fbpx
Budowa domu

O czym pamiętać przy projekcie podjazdu z kostki?

• Zakładki: 14


Podjazd z kostki brukowej to bardzo estetyczne i popularne rozwiązanie, które nadaje posesji charakteru i elegancji. Jeżeli planujemy wykonać przy swoim domu podjazd z kostki, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów już na etapie jego projektowania. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę przy projekcie, aby podjazd z kostki był trwały i dobrze się prezentował.

Zasięg i wymiary podjazdu

W pierwszej kolejności przy planowaniu podjazdu, powinno się określić jego zasięg i wymiary. Najważniejsza w tym wszystkim jest szerokość podjazdu – najlepiej, jeśli wynosi ona przynajmniej 3 metry. Taka szerokość daje swobodę w eksperymentowaniu z rozkładem samochodu. Na tym etapie należy również pamiętać o uwzględnieniu dodatkowych ciągów komunikacyjnych: ścieżki dla pieszych, zatoczka dla drugiego samochodu itp. Na etapie planowania zasięgu i wymiarów, wiele zależy od przestrzeni, jaką dysponujemy.

Grubość kostki

Gdy już rozplanujemy, jaki obszar zajmować będzie podjazd, czas aby zdecydować o tym, jakiej grubości będzie kostka. Ma to kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o trwałość podjazdu. W przypadku pojazdów, których masa nie przekracza 3,5 tony, sprawdzi się kostka brukowa o grubości 6 cm. Jeżeli na podjeździe parkować będą cięższe pojazdy zaleca się zastosowanie kostki o grubości przynajmniej 8 cm.

Kształt i wielkość kostki

Przy projektowaniu podjazdu brukowanego należy wybrać rozmiar kostki. W zasadzie mała, tak samo jak duża kostka są równie estetyczne, a wybór zależy od indywidualnych upodobań inwestora. Jednak warto zwrócić szczególną uwagę na pewne cechy estetyczne i praktyczne. Drobne kostki bardzo dobrze wyglądają na mniejszych przestrzeniach. Sprawdzają się na wąskich podjazdach i łukach – eliminują konieczność zbędnych docinek. To dobre rozwiązanie także na posesjach, gdzie mamy do czynienia z różnicami nachylenia – kostka mniejszych rozmiarów jest bardziej odporna na uszkodzenia. Duże kostki i płyty najlepiej prezentują się na większych przestrzeniach, gdzie mamy możliwość na przeprowadzenie bardziej obszernych aranżacji.

Styl aranżacji – materiał, kolorystyka, wzory

Na koniec pozostaje szczegółowa aranżacja brukowanego podjazdu, na którą poza wielkością i kształtem kostki, składają się kolorystyka, materiał oraz możliwość układania kostki we wzory geometryczne. Najodporniejsze są kostki kamienne, a wśród nich granitowe. Kolorystykę i układ kostki, tworząc ewentualne wzory geometryczne powinniśmy dobrać do stylu domu, ogrodu. Przy domach w stylu tradycyjnym sprawdzają się bardziej kolorowe układy z wymyślnymi wzorami. W przypadku domów nowoczesnych najlepszy jest minimalizm w kształcie i kolorze. Rozwiązań jest wiele i w przypadku stylu aranżacji podjazdu z kostki ogranicz nas tylko wyobraźnia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *