fbpx
Budowa domu

Ocieplanie pianką poliuretanową – wszystko co musisz wiedzieć!

• Zakładki: 8


Ocieplenia poddasza czy dachu pianką izolacyjną poliuretanową jest coraz częściej wybieraną opcją w tradycyjnym, jak i nowoczesnym budownictwie. Uzyskana powłoka jest trwała i szczelna, a co najważniejsze posiada bardzo wysoki poziom termoizolacji.

Ocieplenie pianką poliuretanową – charakterystyka

Pianka pur, to pianka budowlana, która produkowana jest za pomocą agregatu najczęściej bezpośrednio na placu budowy. Poliueretanowa piana do ocieplenia dachu jest mieszanką żywicy i utwardzacza, która zostaje rozprowadzona przy pomocy natrysku. Pianki budowlane pur tworzą niezwykle szczelną i trwałą powłokę. Mogą one być wykorzystane do izolacji natryskowych jako alternatywa dla tradycyjnych ociepleń bazujących na styropianie czy wełnie mineralnej. Taka piana do ocieplenia dachu czy poddasza jest prosta w użyciu, ale wymaga znajomości podstawowych zasad i posiadania specjalnego sprzętu budowlanego.

Wykorzystując piankę izolacyjną poliuretanową, ocieplić można zarówno nowe budownictwo, jak i zmodernizować istniejące domy. Pianka pur charakteryzuje się niewielkim ciężarem, dlatego nie obciąża konstrukcji dachowych. Dodatkową zaletą piany do ocieplania dachu jest jej wysoki poziom przyczepności. Pianka poliuretanowa po nałożeniu ulega rozprężeniu, więc może szczelnie ocieplić każdą przestrzeń zwłaszcza taką, która jest ciężko dostępna dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych.

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Pianka budowlana pur może być zastosowana nie tylko do wspomnianego już ocieplenia poddasza, ale także strychów czy stropodachów. Z powodzeniem sprawdzi się również w przypadku wypełniania przestrzeni powietrznych między murami. Ocieplenie natryskowe to dobre rozwiązanie na warstwach wykończeniowych czy starych izolacjach. Izolacje natryskowe są szybkie w wykonaniu, co wpływa na skrócenie czasu wykończenia budynku. Ocieplenie pianką poliuretanową jest wodoszczelne i paroprzepuszczalne.

Izolacje natryskowe krok po kroku

Ocieplenie natryskowe jest proste w wykonaniu z uwagi na to, że przygotowana pianka idealnie dopasowuje się do każdego miejsca. Specjalnym pistoletem podłączonym do agregatu można dotrzeć do wolnej przestrzeni. Ocieplenie pianką poliuretanową należy po wszystkim pokryć lakierem lub farbą, która będzie chroniła powierzchnię przed szkodliwym promieniowaniem UV. Prawidłowo zabezpieczona izolacja zachowuje pożądany wygląd przez długi czas.

Piankę pur podzielić można na pianę otwartokomórkową oraz zamkniętokomórkową. Pierwszy rodzaj pianki sprawdzi się do zabezpieczenia poddasza i stropu w tradycyjnym budownictwie. Ocieplenie pianką izolacyjną otwartokomórkową pozbawione jest mostków termicznych i nie obciąża konstrukcji budowlanych.

Pianka zamkniętokomórkowa charakteryzuje się wysoką gęstością, dzięki czemu nadaje się do ocieplenia płaskich dachów, ścian, chłodni, stropów czy fundamentów. Dodatkowo cechuje się wysoką szczelnością, wodoodpornością i wytrzymałością mechaniczną. Podobnie jak w przypadku pianki otwartokomórkowej, tak i pianka zamkniętokomórkowa tworzy warstwę, która nie zawiera mostków termicznych. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *