fbpx
Aranżacja wnętrz

Nowoczesna boazeria – ciekawy sposób na wykończenie ścian

• Zakładki: 8


Boazeria znów jest na topie w dekoracji ścian. To już nie tylko wygodna ochrona ścian, lecz także stylowa i oryginalna dekoracja. Nowoczesna boazeria w żaden sposób nie przypomina tej z czasów PRL-u! Zobacz pomysły na boazerię do kuchni, przedpokoju, salonu czy sypialni.

Nowoczesna boazeria: modna dekoracja ścian

Drewniania wykładzina wróciła do łask, ale nie przypomina już tej z czasów minionego ustroju. Odchodzimy od starych wzorów, deski układamy inaczej niż dawniej. Nie w całym pomieszczeniu, najczęściej stanowią dopełnienie ocieplające aranżację (wystarczy wyróżnić jedną część, np. wezgłowie łóżka). Nie trzeba też wykańczać nimi ścian od podłogi do sufitu (popularna jest lamperia, czyli ozdobny pas do wysokości około metra). Nic nie stoi na przeszkodzie, by deski układać poziomo lub ukośnie, a ich kolor może być dowolny.

Boazeria to nie tylko wąskie listewki łączone na pióro i wpust. Do wyboru są elementy w różnych kształtach i rozmiarach. Drewno może pojawić się w formie eleganckich paneli angielskich, surowych rustykalnych desek lub nowoczesnego forniru. Oprócz drewna stosuje się też korek, MDF lub PCW. Taką okładzinę dopasujesz do skandynawskiego wystroju, sprawdzi się we wnętrzach tradycyjnych, klasycznych oraz inspirowanych stylem industrialnym. Ciemne drewno to także ciekawy kontrapunkt w nowoczesnych aranżacjach.

Jak odnowić starą boazerię?

Jeśli masz w domu starą sosnową boazerię, pomaluj ją farbą kryjącą. Panelowa, płycinowa czy kasetonowa okładzina może być zrobiona z drewna lub MDF-u. Najlepiej wygląda pomalowana na kolor współgrający z wyposażeniem pomieszczenia oraz barwą ścian. Przy niskiej boazerii piękny efekt uzyskasz, oklejając ścianę nad nią wzorzystą tapetą, w której jeden z kolorów powtarza barwę okładziny.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
56 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *