fbpx
Aranżacja wnętrz

Okna obrotowe – jakie są ich rodzaje, właściwości, zastosowanie?

• Zakładki: 36


Okna obrotowe są szczególnym rodzajem okien, które spotyka się najczęściej wśród połaciowych okien dachowych. To co wyróżnia te okna spośród innych, to ich sposób otwierania. Typowo okna są bowiem otwierane najczęściej wzdłuż jednej z krawędzi takich okien.

Okna obrotowe otwierane są natomiast wzdłuż osi, która mieści się najczęściej w okolicach połowy wysokości lub szerokości takiego okna. Okna obrotowe mają szerokie zastosowanie nie tylko wśród okien dachowych, ale także w miejscach, gdzie dostęp do takiego okna jest utrudniony.

Okna obrotowe – najistotniejsze informacje

Jak już wspomniano okna obrotowe są jednym z rodzajów okien ze względu na sposób ich otwierania. Od najczęściej spotykanych okien rozwiernych, uchylnych i rozwierno uchylnych odróżnia je oś, wzdłuż której są one otwierane. W przypadku okien rozwiernych oś, wzdłuż której są one otwierane przebiega wzdłuż pionowej krawędzi ramy obudowy, w przypadku okien uchylnych wzdłuż poziomej, dolnej ramy krawędzi ramy, w przypadku okien rozwierno uchylnych wzdłuż obu tych krawędzi. W przypadku okien obrotowych oś ta znajduje się w najczęściej pośrodku lub w okolicy środka ramy, równolegle do pionowej lub poziomej krawędzi tej ramy.

Okna obrotowe spotyka się najczęściej w przypadku okien dachowych. Są one dostosowane szczególnie do miejsc trudnodostępnych. Dachowe okno obrotowe powinien cechować korzystny współczynnik przenikania ciepła ze względu na umiejscowienie tych okien w połaci dachowej. Współczynnik przenikania ciepła opisuje termoizolacyjność okien. Przy dobrym współczynniku okna obrotowe na poddasze pozwalają nawet na osiągnięcie parametrów zgodnych z wymagającymi parametrami budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Okna obrotowe, podobnie jak większość rodzajów okien mogą być występować jako okna drewniane, okna aluminiowe oraz okna plastikowe.

Okna obrotowe – rodzaje

Dachowe okna obrotowe

Okna obrotowe są najczęściej spotykanym typem okien dachowych. Stosuje się je w połaciach dachowych, których kąt nachylenia zawiera się w przedziale od 15° do 90°. Dużą ich zaletą jest to, że zapewniają one odpowiednie doświetlenie, a także wietrzenie pomieszczeń. Zawias w tych oknach umieszczony jest w połowie ich wysokości. Położenie takie umożliwia obrót skrzydła oraz pozostawienie go następnie w pozycji otwartej.

Skrzydło takiego okna można obracać o maksymalny kąt 180°. Za obsługę okien obrotowych odpowiada klamka z mikrouchyleniem dwustopniowym, która umieszczona jest w części dolnej skrzydła. Dachowe okna obrotowe posiadają najwyższą klasę szczelności.

Warto również zwrócić uwagę na to, że dachowe okno obrotowe powinno być zamontowane mniej więcej na wysokości oczu człowieka stojącego. Górna część takiego okna odchyla się do wewnątrz pomieszczenia. Okna obrotowe to najpopularniejsze wśród okien połaciowych i jednocześnie najtańsze. Ich dodatkową zaletą jest to, że mają stosunkowo łatwy dostęp zarówno do wewnętrznej, jak i do zewnętrznej strony okna, co zdecydowanie ułatwia ich czyszczenie.

Dachowe okna uchylno obrotowe

Innym rodzajem dachowych okien obrotowych są okna uchylno obrotowe. Mogą się one otwierać na dwa sposoby. Jednym sposobem uchylny do 35° – 45°, który daje możliwość swobodnego bezproblemowego podejścia do okna. Drugim sposobem otwierania takich okien jest sposób obrotowy, który daje możliwość obrotu o kąt 180°. Ten drugi sposób znacząco ułatwia mycie takiego okna.

Okna uchylno obrotowe na poddasze otwiera się przy użyciu klamki w części dolnej skrzydła. Zmiana sposobu otwierania następuje poprzez użycie przełącznika, który umieszczony jest w połowie wysokości ościeżnicy i dostępny jest po otwarciu okna. Okna tego typu stosowane są do dachów, których kąt nachylenia zawiera się w przedziale od 15° do 55°. Dachowe okna uchylno obrotowe są bardziej skomplikowane w obsłudze od okien dachowych uchylnych, a także od nich droższe.

Okna obrotowe w poziomie oraz w pionie

Innym rodzajem okien obrotowych są okna obrotowe w pionie oraz okna obrotowe w poziomie. Tego rodzaju okna są typowymi oknami pionowymi. Co je natomiast odróżnia od innych okien pionowych jest oś otwierania tych okien. W standardowych oknach rozwiernych oś otwierania okien znajduje się wzdłuż pionowej krawędzi ościeżnicy, w oknach uchylnych oś ta umieszczona jest wzdłuż dolnej poziomej krawędzi ościeżnicy, natomiast w przypadku okien rozwierno uchylnych osie otwierania zlokalizowane są wzdłuż obydwu tych krawędzi.

Okna obrotowe w przeciwieństwie od wyżej wymienionych, oś otwierania mają pośrodku ościeżnicy. W przypadku okien obrotowych w poziomie oś otwierania jest równoległa do poziomych krawędzi ościeżnicy, natomiast w przypadku okien obrotowych w pionie, oś otwierania umiejscowiona jest równolegle do pionowych krawędzi ościeżnicy tych okien.

Okna obrotowe skandynawskie

Specyficznym typem okien obrotowych są okna skandynawskie. Okna tego typu posiadają poziomą oś obrotu, która umożliwia otworzenie skrzydła prawie do 180° na zewnątrz w płaszczyźnie pionowej. Co ciekawe okna te otwierają się na specjalnym wysięgniku, dzięki czemu ułatwiony jest dostęp do zewnętrznej części okna przy jego czyszczeniu.

Okna obrotowe – zastosowanie

Okna obrotowe, które są specyficznym rodzajem okien mają największe zastosowanie jako okna dachowe. Okna obrotowe cechuje nietypowy sposób ich otwierania, wzdłuż osi równoległej do pionowych lub poziomych krawędzi ościeżnicy. Okno obrotowe to dobry wybór dla osób, które chcą zamontować w swoim domu dachowe okno połaciowe. Cechuje je duża funkcjonalność, zwłaszcza przy ich myciu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
39 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *