fbpx
Budowa domu

Odwodnienie liniowe – czy warto się zdecydować?

• Zakładki: 25


Odwodnienie liniowe ma na celu usunięcie nadmiaru wody z powierzchni. Pozwala zachować zadbany teren, bez kałuż i błota. Jak działa odwodnienie liniowe i kiedy należy je wykonać? Gdzie odprowadzać wodę? Przeczytaj jak poradzić sobie z trudnym, podmokłym terenem.

Kiedy założyć system odwodnienia liniowego?

Głównym celem odwodnienia liniowego jest odprowadzanie wody. Najlepiej sprawdzi się na terenie, gdzie grunt jest nieprzepuszczalny. Jego montaż niezbędny będzie w sytuacji, gdzie woda deszczowa lub roztopowa bardzo wolno wsiąka w ziemię. Aby zapobiec długiemu czasu oczekiwania na wyparowanie wody z kałuż, idealnym rozwiązaniem jest odprowadzenie systemem odwodnienia liniowego. Taki system warto zainstalować na podjeździe do domu czy różnych placach.

Z czego składa się odwodnienie liniowe?

W główny skład odwodnienia liniowego wchodzą: korytka, ruszty i studzienki zbiorcze. Korytka należy zamontować tak, aby ruszt był poniżej powierzchni terenu o około 3-5 milimetrów. Kolejno łączy się je ze sobą, by powstały ciągi. Ruszty przykrywają korytka, a ich zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń takich jak liście, które mogą blokować przepływ wody. Odwodnienie liniowe, aby spełniało swoją funkcję, musi zachować określony spadek terenu w kierunku ciągu odwadniającego, by woda mogła spływała do korytek. Studzienka zbiorcza montowana jest w najniższym punkcie ciągu odwadniającego. Musi być połączona z systemem kanalizacji.

Jak zamontować odwodnienie liniowe?

Najpierw należy odhumusować teren. Następnie przygotowuje się spadki i sypie się beton, by zabezpieczył korytka przed przesuwaniem i uszkodzeniem. Kolejno układa się odwodnienie liniowe, a więc korytka. Odwodnienie musi mieć swoje ujście i należy je połączyć ze studnią odbierającą wodę. W ostatnim etapie należy ułożyć kostkę brukową.

O czym musisz pamiętać, planując odwodnienie liniowe?

Duże znaczenie ma odpowiedni spadek dna odwodnienia. W sytuacji, gdy spadek jest za mały, spływ nie będzie działał i korytka nie będą się oczyszczały. Spadek ten powinien wynosić około 2-3 mm na metr. Istnieją różne korytka co oznacza, że niektóre z nich mają spadek, a pozostałe płaskie dno. Te z płaskim dniem będą odpowiednie do miejsc o lekko nachylonej nawierzchni.

Odwodnienie liniowe pozwoli utrzymać estetyczny teren wokół domu, bez zalegania kałuż i powstawania błota. Jeśli planujesz zamontować na swojej działce odwodnienie liniowe sprawdź ofertę firmy Szczucki, która specjalizuje się we wszelkich pracach ziemnych. Odwiedź stronę internetową www.szczucki.pl i zapoznaj się ze szczegółami odwodnienia liniowego.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
26 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *