fbpx
Ogród

Nawadnianie ogrodu

• Zakładki: 51


Nawadnianie jest niezwykle istotną kwestią, aby rośliny w naszym ogrodzie były piękne i zadbane. Szczególnie w okresie letnim dostarczenie odpowiedniej porcji wody jest jednym z najważniejszych czynników. Systemy nawadniające możemy podzielić na: ręczny, czyli obsługiwane manualnie, przez nas samych oraz automatyczny – zaprojektowany i ułożony tak, by nie wymagał od nas dodatkowej pracy. W tym artykule skupimy się na automatycznym systemie nawadniającym, przedstawiając jego zalety oraz wszystkie kluczowe fakty z nim związane.

Automatyczny system nawadniania – zalety

Decydując się na automatyzację nawadniania, nasz ogród może tylko zyskać. Poniżej przedstawiamy zalety takiego rozwiązania:

  • Dostarczenie roślinom odpowiedniej dawki wody, dokładnie takiej jakiej potrzebują. Unikamy w ten sposób nadmiaru lub niedoboru wody w glebie.
  • Możliwość podlewania o dowolnej porze dnia lub nocy. Najkorzystniejszą porą jest bardzo wczesny poranek, dzięki automatyzacji, nie musimy zrywać się z łóżka, a nasz ogród będzie odpowiednio nawodniony.
  • Oszczędność naszego czasu – system będzie pracować niezależnie od nas, czas na podlewanie możemy wykorzystać w inny sposób. Jednocześnie nie musimy być na miejscu, sterownik będzie odpowiedzialny za całe nawodnienie, możemy po prostu zapomnieć o obowiązku nawadniania.
  • Oszczędność wody, wiąże się z tym również zmniejszenie naszych wydatków. Badania wskazują, że profesjonalnie zaprojektowany system nawadniający pozwala nam zaoszczędzić od 40 do 70 procent zużycia wody.
  • Możliwość dostosowania indywidualnego nawadniania, uzależnionego od rodzaju rośliny.
  • Regularność spowoduje, że nasz ogród będzie w świetnej kondycji, a roślinność w pełni zdrowa.

Na co zwrócić uwagę przy instalacji automatycznego systemu nawadniającego?

System nawadniający może być zainstalowany teoretycznie o dowolnej porze roku. Warunkiem jest temperatura na plusie oraz niezalegająca w glebie woda. Istotną kwestią przy montażu jest odpowiednie ciśnienie wody i wydajność ujęcia. Większe ciśnienie, spowoduje jednoczesną pracę większej ilości urządzeń, co wiąże się z możliwością podzielenia ogrodu na mniejszą ilość sekcji.

Nawadnianie ogrodów

Kolejną kluczową sprawą jest projekt, który warto powierzyć specjaliście. Niezbędnym jest, by dokonać podziału roślin pod względem wymagań wodnych.

Czy warto zainwestować w system nawadniający? Czy możemy zainstalować go samodzielnie?

Chociaż początkowo koszta związane z instalacją systemu nawadniającego wydają się wysokie, jednak pewnym jest, że zwrócą się nam one na przestrzeni kilku lat. Oszczędność wody, a także naszego czasu jest tego podstawą. Przejdźmy do konkretów. Jakie są koszta instalacji? Posłużmy się przykładem działki o powierzchni 1000m². Koszt materiałów będzie oscylować w granicy 3 tysięcy złotych, drugie tyle musimy przeznaczyć na robociznę fachowców, jeżeli się na nich zdecydujemy. Czy jesteśmy w stanie samodzielnie zaprojektować, zainstalować i ustawić odpowiednio system nawadniający? Tak, jesteśmy w stanie, jednak wymaga to od nas znajomości produktów irygacyjnych, zasad montażu oraz wiedzy z zakresu botaniki. W innym przypadku powierzmy te zadanie specjalistom. Unikniemy w ten sposób wszelkich usterek, błędów w programowaniu czy wycieków wody do gleby. Dodatkowo otrzymamy gwarancję na wykonane prace.

Czytaj także: Stoły ogrodowe – rodzaje, opinie, porady

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
53 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *