fbpx
Rekuperacja

Odpowiednia wilgotność powietrza w domu: dlaczego jest tak ważna?

• Zakładki: 52


Jeśli chodzi o komfortowe warunki pracy i odpoczynku, zazwyczaj zwracamy uwagę na temperaturę. Warto jednak zaznaczyć,, że wilgotność powietrza w domu i biurze odgrywa ważniejszą rolę niż mogłoby się to wydawać. Sprawdź, co się dzieje, gdy jest zbyt mało lub zbyt dużo wilgoci!

Wpływ wilgotności powietrza w domu na organizm człowieka

Jeśli chodzi o pomiar wilgotności powietrza w domu, warto wspomnieć o dwóch metodach i wskazać różnice między nimi. Wilgotność bezwzględna określa ilość wody w powietrzu, niezależnie od temperatury. Z kolei wilgotność względna wyrażana jest w procentach i  informuje o ilości wody w stosunku do temperatury. 

Wspomniany parametr powietrza wpływa na nasz komfort cieplny, innymi słowy, czy jest nam dobrze, za zimno lub za gorąco. Zbyt wysoka wilgotność może powodować nudności i ból głowy. Ponadto sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów i roztoczy, powodując problemy z oddychaniem, szczególnie u astmatyków i alergików. Zarodniki pleśni osłabiają działanie układu odpornościowego, dlatego możesz częściej łapać infekcje. Zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu sprawia, że ciało musi pracować ciężej, by odparować pot w celu ochłodzenia. W rezultacie możesz mieć problem ze snem. Z drugiej strony wdychanie suchego powietrza często podrażnia gardło i wywołuje ataki kaszlu.  Jeśli martwi Cię nadmierne pocenie się, zwróć uwagę na poziom wilgoci w domu.

Nadmierna wilgotność powietrza a zdrowie

Optymalna wilgotność powietrza w domu wynosi 40-60 proc., w zależności od temperatury. Zimne powietrze może zatrzymać mniej wilgoci niż ciepłe. Pamiętaj, że wspomniany czynnik wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, lecz także stan zdrowia. Osuszone powietrze wydaje się chłodniejsze, dlatego możesz ustawić termostat na wyższą temperaturę. W ten sposób nie tylko utrzymasz wysoki komfort, lecz także zaoszczędzisz na rachunkach.  

Wysoka wilgotność stwarza dobre warunki do rozwoju pleśni, z kolei suche powietrze może nasilać astmę, alergię i inne schorzenia. Jeśli panuje zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu, organizm trudniej radzi sobie z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała. Z biegiem wysoka wilgotność powietrza w domu może doprowadzić do gnicia drewna, pęcznienia mebli, jednocześnie przyciąga owady i pasożyty.

Suche powietrze – problemy z oddychaniem

Suche powietrze może powodować kłopoty ze snem, spierzchnięte usta, świszczący oddech, suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Zbyt niska wilgotność powietrza w domu zwiększa ryzyko przeziębienia, alergii, astmy i inne choroby układu oddechowego. Dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia elektryczności statycznej. Dotykając klamek i innych przedmiotów możesz poczuć nieprzyjemne wstrząsy. Brak wilgoci prowadzi do pękania i kurczenia się podłóg, mebli i elementów wykończenia. Suche powietrze oddziałuje na błony śluzowe, zwiększając ryzyko przeziębienia.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Rekuperacji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
121 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *