fbpx
Nowe technologie

Niezwykła moc wentylacji

• Zakładki: 45


Gdyby zapytać duże grono osób o to, co najważniejsze jest dla nich w domu, to z pewnością wśród odpowiedzi pojawiłyby się: komfort, bezpieczeństwo, spokój, wygoda, rodzinna atmosfera. I takie odpowiedzi wydają się oczywiste i naturalne. Jednak niewiele osób wie, że równie ważnym elementem jest… świeże powietrze. Temat wentylowania domostwa pojawia się przede wszystkim w kontekście posiadania instalacji gazowej. Jak się okazuje, nie tylko posiadacze gazowej instalacji powinni dbać o świeże powietrze w domu. Tak naprawdę dotyczy to każdego budynku!

Ciągle zmęczony?

Bywają dni, że wszyscy domownicy wyglądają jak z krzyża zdjęci. Zmęczeni, pozbawieni energii, ledwo wstając z łóżka już myślimy o tym żeby się w nim znaleźć. Jeżeli taki dzień zdarza się raz na jakiś czas, to należy to przyjąć jako chwilową słabość. Jeśli jednak taki stan utrzymuje się przez dłuższy okres, to trzeba znaleźć jego źródło. Częstym objawem słabej wentylacji w mieszkaniu jest złe samopoczucie domowników. Zbyt mała ilość świeżego powietrza w domu może powodować bóle głowy, a nawet kręcenie się w głowie.

Dolegliwości związane z bólami głowy oraz ciągłym uczuciem zmęczenia to nie jedyne objawy nieprawidłowej wentylacji. Przez to, że powietrze jest zbyt rzadko wymieniane, wzrasta w nim zawartość pary wodnej. Wilgoć z czasem osadza się na oknach, meblach i ścianach. A produkujemy jej spore ilości i to każdego dnia – oddychając, susząc pranie, gotując. Powietrze o wysokiej wilgotności to doskonałe środowisko dla rozwijających się grzybów i pleśni. Życie w budynku zaatakowanym przez grzyby może nieść poważne konsekwencje zdrowotne. Najczęstszym skutkiem jest alergia, która prowadzić może do astmy.

Jak wietrzyć?

Żeby uniknąć takich przykrych konsekwencji konieczne jest regularne wietrzenie mieszkania. Jeżeli masz okna z możliwością mikro rozszczelnienia – wykorzystaj to. Staraj się wietrzyć kilkanaście minut. Nie zapominaj o sypialni! Śpiąc, potrzebujemy świeżego powietrza – tylko wtedy nasz organizm odpocznie. Jednak częste wietrzenie może przesuszyć powietrze, a to też nie jest zbyt dobre. Najlepszym rozwiązaniem jest system rekuperacji.  Wentylacja mechaniczna przez całą dobę dba o wymianę powietrza w domu. Co ciekawe, dzięki niej możliwe jest odzyskanie znacznej części ciepła z „zużytego” powietrza. Zyskujemy czyste powietrze w domu, a także udaje nam się zaoszczędzić nieco na kosztach ogrzewania.

 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
11 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *