fbpx
Ciekawe rozwiązania

Niecodzienne sposoby na dekorację ściany

• Zakładki: 21


Ściany są czymś więcej niż elementem konstrukcyjnym budynku. Poświęcamy im sporo uwagi, by wprowadzić do wnętrza odpowiedni klimat. One same kryją w sobie wiele możliwości kreacyjnych. Zagospodarowanie pustej przestrzeni zależy od naszej wyobraźni i tego, jaki chcemy uzyskać efekt.

Najprostszym sposobem na zapełnienie pustej ściany jest zawieszenie obrazu, plakatu lub ozdobnej ramki. Wiele osób przywiązanych jest do nieśmiertelnych tapet. Nie brakuje zwolenników wielkoformatowych wydruków (fototapet) z ciekawymi motywami, które pozwalają na stworzenie niepowtarzalnego klimatu we wnętrzu. Ściany w pokojach dziecięcych wypełniają kolorowe naklejki lub też stworzone przy użyciu farby tablicowej miejsca do radosnej twórczości bez użycia kartek i kredek. Lubimy malowane od szablonu motywy kwiatowe i drewnianą boazerię. W tym artykule skupimy się jednak na bardziej kreatywnych dekoracjach, które nierzadko mają również zastosowanie praktyczne.

Ściana z mchu

A co powiecie na prawdziwą dżunglę w domu?  Panele z mchem docenią wszyscy miłośnicy przyrody i ekologicznego stylu życia. Dobrym kontrastem do ściany czerpiącej pełnymi garściami z natury będą meble w minimalistycznym stylu.  Utrzymanie takiej ściany w dobrym stanie nie jest niczym skomplikowanym. Mech nie wymaga podlewania i pielęgnacji. Potrzebuje jedynie odpowiedniej wilgotności powietrza (na poziomie 40-60%) i umiejscowienia z dala od źródeł ciepła (słońca, kaloryferów, piecyków elektrycznych).  Warto podkreślić, by rozwiać ewentualne wątpliwości, że mech użyty do stworzenia leśnej ściany jest trwale zaimpregnowany, więc nie stanie się siedliskiem insektów, grzybów czy też pleśni. Dodatkowo może występować w kilku wariantach. Kolor uzyskuje się za pomocą naturalnych, organicznych barwników. Niektóre rodzaje mchu (np. pochodzące z Norwegii, Szwecji i Finlandii) nie są w stanie wchłaniać barwnika jednakowo, co zapewnia efekt naturalnego zabarwienia występującego w przyrodzie.

Stojak na wino

Dekoracja ścienna poza funkcją ozdobną może mieć także zastosowanie praktyczne. Ścienne stojaki na wino pomogą przechowywać i odpowiednio organizować domową kolekcję tego trunku, stanowiąc jednocześnie interesującą ozdobę, która nada charakteru pomieszczeniu. Możemy wybierać wśród stojaków (wieszaków) metalowych i drewnianych.

Lustro

Lustra dekoracyjne to nie tylko ciekawy element aranżacji wnętrza, ale i sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia. Według filozofii feng shui lustro odbija obraz pięknych przedmiotów i widoków, a co za tym idzie „pomnaża” je.  Szczególnie pożądane jest powielanie odbić widoku za oknem, rozpalonych świec i włączonych lamp. Decydując się na zakup dostępnego w różnych kształtach i rozmiarach lustra, należy zwrócić uwagę na styl, w jakim urządzono wnętrze.

Beton

Miłośnicy surowego klimatu powinni zainteresować się możliwością wprowadzenia betonu do wnętrz. Znakomicie sprawdzi się szczególnie we wnętrzach industrialnych. Do wyboru mamy gotowe płytki z betonu architektonicznego, tynk strukturalny, który pozwoli na wykończenie gładkie lub chropowate i farbę strukturalną, zapewniającą podobny efekt. Nawet jeśli nie dysponujemy dużym wnętrzem, możemy wykorzystać surowość betonu do pokreślenia stylu mniejszych powierzchni.

Mural w mieszkaniu

Znany je od dawna. Murale swoje korzenie mają w Meksyku, gdzie w pierwszej połowie XX wieku ozdabiano nimi budynki urzędowe. W Polsce pojawiły się w czasach PRL, reklamując towary, które nie potrzebowały reklamy, bo rynkiem rządzili monopoliści. Współcześnie możemy je spotkać na bocznych elewacjach budynków mieszkalnych i kamienic oraz w przejściach podziemnych. W pewnym momencie trafiły na klatki schodowe, a stamtąd przeniosły się na ściany mieszkań. Stanowią niecodzienną, ale jakże oryginalną, formę dekoracji o często bardzo dużych walorach artystycznych. Decydując się na mural w domu, trzeba zadbać o odpowiednio gładkie podłoże. Ściana nie może kruszyć się i pylić. Minusem takiej dekoracji może być duży koszt jej wykonania.

Korek dekoracyjny

Szukając ciekawej dekoracji na ścianę, warto zainteresować się w 100% naturalnym i ekologicznym materiałem, jakim jest korek na ścianę. Jest on wykonany z dębu korkowego rosnącego m.in. w basenie Morza Śródziemnego. Jeśli zastanawiacie się teraz, z czego wykonany jest korek do wina, to odpowiadamy, że z tego samego drzewa. Korkowe ściany nie tylko pomogą stworzyć oryginalną aranżację wnętrza, zadbają o przytulny klimat, ale zapewnią również doskonały komfort akustyczny oraz izolację termiczną. Dekoracyjny korek występuje w kilku postaciach. Poniżej ich krótki opis.

  • Mata korkowa – ma formę samoprzylepnej maty o grubości 10 mm, którą bez problemu można umieścić w dowolnym miejscu. Najczęściej stosuje się ją w celach praktycznych, jako izolację akustyczną lub też tablicę korkową do przypinania różnych karteczek.
  • Panele lub płytki korkowe – najczęściej stosowane jako okładzina podłogowa lub boazeria ścienna. Osiągają grubość 3 mm i składają się z dwóch warstw. Strona wierzchnia to korek dekoracyjny. Spodnią warstwę tworzy mielony korek, określany mianem aglomeratu. Mocowanie korka na ścianie lub podłodze odbywa się przy pomocy kleju do montażu okładziny.
  • Tapeta korkowa – składa się z warstw korka i papieru. Montaż odbywa się przy pomocy kleju do tapet.

Litery przestrzenne

Kojarzone z reklamą litery przestrzenne coraz częściej pojawiają się na ścianach mieszkań i domów prywatnych. Mają formę trójwymiarowych figur, które można wykorzystać do tworzenia napisów wiszących i stojących. Mogą mieć różne wymiary, kolory i kształty, a nawet być podświetlone. Są wykonane z drewna, styroduru, metalu lub pleksi i pozwalają na dowolność konfiguracji – od inicjałów domowników, przez ozdobne napisy, na logotypach ulubionych zespołów skończywszy.

Palety na ścianie

Rozebrane, lekko oczyszczone palety (w celu uzyskania odpowiedniego koloru warto skorzystać ze starych palet) zamontowane na ścianie (do płyt GK lub OSB, a przy ścianie z tynkiem na legarach) to piękna, designerska dekoracja, który nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Stare palety stanowią wdzięczny materiał dekoracyjny. Ozdobą ściany staną paletowe wieszaki, wiszące półki na skórzanych pasach czy też plakaty na paletowej konstrukcji (dla niecodziennego efektu plakat można pociąć i przykleić na poszczególne elementy drewniane). Przymocowana „na lewą stronę” paleta może posłużyć za półkę.

Płyta OSB

To hit wnętrzarski ostatnich lat. Choć kojarzymy ją głównie z poszyciem ścian, to ta kompozytowa, drewnopochodna, płaska płyta o wiórach orientowanych (z ang. Oriented Stand Boards) ma całkiem spore możliwości kreacyjne i robi coraz większą karierę na/w salonach. Najlepiej czuje się (wygląda) wśród neutralnej kolorystyki, dlatego odnajdzie się we wnętrzach industrialnych, skandynawskich oraz nowoczesnych.

Współczesny fresk

Niegdyś podziwiane w pałacach i licznych obiektach sakralnych malowidła ścienne coraz częściej można spotkać we wnętrzach prywatnych. To nowy wymiar dekoracji. Współczesne freski od tych barokowych i renesansowych różni sposób wykonania, na co wpływ ma pojawienie się nowych technologii. Obraz (zdjęcie) przenoszony jest na mokry tynk metodą naświetlania. Fresk wykonywany jest na naturalnym tynku z podkładem flizelinowym o grubości od 0,8 mm do 1,5 mm, a jego naklejanie przypomina kładzenie tapety. To nie tylko niecodzienna, ale i ponadczasowa forma dekoracji, która wzbudzi podziw gości.

Rury hydrauliczne

Przez lata kamuflowane, dziś pokazują drzemiący w nich potencjał. Wyeksponowane rury hydrauliczne to ciekawy element dekoracji spotykany głównie we wnętrzach industrialnych. Przestrzenne kompozycje dobrze czują się na zimnym jak serce królowej lodu betonie i w przez chropowatymi ścianami z cegieł. Z rur można wykonać pomysłowe wieszaki, stylowe lampy i oryginalne półki na książki. W końcu najlepsze pomysły rodzą się tam, gdzie nie ma miejsca na sprawdzone recepty.

Obraz ze stapianego szkła

Obrazy ze szkła stapianego, tak zwanego szła fusing, to elementy podkreślające wyjątkowość aranżacji wnętrza. Technologia obróbki cieplnej szkła, która polega na łączeniu – pod wpływem bardzo wysokiej temperatury – elementów szklanych o różnych kształtach, kolorach, gatunkach w całość przyjmującą formy przestrzenne, jest gwarantem niepowtarzalności. Nie ma bowiem możliwości otrzymania dwóch identycznych przedmiotów.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
46 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *