fbpx
Budowa domu

Okna pasywne – właściwości, porady przy zakupie

• Zakładki: 40


Coraz większą popularność zarówno w Polsce, jak i w całej Europie zyskuje budownictwo pasywne. Ten rodzaj budownictwa jest bardzo zaawansowaną formą budownictwa energooszczędnego. Swoją popularność ten rodzaj budownictwa zawdzięcza między innymi rosnącej świadomości ekologicznej zarówno wśród klientów indywidualnych, jak również inwestorów komercyjnych.

Wpływ na rosnącą świadomość ekologiczną mają rosnące koszty ogrzewania oraz inne wydatki eksploatacyjne. Budowa domu w systemie pasywnym nie należy do bardzo prostych inwestycji, gdyż wymaga użycia materiałów budowlanych najwyższej jakości oraz zlecenia prac wykwalifikowanym wykonawcom. Jednym z ważnych elementów budownictwa pasywnego są okna pasywne.

Okna pasywne – najważniejsze informacje

Okna pasywne to takie okna, które spełniają wymogi budownictwa pasywnego. Budownictwo pasywne jest to taki rodzaj budownictwa, które poprzez wysoką izolacyjność termiczną może być ogrzewane przez źródła energii i ciepła wcześniej pomijane. Do takich źródeł ciepła należą promieniowanie słoneczne, a właściwie promieniowanie cieplne słońca, czy też ciepło, które wydzielają mieszkańcy oraz urządzenia domowe. Najważniejszym zadaniem okien pasywnych jest to, żeby zapewnić budynkowi wysoką szczelność i uniemożliwić powstawanie mostków termicznych.

Okno pasywne powinno charakteryzować określony współczynnik przenikania ciepła dla całego okna. Współczynnik ten oznaczony jest symbolem Uw i powinien wynosić poniżej 0,8 W/m2K. Warunki takie mogą spełniać między innymi okna z pakietem trzyszynowym, które produkowane są w konstrukcji aluminiowej, drewniano aluminiowej, drewnianej lub z tworzyw sztucznych. Często w skład tych konstrukcji wchodzi specjalna pianka poliuretanowa. Okna pasywne charakteryzują się głębokością od 88 mm do 120 mm.

Największą popularnością cieszą się okna pasywne wykonane z PCV. Okna wykona z tworzywa sztucznego charakteryzują się niską ceną przy podobnych parametrach cieplnych oraz akustycznych okna. Warto wspomnieć, że profil okien pasywnych wykonanych z PCV podzielony powinien być wewnątrz na przynajmniej sześć komór, dzięki czemu między innymi taka konstrukcja może uzyskać takie korzystne parametry cieplne.

Rodzaje okien pasywnych

Okna pasywne PCV

Wśród okien pasywnych największą popularnością cieszą się okna pasywne PCV. Swoją popularność zawdzięczają temu, że są najtańszym spośród wszystkich rodzajów okien pasywnych. Ponadto są łatwe w montażu, czyszczeniu i eksploatacji. Pasywne okna energooszczędne wykonane z tworzyw sztucznych muszą spełniać kilka istotnych warunków. Jednym z nich jest odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, który powinien poniżej 0,8 W/m2K.

Innym warunkiem, który muszą spełniać okna energooszczędne wykonane z tworzywa sztucznego, aby zostać zakwalifikowane jako okna pasywne to budowa ramy skrzydła tego okna. Profil okien pasywnych z tworzywa sztucznego powinien mieć minimum sześć komór wewnętrznych, które zapewniają świetną izolację cieplną, jak również akustyczną tych okien. Okna pasywne PCV powinny mieć również odpowiednie uszczelki, które także skutecznie izolują cieplnie, a ponadto zabezpieczają przed dostawaniem się wilgoci i wody.

Pasywne okna drewniane

Okna pasywne mogą być także wykonywane z drewna. Zaletą tego typu okien jest duża estetyka i elegancja. Pasywne okna drewniane powinny posiadać pakiet trzyszynowy z dwiema komorami. Głębokość drewnianych okien energooszczędnych, które spełniają warunki budownictwa pasywnego powinna zawierać się w przedziale od 88 mm do 120 mm.

Poza głębokością i ilością szyb i komór międzyszybowych, pasywne okna drewniane powinny posiadać także odpowiednie uszczelki, które gwarantują termoizolację, energooszczędność oraz zabezpieczają przed przedostawaniem się do środka konstrukcji okiennych i pomieszczeń wilgoci oraz wody. Posiadają one zwykle również właściwości, które skutecznie izolują hałas uliczny pochodzący z zewnątrz budynku.

Okna pasywne aluminiowe

Innym rodzajem okien energooszczędnych, które mogą spełniać warunki budownictwa pasywnego są okna aluminiowe. Tego typu okna pasywne bardzo często można spotkać w obiektach komercyjnych, takich jak biurowce lub hotele. Konstrukcja aluminiowa tego typu okien pozwala na produkcję okien o dowolnych kształtach.

Niestety okna wykonywane z aluminium charakteryzują się znacznie mniejszą termoizolacyjnością w porównaniu do okien wykonanych z tworzyw sztucznych, drewna lub łączonych konstrukcji drewniano aluminiowych. W związku z tymi słabszymi parametrami izolacyjnymi energooszczędne okna aluminiowe nie mają szerokiego zastosowanie w pasywnym budownictwie mieszkaniowym tylko w komercyjnym. Niemniej jednak można spotkać również tego typu okna pasywne.

Okna pasywne drewniano aluminiowe

Znacznie lepsze parametry termoizolacyjne, takie jak między innymi współczynnik przenikania ciepła, od okien aluminiowych osiągają okna drewniano aluminiowe. Okna tego typu łączą walory okien drewnianych z walorami okien aluminiowych. Do ramy i skrzydła wykonanych z drewna jest dołączane okucie wykonane z aluminium. Ta podwójna warstwa konstrukcyjna sprawia, że okna mają dodatkowe walory izolacyjne.

Poza tym okna tego typu muszą spełniać inne warunki konieczne dla okien pasywnych. Warunkami tymi są współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, który powinien wynosić poniżej 0,8 W/m2K oraz głębokość zawierająca się w przedziale od 88 mm do 120 mm. Okna pasywne tego typu posiadają także specjalne uszczelki, gwarantujące skuteczną termoizolację i energooszczędność. Zabezpieczają one również przed dostawaniem się do środka okien i pomieszczeń wody oraz wilgoci.

Okna pasywne PCV aluminiowe

Innym często spotykanym rodzajem okien pasywnych są okna wykonane z tworzyw sztucznych oraz aluminium. Okna tego rodzaju łączącą zalety okien PCV, którymi są między innym niska cena i łatwość montażu oraz eksploatacji z zaletami aluminium, którymi są trwałość i odporność na zewnętrzna niekorzystne warunki atmosferyczne.

Pasywne okna z PCV aluminiowe posiadają ramę skrzydła i ościeżnicy wykonane z tworzywa sztucznego oraz okucie z aluminium. Bardzo często docieplane są one specjalną termoizolacyjną pianką poliuretanową. Ponadto posiadają specjalne uszczelki, które poza termoizolacją zabezpieczają przed dostawaniem się wody i wilgoci do wnętrza budynku oraz do konstrukcji okna.

Dlaczego okna są tak ważne w budownictwie pasywnym?

Okna są jednym z najistotniejszych elementów budownictwa pasywnego, które zdobywa coraz większą popularność i uznanie w Polsce oraz z całej Europie. Ten zaawansowany rodzaj budownictwa energooszczędnego swoją popularność zawdzięcza rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństw krajów europejskich, na którą wpływa klimat krajów europejskich, dobra edukacja oraz zwiększające się koszty ogrzewania i inne wydatki, które użytkownicy ponoszą w związku z eksploatacją budynków. Okna pasywne są tak ważnym elementem budownictwa pasywnego między innymi dlatego, że przez otwory okienne ucieka zwykle największa ilość ciepła z budynków, a okna pasywne zapobiegają uciekaniu ciepła z pomieszczeń, świetnie je izolując.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
67 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *