fbpx
Ciekawe rozwiązania

Odkurzacz wodny – zalety i wady

• Zakładki: 16


Na samą myśl o odkurzaniu robi Cię się słabo? Znowu ten okropny hałas i kurz unoszący się w powietrzu! Na szczęście istnieje odkurzacz, który znacząco poprawia komfort domowników. Szczególnie docenią go ci, którzy zmagają się z alergiami. Dlaczego odkurzacz wodny, bo o nim mowa, w ogóle powinien zwrócić Twoją uwagę? Przyjrzyjmy się zaletom i wadom.

Zalety

Odkurzacz z filtrem wodnym nie tylko gwarantuje czyste posadzki, ale zwraca, tj. wydmuchuje, powietrze, które w 99,5% jest pozbawione kurzu. Brud trafia do pojemnika z wodą, dzięki czemu jego cząsteczki nie unoszą się i nie wydostają ponownie do powietrza. Alergicy lubią to! W porównaniu do tradycyjnych sprzętów sprzątających, czyli najczęściej wybieranych odkurzaczy workowych, model z filtrem wodnym pozwala uzyskać lepsze efekty sprzątania. Znacznie skuteczniej usuwa kurz, pyłki i roztocza. Dodatkowo nawilża powietrze. Wielu posiadaczy takiego odkurzacza dodaje do zbiornika na wodę kilka kropel olejków eterycznych. Dzięki temu po sprzątaniu w domu unosi się ulubiony zapach. To bardzo przydatny sprzęt w domach, gdzie mieszkają zwierzęta. Nadaje się czyszczenia bardzo zróżnicowanych płaszczyzn zarówno drewnianych, jak i kamiennych oraz tkanin. Na rynku istnieją również rozbudowane odkurzacze wodne umożliwiające czyszczenie na sucho i na mokro i urządzenia piorące, które są w stanie wytwarzać pianę, skuteczne usuwając nawet mokre plamy i błoto. 

Jak działa filtr?

Istnieją dwie skuteczne technologie filtracji  – turbulentny filtr wody i aktywny separator. Filtr tworzy chaotyczne turbulencje wody w zbiorniku, powodując mieszanie wody z pyłem. Separator jest w zasadzie turbiną, która obraca się z prędkością do 36 000 obrotów na minutę i tworzy wir powietrzno-wodny. Wychwytuje cząsteczki kurzu, dzięki czemu 99,99% zanieczyszczeń pozostaje w wodzie, a pozostałe 0,01% jest wychwytywane przez dodatkowy filtr HEPA (z ang. High Efficiency Particulate Air Filter).

Na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz wodny?

Moc

Im większa moc, tym lepsza wydajność odkurzacza, a co się z tym wiąże szybsze i skuteczniejsze sprzątanie. Ten, kto za każdym razem przy sprzątaniu dywanów/wykładzin powtarza, że nienawidzi odkurzania, doceni moc odkurzacza wodnego. Ponadto odkurzacze o dużej mocy  zużywają mniej prądu niż te o mniejszej mocy.

Pojemność zbiorników na wodę

Pojemność zbiornika na wodę przekłada się na wygodę sprzątania. W przypadku mieszkania o dużej powierzchni warto zakupić sprzęt ze zbiornikiem o pojemności 5-6 litrów.

Liczba zbiorników na wodę

Odkurzacz wodny może posiadać dwa oddzielne pojemniki na czystą i brudną wodę lub jeden wspólny. Modele z pojedynczym zbiornikiem są tańsze, jednak wymagają częstej wymiany wody, nawet podczas sprzątania. Urządzenia z systemem podwójnych pojemników nie uwalniają do pomieszczenia zanieczyszczonego powietrza, a zatem są bezpieczniejsze dla zdrowia.

Wady

Dobry odkurzacz z filtrem wodnym to taki, który ma wysoką moc, duży pojemnik na wodę, różne akcesoria i końcówki, dzięki którym można wyczyścić każdą powierzchnię w domu oraz funkcję prania. Ponadto jest cichy, efektywny i oszczędny. W tym momencie ujawnia się pierwsza wada, jaką jest cena. Najtańsze modele odkurzaczy wodnych zaczynają się od 300 zł, ale nie posiadają większości wyżej opisanych zalet. Te lepsze to wydatek od 3000 zł w górę. Na tak zwaną górną półkę trzeba wydać nawet kilkanaście tysięcy. Kolejną wadą jest konieczność czyszczenia i dokładnego osuszania odkurzacza po każdym użyciu. Gromadzące się w zbiornikach zabrudzenia są pożywką dla bakterii i innych drobnoustrojów.  Odkurzacze wodne są cięższe niż modele tradycyjne. Do ciężaru urządzenia trzeba doliczyć ciężar wody. Praca z takim odkurzaczem może nie należeć do najwygodniejszych. Po stronie wad możemy zapisać konieczność używania specjalnych preparatów do czyszczenia zalecanych przed producentów.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
73 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *