fbpx
Aranżacja wnętrz

Okna plastikowe – charakterystyka, rodzaje, porady przy wyborze

• Zakładki: 15


Okna PCV są obok tych drewnianych oraz aluminiowych jednymi najważniejszych typów stolarki okiennej. Okna plastikowe wyróżniają się świetnymi parametrami technicznymi oraz izolacyjnymi. Stosuje się w domach jednorodzinnych, w mieszkaniach w blokach mieszkalnych, czy też w budynkach o charakterze publicznym i komercyjnym.

Okna plastikowe charakteryzują się różnymi możliwościami zastosowania. Choć w pierwszej kolejności kojarzą się z kolorem białym, to dostępne są różne ich okucia oraz kolorystyka. Daje to wiele możliwości aranżacyjnych, lecz również podnosi koszt okien PCV. Dzięki różnej kolorystyce i okuciom okna plastikowe, mogą wyglądem przypominać okna drewniane czy aluminiowe.

Okna plastikowe – istotne informacje

Okna plastikowe charakteryzują się świetnymi parametrami technicznymi i izolacyjnymi. Okna PCV wyróżnia odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne, a także na różne substancje chemiczne. Odznaczają się również wysoka wytrzymałością na różne czynniki mechaniczne, a także na upływ czasu. Istotna jest też wysoka ich szczelność. Znacznie przewyższają one pod tym względem okna drewniane i aluminiowe. Konieczny może się okazać montaż specjalnych nawiewników, które to zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie wymagają one szczególnej konserwacji w porównaniu do okien drewnianych i aluminiowych.

Największy wpływ na izolacyjność oraz szczelność okien plastikowych ma liczba komór w ramie. Profile w starszych modelach okien PCV miały od trzech komór w profilu ramy, zaś najnowsze modele miewają nawet pięć, sześć, siedem lub osiem komór w profilu. Ważny aspekt okien PCV to liczba szyb – a także komór szybowych – przestrzeni między szybami. Jest ona często wypełniona gazem szlachetnym, np. argonem. Dostępne są w oknach PCV pakiety szybowe o różnych właściwościach i liczbie szyb i komór. Można w nich spotkać m.in. szyby o podwyższonej izolacyjności akustycznej, a także szyby antywłamaniowe, przyciemniane i wiele innych.

Innym ważnym parametrem jest klasa profili. Najwyższa klasa ma oznaczenie A. Okna w klasie A wyróżniają się największą grubością ścianek zewnętrznych, a także największą szerokością komór wewnętrznych. Okna w tej klasie mają najwyższe parametry izolacyjne. Na wysoką termoizolacyjność okien maję też wpływ specjalne uszczelki. Wpływają one korzystnie też na tłumienie hałasu i na dostawanie się wody do profili.

Zastosowanie i rodzaje okien plastikowych

Rodzaje okien PCV ze względu na sposób ich otwierania

Okna PCV dzielą się m.in. ze względu na sposób otwierania. Pośród okien PCV jednoskrzydłowych można spotkać się np. z takimi rozwiązaniami jak:

  • okna plastikowe jednoskrzydłowe uchylne;
  • okna plastikowe rozwierno-uchylne.

Wśród typowych okien plastikowych wieloskrzydłowych spotkamy np.:

  • okna plastikowe dwuskrzydłowe z jednym skrzydłem rozwiernym i jednym rozwierno-uchylnym;
  • okna plastikowe dwuskrzydłowe asymetryczne rozwierno-uchylne;
  • okna plastikowe trzyskrzydłowe z dwoma skrzydłami rozwierno-uchylnymi oraz jednym skrzydłem rozwiernym.

Specyficznym rodzajem okien plastikowych są okna oraz drzwi balkonowe. Możemy spotkać m.in.:

  • plastikowe drzwi balkonowe jednoskrzydłowe rozwierno uchylne;
  • plastikowe drzwi balkonowe dwukwaterowe z jedną kwaterą rozwierną i jedną rozwierno uchylną;
  • plastikowe drzwi balkonowe trzykwaterowe z jedną kwaterą rozwierną oraz dwiema kwaterami rozwierno uchylnymi.

Innym rodzajem plastikowych drzwi tarasowych oraz balkonowych są drzwi przesuwne. Mogą ona mieć np. dwie kwatery – jedną przesuwną oraz jedną stałą albo trzy kwatery – jedną przesuwną oraz dwie stałe. Spotkać się także można z pojedynczymi plastikowymi oknami stałymi, czyli takimi, które nie mają możliwości otwarcia. Dostępne są też okna plastikowe otwierane obrotowo.

Rodzaje okien PCV ze względu na zastosowanie oraz konstrukcję

Okna plastikowe dzielą się też ze względu na zastosowanie i konstrukcję. Najczęściej spotykane są typowe okna pionowe. Innym rodzajem są plastikowe okna połaciowe, czyli dachowe. Okna tego rodzaju mają kąt nachylenia dopasowywany do kąta nachylenia dachu. Rodzajem takich okien dachowych są okna kolankowe – montuje się je jednocześnie w połaci dachowej i w ścianie kolankowej. Spotyka się również plastikowe okna piwniczne. Na specjalne życzenie mogą zostać wykonane okna plastikowe o dowolnym kształcie i rozmiarze.

Rodzaje okien PCV ze względu uszczelnienie

Okna plastikowe różnić się mogą także rodzajem uszczelnienia połączeń styku ramy ościeżnicy z ramą skrzydła:

  • okna plastikowe z uszczelnieniem środkowym, które są oznaczone symbolem MD;
  • okna plastikowe bez uszczelnienia środkowego, które oznaczone są symbolem AD.

Specyficznym rodzajem okien plastikowych są okna, spełniające szereg kryteriów dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Jeżeli są dobrze założone skutecznie zapobiegają mostkom termicznym.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
68 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *