fbpx
Budowa domu

Okno dachowe kolankowe

• Zakładki: 13



Jeśli marzysz o skąpanym w świetle pokoju na poddaszu, gdzie można zasypiać, patrząc w gwiazdy, a w ciągu dnia podziwiać krajobraz za oknem, to tak naprawdę marzysz o połaciowym oknie kolankowym. Choć nazwa okna może nie brzmieć zachęcająco, jest to efektowne i funkcjonalne rozwiązanie, które sprawia, że przestrzeń na poddaszu prezentuje się malowniczo. Poznaj zalety i wady okna kolankowego i dowiedz się, kiedy można je zastosować.

Czym są okna kolankowe?

To okna dachowe łamane, które łączą zalety tradycyjnego okna pionowego z oknem dachowym (połaciowym, skośnym). Mogą być zastosowane w przypadku dachów o kącie nachylenia od 15 do 90° – najlepiej ze ścianą kolankową o wysokości powyżej 85 cm. Jeśli konstrukcja poddasza i wielkość pomieszczenia pozwalają, możliwe jest bliźniacze łączenie okien kolankowych, z wykorzystaniem specjalnego kołnierza i odpowiedniej przerwy konstrukcyjnej, dla jeszcze lepszego doświetlenia pomieszczenia. Dokonując wyboru wielkości i liczby okien dachowych, należy pamiętać o tym, że powierzchnia okna powinna stanowić ok. 1/8 powierzchni podłogi pokoju.

Zalety okien kolankowych

  • Doświetlenie poddasza – bez okien dachowych poddasza użytkowe – z natury nieco przytłaczające i z małą ilością światła – nie zyskałyby takiej popularności, jaką cieszą się od lat. Okna kolankowe wynoszą tę przestrzeń na wyższy poziom.
  • Okna można łączyć w zestawy ze sobą lub z nieotwieranymi doświetleniami. Jest to sposób nie tylko na wpuszczenie do pomieszczenia możliwie największej ilości naturalnego światła, ale również nadanie wnętrzu charakteru, niestandardowego wyglądu.
  • Połączone w szereg okna kolankowe są efektownym i zarazem efektywnym rozwiązaniem, które nadaje przestrzeni nowoczesnego wyglądu.
  • Możliwość swobodnego wyglądania przez okno – standardowe okno dachowe pozwala na patrzenie w niebo i nic poza tym. Okno kolankowe zapewnia możliwość swobodnego obserwowania przestrzeni naprzeciw i dookoła budynku.

Wady okien kolankowych

  • Wysoka cena – decydując się na tego typu okna, trzeba liczyć się z większymi wydatkami niż w przypadku okien tradycyjnych. Do ceny okna trzeba doliczyć koszt montażu. Nie jest to rodzaj konstrukcji okiennej dla pasjonatów majsterkowania.  
  • By instalacja okien kolankowych była możliwa, pomieszczenie i dach muszą spełnić kilka warunków, co w praktyce oznacza, że nie każdy może sobie na takie okno pozwolić.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
44 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *