fbpx
Budowa domu

Oranżerie – rodzaje, ciekawe projekty, porady przy wyborze

• Zakładki: 26


Oranżerie – rodzaje, ciekawe projekty, porady przy wyborze

Oranżeria ogrodowa to świetne rozwiązanie architektoniczne, które można zastosować w ogrodzie, na balkonie lub tarasie. Lecz zanim taka oranżeria pojawi się w ogrodzie, na balkonie czy tarasie, dobrze aby przemyśleć samą jej budowę oraz zastanowić się nad projektem oranżerii. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę, kiedy przygotowuje się projekty oranżerii.

Czym właściwie jest oranżeria ogrodowa?

Oranżerią ogrodową nazywa się parterowy budynek ogrodowy – może on być wolnostojący, lecz również połączony z domem – budynkiem mieszkalnym. Domy, posiadające oranżerię można dosyć często spotkać, gdyż takie rozwiązanie jest dla domowników bardzo wygodne. Bardzo istotnym faktem jest to, iż oranżeria to budynek ogrzewany. Popularną nazwą na oranżerię jest pomarańcza (orange to pomarańcza po angielsku). A nazwy te biorą się z tego, że w pomieszczeniu tym można z powodzeniem uprawiać pomarańcze i inne owoce cytrusowe. Czasami można się też spotkać ze stosowaniem nazwy na oranżerie – ogrody zimowe, a to nie jest do końca poprawne określenie. Ogrody zimowe mają zupełnie inną budowę niż oranżerie ogrodowe.

Oranżerie szklane i drewniane znane są już od bardzo dawna i były one budowane w parkach, a także przy rezydencjach, jak np. dworach czy pałacach. Największą popularnością cieszyły się w wiekach XVII – XIX. Ich głównym zastosowaniem jest uprawa w nich roślin, a szczególnie tych egzotycznych, gdyż o takie na otwartej przestrzeni trudno w naszym klimacie. Pełniły one funkcję ogrodów zimowych, były też miejscem spotkań towarzyskich oraz miejscem przedstawień teatralnych.

Projekt i budowa oranżerii

Wszytko warto zacząć od zastanowienia się, jak ma wyglądać projekt i późniejsza budowa. Należy ustalić, co ma się dziać w naszej oranżerii – czy ma być ona budowana pod uprawy roślin, czy jako miejsce spotkań towarzyskich. Dobrze też określić, ile osób ma korzystać z tego budynku czy jakie rośliny będą tam uprawiane. Pozwolenie na oranżerię lub ogród zimowy nie jest konieczne, jeżeli ma to być budynek wolnostojący o powierzchni nieprzekraczającej 25 m2. Warto oczywiście, aby zostały one zaprojektowane przez profesjonalistów. Dom z oranżerią wymaga a kolei potwierdzenia, gdyż jest to dobudowa do istniejącego budynku. I w tym przypadku warto zgłosić się do profesjonalnych architektów o wykonanie projektu.

Oranżerie powinny być zaprojektowane i budowane w taki sposób, aby spełniły kilka istotnych kwestii. Należy ustalić ułożenie naszej oranżerii względem stron światła, gdyż będzie to mieć duży wpływ na rozwój roślin. Sama konstrukcja takiego budynku powinna być wykonana z takich materiałów jak: stal, aluminium lub drewno. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że konstrukcje aluminiowe można zastosować przy oranżeriach o małych rozmiarach, np. na balkonach, ponieważ nie będą one w stanie utrzymać większych płatów szkła. Szkło natomiast powinno mieć wysoki współczynnik przenikania światła, ale niski współczynnik przenikania ciepła.

Jakie rośliny można uprawiać w oranżerii?

Dobór roślin, które można uprawiać w oranżerii, powinien być dostosowany do jej wystawy słonecznej. To nasłonecznienie oraz temperatura w dużej mierze decydują o odpowiednim rozwoju roślin. Należy również wziąć pod uwagę to, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na opiekę oraz pielęgnację roślin. Rośliny, które są bardzo wymagające, nie będą odpowiednie dla tych osób, które nie dysponują zbyt dużą ilością czasu. W oranżerii warto postawić na rośliny, które będą ładnie wyglądać przez cały rok. Można postawić na naprzemiennie kwitnące krzewy, drzewka oraz kwiaty ozdobne, a dodatkowo wzbogacić je roślinami zimozielonymi.

W oranżerii sprawdzą się pnącza, które są w stanie doskonale ukryć konstrukcję oranżerii. Dobrze zaprezentują się też większe rośliny z zielonymi liśćmi, które będą stanowić znakomite tło dla roślin z pięknymi i barwnymi kwiatami. Na wiosnę świetnie zaprezentują się np. tulipany, zawilce, kamelie czy pierwiosnki. Latem warto postawić na ketmie, męczennice czy gloriozy. Z kolei w okresie jesienno-zimowym można zaaranżować oranżerię, takimi roślinami, jak np. storczyki, cytrusy, palmy, zimowity, cyklameny czy ciemierniki. A opcji jest naprawdę wiele na każdą porę roku…

Skąd brać materiały na budowę oranżerii?

Jeśli zdecydujesz się na budowę swojej przydomowej lub ogrodowej oranżerii i wybierzesz odpowiedni dla siebie jej projekt, warto wybrać ekipę budowlaną oraz odpowiednie materiały. W materiały budowlane możesz zaopatrzyć się np. w lokalnych składach budowlanych, sklepach dom-ogród lub w marketach budowlanych, takich jak np. Obi, Bricoman, Bricomache, Leroy Merlin czy Castorama.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
41 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *