fbpx
Aranżacja wnętrz

Osłona grzejnikowa – czy to dobry pomysł?

• Zakładki: 9


Nic tak bardzo nie potrafi zaburzyć aranżacji całego pomieszczenia, jak stary nieestetycznie wyglądający kaloryfer. Na szczęście można poradzić sobie z tym problemem, decydując się na osłonę grzejnikową. Niezależnie od tego, czy będzie wykonana z drewna, perforowanej płyty dekoracyjnej z ażurowymi wzorami, czy też szkła, szybko stanie się brakującym elementem aranżacyjnej układanki. Dzięki temu już nic nie zaburzy spokoju twojego ducha i wnętrza.

Nie da się ukryć, że grzejniki są najbardziej efektywne, gdy są odsłonięte. Czasami jednak ze względów estetycznych wolimy je zabudować. Często to również kwestia naszego spokoju psychicznego. Ile można odwracać wzrok? Czasami lepiej zakryć dany przedmiot.

Jak działa grzejnik?

Ogrzane powietrze ulatuje do góry z ożebrowanych otworów na górze kaloryfera. Ponadto cała powierzchnia grzejnika oddaje ciepło do pomieszczenia. Wprawione w ruch ciepłe powietrze przepływa do góry, zasysając zimne znad podłogi. Gdy dojdzie do sufitu i przeciwległej ściany, już ochłodzone zaczyna opadać. Jeśli zatem chcesz zabudować grzejnik, musisz zostawić szczeliny wokół niego oraz przed nim (co najmniej 5 cm szerokości, 3 cm wysokości i 3 cm głębokości), by umożliwić cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Jeśli źle zamontowana osłona grzejnikowa będzie blokować ciepło, kaloryfer nie spełni dobrze swojej podstawowej funkcji. Dobrym pomysłem jest odsunięcie mebli o co najmniej 20 cm od grzejnika. Większa szczelina jest korzystna dla konwekcji ciepła.

Czy osłona grzejnikowa blokuje ciepło?

Umieszczenie maskownicy wokół źródła ciepła będzie miało wpływ na moc grzejnika. Będzie słabiej przekazywać ciepło do pomieszczenia, więc aby utrzymać taką samą temperaturę, trzeba go bardziej rozkręcić. Szacuje się, że grzejnik za osłoną emituje do wnętrz o 10-20% mniej ciepła.  Jeśli obawiasz się blokowania ciepła za pomocą osłony grzejnikowej, zainstaluj panel odblaskowy na ścianie za urządzeniem. Będzie on odbijał ciepło do tylnej części grzejnika i oddawał je pomieszczeniu.

Jakie materiały są najlepsze na osłonę grzejnikową?

Projekt Katarzyna Hałas

Najlepszy efekt termiczny osiągniesz, decydując się na osłonę grzejnika z materiału przewodzącego ciepło, czyli np. metalu. To rozwiązanie nie sprawdzi się, gdy masz małe dzieci. O poparzenie nietrudno! Najczęściej wybieranym materiałem jest drewno, mimo iż nie jest ono dobrym przewodnikiem ciepła. Jest to jednak najrozsądniejszy wybór, jeśli chodzi o ochronę dzieci. Skoro zdecydowaliśmy się na osłonę grzejnika z powodu estetyki, to właśnie kwestie estetyczne wpływają na wybór materiału. Coraz popularniejsze są osłony z bezpiecznego szkła laminowanego, kolorowego, ornamentowego lub stapianego w technologii fusing. Takie osłony prezentują się po prostu zjawiskowo.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *