fbpx
Budowa domu

Ognioochronne płyty karton-gips – wszystko co musisz wiedzieć!

• Zakładki: 3


Zwykłe płyty gipsowo–kartonowe to popularny materiał wykończenia wnętrz na poddaszach domów. Dlaczego warto rozważyć zastosowanie płyt ogniochronnych lub odpornych na uderzenia?

Większe bezpieczeństwo pożarowe

Specjalne wymagania przeciwpożarowe zawarte w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nie obejmują budynków jednorodzinnych. Nie oznacza to jednak, że poddasza w tych budynkach są wolne od zagrożenia pożarami. Mimo, że ustawa nie wspomina o budynkach jednorodzinnych, to każdy ich właściciel powinien sam zadbać o bezpieczeństwo swoje i rodziny.

Lepsza izolacyjność akustyczna

Poprawnie zaprojektowane poddasze powinno zapewnić odpowiedni komfort dla użytkownika. Oznacza to, że dźwięki pochodzące z zewnątrz (hałas ruchu ulicznego, krzyki bawiących się dzieci, odgłos deszczu spadającego na pokrycie dachu itp.) nie powinny być słyszane wewnątrz. A właśnie taki problem ma większość właścicieli domków jednorodzinnych. W nadmiarze takie dźwięki mogą być dla mieszkańców męczące.

Większa odporność na uderzenia

Na poddaszach właściciele domków jednorodzinnych często lokują pokoje dla dzieci. Skosy dachowe i wysokie sklepienie powodują, że pociechy czują się tam świetnie. Duże przestrzenie zachęcają do mocowania drabinek i innych urządzeń sportowych. A dużo ruchu to także zagrożenie, że w okładzinie ze zwykłej płyty g–k powstaną zagłębienia i inne uszkodzenia mechaniczne.

Zmniejszone ryzyko powstawania pęknięć lub zarysowań

Zdarzają się sytuacje, w których mimo maksymalnej staranności ekipy wykonawczej na wykonanej powierzchni pojawiają się pęknięcia na połączeniach płyt. Najczęstszą ich przyczyną są przemieszczenia drewnianych elementów dachu spowodowane, tzw. ”pracą konstrukcji”. Nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć tych zjawisk – możemy jedynie zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
6 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.