fbpx
Budowa domu

Ogrzewanie ścienne – najważniejsze informacje

• Zakładki: 11


System ogrzewania (i chłodzenia) ściennego tworzy przytulne środowisko cieplne przy mniejszych niż w przypadku klasycznych systemów grzewczych nakładach finansowych. Rocznie można zaoszczędzić nawet do 30%.  Ten nowoczesny model ogrzewania sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, jak i starym budownictwie.

Charakterystyka ogrzewania ściennego

Ogrzewanie ścienne jest rodzajem ogrzewania płaszczyznowego. Do tego typu ogrzewania należy również ogrzewanie podłogowe. Elementy grzejne są na stałe wbudowane w ściany i poprzez emisję ciepła ogrzewają pomieszczenie. Ciepło rozchodzi się łagodnie i równomiernie. Nie występuje tutaj problem oporu cieplnego wykładziny podłogi oraz zjawisko rozsychania się posadzki drewnianej. Latem można wykorzystać ogrzewanie ścienne do chłodzenia pomieszczeń. W tej roli sprawdza się lepiej niż ogrzewanie podłogowe. Znakomicie współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, zapewniając najwyższy komfort cieplny ogrzewanego pomieszczenia. Ogrzewanie ścienne może być montowane zarówno na ścianach nośnych, jak i działowych, wykonanych z cegły, pustaków lub elementów betonowych

Zalety ogrzewania ściennego

  • Wytworzone ciepło jest zdrowe i przyjemne w odbiorze.
  • Umożliwia zarówno ocieplenie, jak i schłodzenie wnętrz.
  • Nie powoduje unoszenia się kurzu, więc sprawdzi się w domach alergików.
  • Jest rozwiązaniem energooszczędnym.
  • Nie wymaga stosowania grzejników.
  • Zapewnienia ciepło w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza.

Wady ogrzewania ściennego

  • Konieczność uwzględnienia strat ciepła na ścianach zewnętrznych i ewentualnego zastosowania grubszej izolacji znacząco podwyższa koszt inwestycji.
  • Najbardziej wydajne są ściany bez zabudowy meblowej. Nie każdy dysponuje wystarczająco dużą przestrzeń, by móc sobie pozwolić na takie rozwiązanie.

Rodzaje ogrzewania ściennego

Ogrzewanie ścienne może opierać się na trzech źródłach ciepła: powietrzu, wodzie lub energii elektrycznej.

Ogrzewanie ścienne powietrzne

Ten typ ogrzewania wymaga wykonania kanałów wewnątrz ścian, umożliwiających przepływ ogrzanego powietrza. Układ zmniejsza powierzchnię użytkową pomieszczeń.

Ogrzewanie ścienne wodne

Wodny system grzewczy nie wymaga tak dużej grubości ścian, jak w przypadku systemu powietrznego.  Instalacja bazuje na dwóch kolektorach połączonych rurkami (registrami). Mogą mieć układ poziomy, pionowy lub falisty. Całość zatopiona jest w tynku lub schowana za płytami gipsowo-kartonowymi. 

Ogrzewanie ścienne elektryczne

Ogrzewanie realizowane jest za pomocą elektrycznych kabli grzejnych – zasilanych z jednej strony kabli dwużyłowych lub zasilanych z dwóch stron kabli jednożyłowych – które mają znacznie mniejszą średnicę niż te wykorzystywane do grzania wodnego. Aby zminimalizować ryzyko przepalenia kabla, trzeba pamiętać by odstęp od ściany i mebli zapewniał swobodny przepływ powietrza.

Instalacja ogrzewania ściennego

Instalacja ogrzewania ściennego bardzo przypomina instalację ogrzewania podłogowego. Wymaga wyboru ścian zewnętrznych, gdzie straty ciepła są największe. Rury prowadzi się w formie wężownicy, wykorzystując przeznaczone do tego listwy oraz haki dyblowe. Panele łączy się w moduły. 

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
36 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *