.

Przy wyborze modeli lamp do łazienki należy wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia – jeśli jest znaczna, można sobie pozwolić na oprawy wiszące, jeśli standardowa, czyli 260-270 cm, lepiej postawić na modele przylegające do sufitu (inaczej mogą one ograniczać naszą swobodę ruchu). Sprawdzą się tu zatem świetnie plafony.

Lampy do łazienki: strefa lustra

Drugi rodzaj oświetlenia łazienkowe montujemy w okolicach lustra. Dlaczego tak ważne jest dobranie odpowiednich opraw w tej strefie? Jeśli ograniczymy się do światła na suficie, na naszą twarz będą padały cienie, które uniemożliwią wykonanie starannego makijażu czy dokładne golenie – również zakładanie soczewek kontaktowych może być znacznie utrudnione. Komfort zapewni oświetlenie rozmieszczenie lamp symetrycznie po bokach lustra – i/lub nad jego górną krawędzią.

Sprawdzą się kinkiety, reflektorki z możliwością sterowania kątem padania światła, a także oprawy liniowe (nad lustrem). Dla urozmaicenia kompozycji – i jeszcze lepszego oświetlenia łazienki – można połączyć lampy boczne z górnymi. Warto przy okazji zadbać o dekoracyjną formę opraw, dzięki czemu aranżacja wnętrza będzie się prezentowała jeszcze ciekawiej. Dobrym rozwiązaniem jest też lustro zintegrowane z oświetleniem liniowym (wzdłuż krawędzi) – wygląda bardzo elegancko, a przy okazji tworzy przytulny klimat w pomieszczeniu.

Oświetlenie łazienki: strefa prysznicowa

Oświetlenie łazienki należy planować ze szczególną uwagą, jeśli ma się znaleźć w strefie prysznica – lub bezpośrednio nad wanną. W związku z występującym w tym pomieszczeniu ryzykiem kontaktu z wodą – oraz parą wodną – trzeba wybierać takie modele lamp, których oprawy posiadają odpowiednią klasę szczelnością, oznaczoną symbolem IP. Miejsca, w których znajdują się wanna i prysznic (a konkretnie baterie zamocowane w ich obrębie), są określane mianem strefy 0 – a stosowane w niej oświetlenie łazienki musi mieć IP 67.

Powierzchnie biegnące wzdłuż linii wanny, do 225 centymetrów wysokości od podłogi, to strefa 1 – w niej wymagane jest IP 44. Lampy stosowane w tych miejscach powinny być obsługiwane instalacją o napięciu 12V, a prace montażowe muszą być wykonywane przez osoby posiadające właściwą wiedzę techniczną. Strefa 2 to pas szerokości 60 centymetrów, okalający strefy 0 i 1. Pozwala ona na zamontowanie opraw oświetleniowych o standardowym napięciu 230V, ale wciąż wymaga klasy szczelności IP 44.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *