fbpx
Budowa domu

Ogrzewanie fotowoltaiczne – czy korzystając z fotowoltaiki można ogrzać dom?

• Zakładki: 29


Rosnące koszty energii elektrycznej oraz ogrzewania sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy można ogrzać dom korzystając z ekologicznych, odnawialnych źródeł energii, np. fotowoltaiki, a jeśli tak to z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

To, że coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii wynika nie tylko z rosnącej świadomości społeczeństw i rosnących cen energii, ale również, a może przede wszystkim z coraz niższych kosztów instalacji OZE, dotacji na takie źródła energii oraz coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają na coraz większe oszczędności.

Ekologiczne ogrzewanie

Szerokości geograficzne i strefa klimatyczna, w której znajduje się Polska, sprawiają, że musimy posiadać w naszych domostwach ogrzewanie. Warto jednak zastanowić się nad rozwiązaniami w tym zakresie, które są zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Wśród różnych sposobów na ogrzanie domu jednorodzinnego wymienić należy:

  • ogrzewanie gazowe,
  • ogrzewanie elektryczne,
  • pompy ciepła.

Sposoby te są na pewno nie tylko tańsze, ale także bardziej ekologiczne od korzystania z ogrzewania z sieci zewnętrznej (często gospodarstwa domowe nie mają do niej dostępu), czy ogrzewania węglem (od którego się odchodzi, a w wielu miejscach w Polsce jest już zabronione). Część spośród wymienionych instalacji jest stosunkowo droga, jednak koszty mogą się bardzo szybko zwrócić. Ekologicznym rozwiązaniem jest połączenie instalacji grzewczej z odnawialnymi źródłami energii, np. fotowoltaiką.

Fotowoltaika do ogrzewania domu

Co prawda nie istnieje jeszcze instalacja fotowoltaiczna do ogrzewania domów, można jednak połączyć instalację fotowoltaiczną produkującą prąd z instalacjami do ogrzewania domu. Osiągniemy w ten sposób pewną hybrydę. Ktoś może spytać: skąd wziąć w zimie tyle słońca, aby nie tylko zasilić domowe urządzenia elektryczne, a do tego jeszcze ogrzać cały budynek?

Otóż odpowiedzą na ty pytanie jest net-matering, czyli opomiarowanie netto. To swego rodzaju handel wymienny z ogólnym dostawcą energii elektrycznej. Gospodarstwo podłączone do sieci ogólnej oddaje nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej np. w sezonie letnim, a dostawca oddaje tą energię prosumentowi np. w sezonie zimowym.

Fotowoltaika plus ogrzewanie elektryczne

W przypadku, gdy decydujemy się ogrzewanie elektryczne zasilane instalacją fotowoltaiczną, możemy przyjąć, że nie poniesiemy kosztów na ogrzanie domu. To jednak nie koniec zalet takiego sposobu na ogrzanie domu zimą. Połączenie instalacji fotowoltaicznej z ogrzewaniem elektrycznym łączy zalety tych rozwiązań:

  • brak kosztów inwestycji w instalację grzewczą (np. piec),
  • brak wydatków na energię potrzebną do ogrzania domu,
  • uniknięcie strat kominowych (jeśli dom jest dobrze wyizolowany),
  • brak konieczności konserwacji i przeglądów instalacji grzewczych.

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że nawet w dni pochmurne panele fotowoltaiczne przetwarzają energię elektryczną. Jeśli nie są w stanie akurat wyprodukować dostatecznej energii z pomocą przychodzi net-matering i możemy skorzystać z prądu pochodzącego z zewnętrznej sieci energetycznej.

Fotowoltaika z pompą ciepła

Fotowoltaikę można również połączyć z ogrzaniem pompami ciepła. To rozwiązanie podwójnie ekologiczne i podwójnie oszczędne. Pompy ciepła nie ogrzewają budynków prądem, lecz korzystają z niego do pobierania energii cieplnej z otoczenia. W związku z tym energia elektryczne pobierana z instalacji fotowoltaicznej będzie znacznie mniejsza nic w przypadku ogrzewania elektrycznego. W takim rozwiązaniu trzeba jednak wziąć pod uwagę zarówno koszty instalacji PV, jak i pompy ciepła.

Czy ogrzewanie domu fotowoltaiką ma sens?

O ile nie istnieją żadne instalacje fotowoltaiczne służące do ogrzewania budynków, o tyle zastosowanie paneli słonecznych może w dużym stopniu wspomóc domowe ogrzewanie elektryczne lub przy pomocy pomp ciepła. Zastosowanie paneli fotowoltaicznych pozwala na obniżenie koszów produkcji ciepła potrzebnego do ogrzania budynku. Stilo Energy to firma, która zajmuje się optymalizacją rozwiązań z zakresu fotowoltaiki.

Musimy co prawda zainwestować w odpowiednie instalacje fotowoltaiczne i grzewcze. Jeśli decydujemy się na zastosowanie ekologicznych sposobów na ogrzanie domu zyskamy nie tylko możliwość obniżenia kosztów ogrzania domu, a w dłuższej perspektywie nawet na całkowitą redukcję tych kosztów.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *