Szprosy to element stolarki okiennej, który budzić może szereg kontrowersji. Są tacy, którzy je uwielbiają, jak również tacy, którzy uważają je za szczyt kiczu i bezguścia. Można je spotkać w wielu polskich domach. Szprosy okienne, które imitują podział okna przypominają tradycyjne, staropolskie dworki.
Również bardzo dobrze mogą się sprawdzić w nowoczesnych przeszkleniach panoramicznych. Szprosy okienne stosowane są także chętnie w stolarce mającej nietypowe kształty. Zdaniem wielu osób szprosy okienne bardzo dobrze prezentują się w przypadku dużych okien. Mogą one skutecznie zmniejszyć optycznie takie okna i sprawić, że będą one wyglądały na lżejsze i mniej przytłaczające.
Okna ze szprosami – najważniejsze informacje
Szprosy, zwane również szczeblinami, są to specjalne listwy, które dzielą skrzydło okienne bądź drzwiowe na mniejsze pola, czyli tzw. kwatery. Szczebliny posiadają wręby, służące do zamocowania szyb oraz wietrzników. W dawnych czasach były niezwykle popularne ze względu przede wszystkim na brak dostępności na rynku dużych tafli szkła.
Współcześnie okna ze szprosami stosuje się głównie z powodów estetycznych, ozdobnych. Istnieje kilka sposobów na podział okna przy użyciu szprosów. Jednym z najczęściej spotykanych polega na tym, że pomiędzy pionowe i poziome odcinki ramy ościeżnicy wstawia się specjalne kształtowniki.
Kształtowniki te dzielą szybę na pomniejsze części i dzięki temu zwiększają one sztywność okna. Zwykle szprosy tego rodzaju, wykonuje się z tego samego materiału co ramy okienne. Mają one zwykle także ten sam kolor co ramy okienne. Należy pamiętać o tym, że zewnętrzne szprosy w oknach bardzo szybko i skutecznie łapią kurz, błoto i inne nieczystości.
Okna ze szprosami – rodzaje
Szprosy wewnątrzszybowe
Szprosy wewnątrzszybowe, nazywane również szprosami konstrukcyjnymi, międzyszybowymi lub wewnątrzokiennymi, umieszczane są między taflami szkła. Szprosy tego rodzaju występują w różnych kolorach i mają fakturę drewna. Stosowane są one do okien drewnianych.
Dobre opinie dotyczące tego rodzaju szczeblin związane są z tym, że bardzo łatwo jest myć szyby, które są umieszczone w szprosach wewnątrzszybowych. W tym przypadku powierzchnia szyb pozostaje nadal gładka. Natomiast w przypadku bardzo szeroko stosowanych szyb izolacyjnych zespolonych, istnieje konieczność zastosowania szprosów, które mają szerokość większą niż 3 cm. A to ze względów estetycznych budzi kontrowersje i można spotkać różne opinie, nie zawsze korzystne na ten temat.
Rozwiązaniem zastępczym są w tym przypadku profile wąskie, posiadające wewnętrzny element dystansującym. Tego rodzaju szprosy można nakładać tylko z jednej strony, na zewnętrz. Dzięki temu strona wewnętrzna okna nie jest podzielona szczeblinami i ułatwia to mycie szyby.
Szprosy nakładane
Zdecydowanie najlepsze w utrzymaniu czystości są szprosy nakładane. Ich konstrukcja umożliwia bardzo łatwy demontaż w każdym momencie w celu na przykład wyczyszczenia szyb w oknach. Szprosy okienne tego typu stosuje się jedynie na okna drewniane. Szprosy nakładane są zdecydowanie najbardziej funkcjonalnym rodzajem szprosów.
Szprosy nakładane mają funkcję jedynie ozdobną, dzięki czemu okna drewniane w domu jednorodzinnym mogą wyglądać jak okna w tradycyjnym, staropolskim dworku. Są one łatwe w montażu, jednak nie należą do najtańszych.
Szprosy naklejane – weneckie
Innym rodzajem szprosów są szprosy naklejane. Inna ich nazwa to szprosy weneckie. Są one najczęściej wykonywane z tworzywa sztucznego lub aluminium. Szprosy weneckie są naklejane na szybę przy użyciu taśmy samoprzylepnej.
Szprosy naklejane na szybę bywają również wykonywane z listew drewnianych lub aluminiowych. Wadą tego rozwiązania jest to, że okna ze szprosami weneckimi są bardzo trudne w myciu. W utrzymaniu okien ze szprosami naklejanymi w czystości utrudnia to, że po obydwu stronach szyby zasłaniają listewki.
Rodzaje szprosów ze względu na kolor, wymiar i kształt
Szprosy mogą się także różnić kształtem i kolorem. Najbardziej typowe szprosy to linie proste połączone ze sobą pod kątem prostym. Bardzo często spotykać można także szprosy wewnętrzne wygięte w łuki lub w koła. Mogą one nawet być połączone ze sobą pod różnymi kątami. Tak ciekawie powyginane szprosy umożliwiają ozdobienie nimi każdego, nawet najbardziej wymyślnego okna, jak na przykład trójkąt w lukarnie.
Ponadto na rynku spotkać można także szprosy dwubarwne. Tego rodzaju szprosy dobrać można zarówno do koloru elewacji, w jakiej wykończono dom, jak również do wystroju wnętrza. Odcienie tych szprosów odwzorowane są według barw okien, dostępnych w palecie RAL. Takie odwzorowanie kolorystyczne umożliwia bardzo dokładne dobranie koloru szprosów do koloru profilu okna.
Szprosy można także dobierać spośród różnych szerokości. Nasz wybór zależeć może od rozmiarów okien w naszych pomieszczeniach oraz rzecz jasna od naszych własnych upodobań. Mamy tu szerokie pole manewru.
Opinie na temat okien ze szprosami i ich producenci
Szprosy okienne to taki element stolarki okiennej i aranżacji wnętrz, który wzbudza szereg kontrowersji. Są one tak stare jak historia okien. Jeśli chcesz zakupić szprosy, warto zapoznać się z ofertą takich marek jak np. Oknoplast, Mirox, czy Wiktorczyk. Kiedyś szprosy, zwane także szczeblinami, były konieczne w sytuacji, gdy chciano zamontować okna o bardzo dużych rozmiarach. Kiedyś technologia nie pozwalała na wytwarzanie szyb o dużych powierzchniach. Musiano więc je łączyć przy użyciu specjalnych listewek, zwanych szczeblinami.
Współcześnie taka konieczność już nie istnieje, a szczebliny stosowane są wyłącznie jako element dekoracyjny, ozdobny w oknach. Przez to istnieją kontrowersyjne opinie na ich temat. Dla jednych osób to eleganckie nawiązanie do historii, do stylu klasycznego. Dla innych z kolei to szprosy są bardzo kiczowate. Jak powszechnie wiadomo o gustach się nie dyskutuje, dlatego przedstawiliśmy tutaj techniczne aspekty tego rodzaju stolarki okiennej.