fbpx
Ciekawe rozwiązania

Ogród na dachu

• Zakładki: 14


Czy ogród na dachu to dobry pomysł?  W filmach prezentują się znakomicie, sprawiając, że zazdrościmy bohaterom kawałka raju w centrum miasta. Oczywiście stworzenie ogrodu dachowego z prawdziwego zdarzenia będzie wiązać ze się sporym wysiłkiem i jeszcze większymi kosztami. Jeśli jednak zaczniesz od ogrodu w wersji mini, nie tylko wzbogacisz swoją przestrzeń, poprawiając mikroklimat otoczenia, ale i oczyścisz powietrze ze szkodliwych związków. Brzmi nieźle, prawda? O rozbudzaniu apetytu na więcej nawet nie wspominamy. Nie od razu… ogród na dachu zbudowano. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, o czym pamiętać.

Ogród na dachu – ogólne wskazówki

  • Technologie pozwalają na aranżację zieleni zarówno na dachach płaskich, jak i spadowych – i to jest zdecydowanie dobra wiadomość. W końcu nikt nie lubi ograniczeń.
  • Wiele ogrodów (zależy od formy i wielkości) będzie wymagać pozwolenia na budowę. Musisz również sprawdzić nośność swojego budynku. Może okazać się, że konstrukcję należy wzmocnić.  Warstwy ogrodu generują znaczny ciężar.
  • Ogród na dachu zwykle wymaga mniej konserwacji niż tradycyjny ogród — nie ma trawników do koszenia, kretów, lisów kopiących dziury itp.
  • Będziesz potrzebować ochrony przed słońcem i wiatrem (kraty, ekrany, lekka konstrukcja metalowa z przeszkleniami). Może również pojawić się konieczność zainwestowania w system nawadniający i drenaż.

Warstwy ogrodu na dachu

Prawidłowo zaprojektowany ogród na dachu powinien składać się z 6 kolejno układanych warstw.

  • Podłoże dachu zielonego – w przypadku większych budynków najczęściej jest to płyta stropowa, w mniejszych drewniana konstrukcja.
  • Hydroizolacja – zabezpiecza dach przed przeciekaniem, należy umieścić ją na całej powierzchni dachu, nawet tam, gdzie nie będą posadzone rośliny. Najczęściej używa się warstwy papy bitumicznej modyfikowanej polimerami SBS lub folii budowlanej na bazie tworzywa sztucznego.
  • Warstwa drenażowa – odprowadza wodę z warstwy wegetacyjnej do systemu odpływów. Możesz zastosować zarówno keramzyt, żwir, jak i maty drenujące. Zwyczajowo stosuje się również geowłókninę.
  • Warstwa wegetacyjna – zapewnia stabilność korzeniom i dostępność składników pokarmowych. Grubość warstwy składającej się na ogół z mieszanki humusu i keramzytu lub żwiru zależy od rodzaju uprawianych roślin.
  • Warstwa izolacyjna – stosuje się ją w przypadku większych ogrodów dachowych.

Uprawa roślin w ogrodzie na dachu

Wybierając rośliny do swojego ogrodu dachowego, kieruj się ich wymaganiami. Stawiaj na łatwe w uprawie gatunki, które nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, a ponadto są odporne na suszę. Powinny również wytwarzać niezbyt głęboki system korzeniowy.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *