fbpx
Ogród

Ogród na pochyłej działce

• Zakładki: 10


Projektowanie ogrodu na pochyłej działce może wymagać nieco więcej pracy niż w przypadku ogrodu na płaskim terenie. Na szczęście twój trud zostanie wynagrodzony, bo bardzo często końcowy rezultat zapiera dech w piersiach. O czym warto pamiętać, by móc stworzonych naprawdę interesującą przestrzeń?

Czym charakteryzuje się działka na pochyłym terenie?

Zaadaptowanie pochyłego terenu wymaga więcej pracy. Musisz uwzględnić zagrożenie związane ze spływającymi wodami gruntowymi. Wielce prawdopodobne, że pojawi się konieczność ułożenia drenażu opaskowego dookoła fundamentów. Ponadto niektóre rozwiązania aranżacyjne, znane z tradycyjnych ogrodów, nie będą miały racji bytu. Mimo wszystko pochyły teren jest dużym atutem i stwarza wielkie możliwości. Ogród na pochyłej działce ma efektowne poziomy, eleganckie mury dzielące przestrzeń, mniej formalne granice między roślinami, a często nawet kojące zmysły strumienie.

Ogród na pochyłej działce – zalety

  • Stosowanie kaskad oraz przewyższeń – krajobrazy, które ukazują zróżnicowany teren, są ciekawsze.
  • Tworzenie stref aktywności na różnych poziomach.
  • Możliwość układania roślin warstwowo tak, że kolejne pasma liści i kwiatów nakładają się na siebie – to sposób na sterowanie nastrojem w ogrodzie.
  • Nachylenie zbocza pozwala wprowadzić do ogrodu elementy wodne, np. kaskadową fontannę.
  • Pochyłe grządki tworzą inną perspektywę – nie musisz tworzyć schematów sadzenia jak w przypadku ogrodów płaskich, używając roślin rosnących na różnych wysokościach. Rośliny o tej samej wysokości, oglądane z perspektywy zbocza wydają się wyższe.

Wybór roślinności do pochyłego ogrodu

Na pochyłym terenie dobrze sprawdzają się trawy ozdobne, rośliny okrywowe z rozbudowanym system korzeni, który zapobiega opadaniu podłoża i krzewy o rozłożystym pokroju. W miarę możliwości warto sięgać po rodzime gatunki. Na skalniakach możesz sadzić krokusy, narcyzy, niektóre zioła i rośliny iglaste. Jest to roślinność, która naturalne występuje na zróżnicowanym terenie górskim.

Popularne rozwiązania w pochyłym ogrodzie

Kaskady

Kaskady to po prostu kolejne stopnie, zmieniającego się ukształtowania terenu. W ogrodzie na pochyłej działce naturalnym wyborem są strumienie, kaskadowe fontanny lub tarasy typowe dla domów w stylu górskim.

Schody prowadzące na taras

W ogrodach na pochyłym terenie bardzo często pierwsze skrzypce grają schody. Prowadzą na taras lub do altany, zlokalizowanej na dolnym lub górnym poziomie. Możesz je wykonać zarówno z kamienia, drewna, jak i cegły oraz innego sypkiego materiału, z którego tworzy się ścieżki.

Funkcjonalne mury w pochyłym ogrodzie

Jako że ziemia z czasem będzie opadać i wpływać na ukształtowanie podłoża, warto wprowadzić w pochyłym ogrodzie mury, które zatrzymają ruszające się masy ziemi. Mur może również wyznaczać i oddzielać strefy roślinne. Ponadto stanowi dodatkowy walor estetyczny.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
25 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *