fbpx
Budowa domu

Ościeżnica stała czy regulowana? Czym się różnią i jakie są zalety obu rozwiązań?

• Zakładki: 29


Ościeżnica to jeden z podstawowych elementów, który odpowiada za utrzymanie skrzydeł drzwiowych w odpowiednim miejscu. Poza swoją funkcją praktyczną pełni również rolę dekoracyjną. Na rynku dostępne są dwa rodzaje ościeżnic: stałe i regulowane. Czym się różnią? Sprawdź!

Czym jest ościeżnica?

Podstawowa konstrukcja drzwi wewnętrznych składa się z dwóch elementów: skrzydła i ościeżnicy, potocznie zwanej też futryną lub framugą. Jej zadaniem jest utrzymanie drzwi w odpowiednim miejscu. To właśnie ościeżnica przylega do otworu drzwiowego w murze, by na niej mogło zostać zamontowane skrzydło drzwiowe.

Najważniejsze elementy, z których składa się ościeżnica to:

  • belka pozioma (nadproże),
  • dwie belki pionowe (baza),
  • łączniki,
  • listwy opaskowe i opaski maskujące, które zapewniają estetyczne wykończenie.

Kupując drzwi wewnętrzne, warto pamiętać, że rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje ościeżnic: stałe i regulowane. Ich wybór zależy między innymi od grubości ściany (dlatego przed zakupem należy zmierzyć szerokość muru) oraz dostępnego miejsca do zamontowania drzwi.

Ościeżnica stała a regulowana – jakie są różnice?

Pod względem konstrukcji ościeżnica stała jest prostsza w budowie. Składa się z mocowanej do ściany ramy, która ma stały, nieregulowany wymiar, dopasowany do określonej grubości murów. Standardowo jest to szerokość 6 lub 10 cm. Dlatego przy zakupie drzwi z ościeżnicą stałą należy dokonać bardzo dokładnych pomiarów. Połączenia ramy ze ścianą można ukryć za pomocą listwy maskującej, którą mocuje się z jednej lub z obu stron.

W przypadku ościeżnicy regulowanej istnieje możliwość dopasowania ramy nawet do niestandardowych wymiarów ściany. Ze względu na możliwość dopasowania jej do każdego muru, aktualnie jest to najczęściej wybierany rodzaj framugi do drzwi. Ościeżnica regulowana również składa się z wewnętrznej ramy, którą przymocowuje się do ściany. Poza tym posiada dwie zewnętrzne obustronne opaski maskujące. Jedna z nich jest stała, a druga regulowana, która pozwala dopasować ją do grubości muru.

Jaki rodzaj ościeżnicy wybrać? – zalety obu rozwiązań

Ościeżnice stałe, których szerokość jest niezmienna, są dobrym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których grubość ścian jest standardowa. Wówczas z powodzeniem można zlecić szybki montaż drzwi i nie obawiać się, że coś pójdzie nie tak. Ten rodzaj ościeżnicy sprawdzi się idealnie przy gładkich ścianach oraz w sytuacjach, w których brakuje kawałka powierzchni, na którą mogłaby zachodzić opaska. Wówczas można zastąpić ją cienką listewką.

Z kolei niewątpliwą zaletą ościeżnicy regulowanej jest jej uniwersalność i możliwość dopasowania do każdej grubości muru. Z powodzeniem można montować je w nowoczesnym budownictwie oraz w starych kamienicach. Maskujące opaski tej ościeżnicy mogą być szerokie, czyli pasujące wszędzie tam, gdzie jest dużo miejsca na ich montaż lub wąskie. To drugie rozwiązanie sprawdza się, gdy przy drzwiach, które znajdują się blisko innych skrzydeł drzwiowych, szafy lub innej przeszkody.

Ostateczny wybór rodzaju ościeżnicy należy dopasować do możliwości przestrzennych. Aczkolwiek to modele regulowane uznaje się za uniwersalne, pasujące do współczesnych trendów aranżacji wnętrz.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
56 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *