fbpx
Aranżacja wnętrz

Oświetlenie do łazienki. Jak oświetlić łazienkę, by byłą oazą spokoju?

• Zakładki: 26


Oświetlenie w łazience spełnia bardzo ważną rolę – uspokaja, wycisza i nadaje zazwyczaj małym pomieszczeniom uroku. Dzięki oświetleniu nasza łazienka może stać się oazą spokoju. Każdy może mieć w swoim mieszkaniu małe SPA – miejsce do regeneracji po całym dniu pracy. Jak ciekawie zaprojektować oświetlenie do łazienki?

oświetlenie do łazienki

Oświetlenie do łazienki – praktyczne i artystyczne

Wybierając oświetlenie do łazienki najpierw zadbajmy o praktyczny aspekt. W łazience powinno być dużo światła, w szczególności, jeśli łazienka jest miejscem, w którym na przykład wykonujemy makijaż, czy malujemy paznokcie.

Optymalne oświetlenie pomieszczenia obejmuje światło górne rozproszone i światła punktowe umiejscowione w wybranych przez nas miejscach. Oświetlenie do łazienki powinno być wyważone.

Sekcje oświetlenia do łazienki

Nawet małą łazienkę możemy podzielić na sekcje. Sekcja punktowego oświetlenia powinna znajdować się przy lustrze. Przy wannie lub prysznicu światło nie powinno być zbyt mocne. Tu powinny znaleźć się takie źródła światła, które relaksują, a nie wskazują niedoskonałości.

oświetlenie do łazienki

Oko źle znosi połączenia różnych barw światła, dlatego lepiej jest wybrać jeden kolor oświetlenia do łazienki z ewentualnym dekorem w skonkretyzowanej barwie, np. zielona listwa podświetlająca brzeg wanny. Wszystkie sekcje oświetlenia łazienki powinny się wzajemnie uzupełniać i tworzyć zamkniętą kompozycję.

Oświetlenie do łazienki bez kontrastów

Cienie, olśnienia i kontrasty nie są najlepszym wyborem. Nie warto montować halogenów przy lustrze, ponieważ światło halogenowe jest ostre i zawsze generuje cienie. W tego rodzaju świetle wyglądamy bardzo niekorzystnie. Wybierając oświetlenie do łazienki powinniśmy pomyśleć o tym, jak chcemy się czuć podczas korzystania z domowego SPA.

oświetlenie do łazienki

Oświetlenie do łazienki dopasowane do potrzeb

Decydując się na oświetlenie do łazienki należy pamiętać, by wybierać produkty o wysokiej klasie szczelności. Mamy teraz spory wybór lamp łazienkowych – nie musimy się ograniczać w kwestii kształtu czy koloru oprawy świetlnej. W łazience możemy zawiesić nawet kryształowe żyrandole.

oświetlenie do łazienki

Projektując oświetlenie do łazienki, jak i całą łazienkę, warto skorzystać z pomocy architekta. Trudnością w projektowaniu oświetlenia do łazienki może okazać się wyobrażenie sobie, jak źródła światłą będą ze sobą współgrać, czy będą się wzajemnie uzupełniać. Projekt łazienki jest wyzwaniem! Dlatego warto się nad nim nieco dłużej pochylić. Nawet z najmniejszej łazienki można stworzyć małą oazę spokoju i domowego SPA!

Tagi: oświetlenie do łazienki, oświetlenie łazienki, oświetlenie łazienkowe, projekt oświetlenia do łazienki

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
302 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *