fbpx
Ciekawe rozwiązania

Ogrodzenia posesyjne – rodzaje, porady przy wyborze

• Zakładki: 14


Wybór odpowiedniego ogrodzenia to nie lada wyzwanie. Modne ogrodzenia domów czasami osiągają niebotyczne ceny, a znowu skromniejsze ogrodzenia nie zawsze przypadają nam do gustu. Na dodatek ogrodzenia posesyjne muszą być po prostu trwałe, co mocno zawęża wybór materiału do tych najbardziej odpornych. Łatwo się pogubić, dlatego przedstawiamy rodzaje ogrodzeń posesyjnych, które są najbardziej warte uwagi.

Ogrodzenia murowane i z kamienia

Ogrodzenia z cegły są bardzo efektowne. Nadają się do domów miejskich, zarówno nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych. Cegła może być użyta do zbudowania całego muru, jak i tylko na podmurówkę i słupki. Nie wymaga regularnej pielęgnacji, ale na początku należy ją zabezpieczyć przed niszczeniem. Ogrodzenia murowane można zrobić na kilka sposobów. Najczęściej są to efektowane murki zrobione z granitu lub innego kamienia łupanego (stąd też nazwa ogrodzenia łupane). Czasami wykorzystuje się do tego zwykłe otoczaki i inne polne kamienie. Są oczywiście bardzo efektowne, ale nie wszędzie pasują. Ogrodzenia z kamienia najlepiej sprawdzają się w otoczeniu willi i większych, klasycznych budynków.

Nasza rada: nie stawiaj całego murku z kamienia czy cegieł. Wykorzystaj je tylko do podmurówki i słupków i połącz je z przęsłami metalowymi lub z drewna. Będzie lżej, ciekawiej i taniej.

Nowoczesne ogrodzenia metalowe

Nowoczesne ogrodzenia metalowe niepotrzebnie kojarzą nam się z prostymi metalowymi słupkami rodem z końca poprzedniego stulecia. Teraz to przepiękne, bardzo ozdobne kute stalowe ozdoby. Ogrodzenia metalowe można zrobić same, na niewidocznej, betonowej podmurówce. Można jednak zrobić tylko takie przęsła i umieścić je w otoczeniu ceglanych lub kamiennych słupków. Wzory ogrodzeń metalowych są naprawdę najróżniejsze – bardziej, mniej ozdobne, z delikatnymi złoceniami lub dekoracyjnymi szczytami na słupki. Tak naprawdę możliwości jest mnóstwo. Wzory ogrodzeń metalowych powinny być oczywiście dobrane do stylu domu i jego otoczenia. Ze stali wykonywane są także ogrodzenia przemysłowe. Te rodzaje ogrodzeń posesyjnych także potrafią sporo kosztować. Wszystko zależy od tego, jaki materiał wybierzesz i w jaki sposób będzie on kuty. Sporo kosztuje także robocizna, ponieważ wymaga zatrudnienia spawaczy, a to duży wydatek.

Nasza rada: Wybierając ogrodzenia metalowe zwróć uwagę na rodzaj stali, z której zostaną zrobione. Dowiedz się, czy jest ona wcześniej impregnowana (na przykład ciśnieniowo lub ocynkowana) i w jaki sposób została pomalowana. Od tego może zależeć trwałość ogrodzenia.

Modne ogrodzenia domów z drewna

Drewniane płoty to zdecydowanie najpopularniejsze ogrodzenia posesyjne. I nie chodzi wyłącznie o sztachety, chociaż one także cieszą się bardzo dużą popularnością, lecz także o nowoczesne wzory. Drewniane ogrodzenia żaluzjowe (poziome) są o wiele bardziej nowoczesne i cieszą się dużym powodzeniem, podobnie jak pełne ogrodzenia lamelowe. Drewno może występować tutaj w wielu odmianach. Ogrodzenia z drewna można zrobić na dwa sposoby: albo zamówić sztachety czy inne elementy drewniane i samodzielnie przywiercać je do słupków i wsporników, albo zamówić ogrodzenia panelowe. Gotowe przęsła drewniane są dostępne w wielu sklepach. Wygodne, łatwe w montażu i często ciekawie zdobione – są naprawdę dobrym rozwiązaniem.

Warto jednak wiedzieć, że drewno, chociaż wygląda naturalnie i ładnie się prezentuje, ma także sporo wad. Mianowicie: może zarastać mchem i niszczeć pod wpływem wilgoci. Bardzo istotna jest zatem konserwacja, regularne czyszczenie, impregnowanie i malowanie odpowiednią farbą. Jeśli nie chcesz poświęcać na to tyle czasu, wybierz ogrodzenia kompozytowe. Deski kompozytowe są trwałe i dobrze się prezentują. Robi się z nich także ogrodzenia żaluzjowe lub lamelowe.

Nasza rada: Zastanów się nad wyborem gatunku drewna. Najczęściej wykorzystuje się sosnę i świerk – są najtańsze i trwałe. Można jednak zdecydować się także na ogrodzenie bukowe, dębowe lub jesionowe, dobrze sprawdza się także olcha. Raczej nie wybieraj miękkich drzew liściastych ani owocowych.

Gdzie kupić ogrodzenia do posesji?

Ogrodzenia metalowe można zamówić u kowali – w profesjonalnych zakładach – kuźniach, lecz nie tylko. Dostępne są także gotowe elementy w sklepach dom-ogród. Także płoty murowane czy drewniane można zamówić u ekipy specjalistów. Lecz wszystkie rodzaje płotów są też dostępne w marketach budowlanych typu: Castorama, Obi, Leroy Merlin, Bricoman czy Bricomarche.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *