fbpx
Budowa domu

Odkurzacz centralny – jak działa i jakie są jego największe zalety?

• Zakładki: 66


Przytulne mieszkanie to dla wielu osób takie, w którym panuje porządek. Dla wielu z nas marzeniem byłoby, aby sprzątanie odbywało się łatwo i w zaledwie kilka minut. Z reguły jednak rzeczywistość jest inna, a z pozoru szybkie starci kurzu z najczęściej użytkowanych powierzchni zajmuje znacznie więcej czasu, niż zakładaliśmy. W większości domów do usuwania kurzu i drobnoustrojów stosuje się tradycyjne odkurzacze przenośne. Na rynku dostępne są modele na kółkach oraz te, wyposażone w uchwyt. Domownicy mogą korzystać z odkurzacza z kablem lub nowoczesnych wersji bezprzewodowych. Każda z tych możliwości ma swoje zalety, jednak prawdziwą rewolucją w sprzątaniu jest stosowanie odkurzacza centralnego. Jak działa odkurzacz centralny i dlaczego warto rozważyć jego instalację w domu?

Czym jest odkurzacz centralny i jak działa?

Odkurzacz centralny do system umożliwiający efektywne sprzątanie dowolnej wielkości pomieszczeń bez konieczności martwienia się o częste opróżnianie zbiornika w odkurzaczu. Jednostka centralna wraz z systemem rur zostaje wmontowana w ściany i podłogę, dzięki czemu staje się niewidoczna. Takie rozwiązanie pozwala też na znaczne zaoszczędzenie przestrzeni, ponieważ do korzystania z odkurzacza centralnego niezbędny jest jedynie elastyczny wąż podłączany bezpośrednio do jednego z gniazd w ścianie. 

Zalety wykorzystania odkurzacza centralnego

Zwolennicy odkurzacza centralnego wskazują wiele zalet tego rozwiązania. Warto wziąć je pod uwagę, planując budowę lub remont nieruchomości. Instalacja centralnego odkurzacza z pewnością będzie miała pozytywny wpływ na alergików i osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia. Wszystko dlatego, że drobnoustroje i kurz są usuwane bezpośrednio na zewnątrz budynku, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniach ulega natychmiastowemu oczyszczeniu.

Poza tym centralny odkurzacz wytwarza znacznie mniej hałasu niż jego tradycyjna odmiana. Wszystko dzięki instalacji odkurzacza centralnego w ścianie, z dala od mieszkańców. Ma to znaczenie zarówno w przypadku wychowywania małych dzieci, których sen jest wyjątkowo delikatny, jak i w sytuacji, gdy mieszkamy w bloku. W tradycyjnych warunkach odkurzanie w późnych godzinach nocnych mogłoby przeszkadzać sąsiadom. Z odkurzaczem centralnym niespodziewane porządki nie będą już problemem.

Niewątpliwą zaletą centralnego odkurzacza jest duża moc ssąca połączona z łatwością użytkowania. Wszystko dzięki elastycznemu wężowi, który zostaje przypięty do gniazda w ścianie. W ten sposób, zamiast ciężkiego i niepraktycznego zbiornika wraz z obudową, w dłoniach mamy wyłącznie lekki wąż, którym bez trudu można manewrować. 

Jak przebiega instalacja odkurzacza centralnego w domu?

System odkurzacza centralnego to zestaw połączonych ze sobą i współpracujących elementów. Wspólnie tworzą one instalację umożliwiającą szybkie i wygodne usuwanie zanieczyszczeń i drobnoustrojów z dowolnego pomieszczenia, bez konieczności późniejszego wyjmowania pełnego worka z wnętrza odkurzacza. W skład systemu centralnego odkurzacza wchodzą:

  • rury PVC, które zostają zamontowane w ścianach i podłogach, a następnie łączą się z jednostką centralną. To właśnie rurami zanieczyszczenia z ziemi trafiają do zbiornika głównego.
  • Gniazda ssące – to dzięki nim brud jest zasysany do wnętrza rur. Ilość i rozmieszczenie gniazd ssących zależy od preferencji klienta.
  • Jednostka centralna – najważniejszy element układu czyszczącego. Zostaje zamontowany w ścianie i może zostać wyposażony w system filtracji cyklonicznej. W ten sposób filtr ulega samodzielnemu czyszczeniu, a cały proces sprzątania staje się jeszcze bardziej wydajny.
  • Separator uniwersalny sprawia, że odkurzacz nie ulega zniszczeniu przez niebezpieczne dla niego substancje, takie jak woda.
  • Gniazdo wylotowe, przez które zanieczyszczenia są odprowadzane poza obręb budynku. Znika także problem związany z nieświeżym powietrzem.
  • Elastyczny wąż, zakończony ssawkami o różnorodnym kształcie. To on umożliwia dotarcie do nawet najtrudniej dostępnych miejsc.

Szukając odpowiedzi na pytanie o to, czym jest odkurzacz centralny i jak działa, można pokusić się o następujące stwierdzenie: jest to system, który znacznie ułatwi codzienne sprzątanie, a w dodatku pomoże zaoszczędzić miejsce i zadbać o komfort i zdrowie wszystkich domowników.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Rekuperacji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
110 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *